sobota, 17 marca 2018 r.

Chełm

Najpierw o Żydach, potem o katolikach i prawosławnych. Chcą utrwalić swoją przeszłość w kadrach

Dodano: 1 listopada 2015, 17:48

Henryk Gołębiowski, wójt gminy Wojsławice, w muzeum w Chmielniku obejrzał film poświęcony polskim społecznościom żydowskim. To, co zobaczył, na tyle go zainspirowało, że zebrał grupę osób gotowych zrealizować podobny dokument o Żydach mieszkających kiedyś w Wojsławicach.

Ten film ma być fragmentem większej całości – mówi Gołębiowski. – Z czasem przyjdzie kolej na materiał o katolickich, a potem prawosławnych mieszkańcach naszej gminy. To nasz sposób na podkreślenie wielokulturowej przeszłości Wojsławic, w których do tej pory zachował się zabytkowy kościół, cerkiew i synagoga.

Na początek do współpracy wójtowi udało się namówić pochodzącego z Wojsławic Emila Majuka, obecnie lublinianina związanego z Ośrodkiem Brama Grodzka – Teatr NN. Traf chciał, że Majuk koordynował projekt „Obiekty żydowskiego dziedzictwa kulturowego w turystyce transgranicznej” i wątek wojsławicki znakomicie wpisuje mu się w to przedsięwzięcie.

Do pracy nad filmem poza urzędnikami włączyli się już także pracownicy Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Turystyki oraz działacze Stowarzyszenia Miłośników Wojsławic i Stowarzyszenia Panorama Kultur. Wójt wiele sobie obiecuje także po współpracy z Agnieszką Nieradko, reprezentującą Komisję Rabiniczną w Warszawie. Obiecała udostępnić realizatorom filmu materiały oraz pośredniczyć w ich kontaktach z Żydowskim Instytutem Historycznym.

– Podczas kilku spotkań wypracowaliśmy już ramy scenariusza – dodaje Gołębiowski. – Głównym wątkiem mają być wspomnienia i relacje tych mieszkańców, którzy pamiętają jeszcze żydowskich sąsiadów. Jako przebitki wykorzystane zostaną historyczne zdjęcia, dokumenty oraz zachowane i przechowywane w naszej Izbie Tradycji Trzech Kultur przedmioty związane z żydowską obrzędowością. W związku z tym apeluję do mieszkańców gminy o podzielenie się z nami na potrzeby filmu pamiątkami przechowywanymi w rodzinnych archiwach.

Wójtowi udało się już zaangażować profesjonalistów, których zadaniem jest zarejestrowanie obrazów i zmontowanie filmu. Ma być gotowy przed końcem roku.

Wójt uprzedził już proboszcza miejscowej parafii rzymskokatolickiej oraz proboszcza prawosławnej parafii w Chełmie, że niedługo i ich poprosi o pomoc przy realizacji pozostałych części tryptyku. Nie wyklucza też, że z trzech niezależnych zmontowany zostanie jeden materiał ilustrujący przeszłość Wojsławic.

Gość
Gość
Gość
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (10 stycznia 2016 o 21:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
BÓG dał Żydom ziemię, całą ziemię i goęłbiewski o tym wie i petru też
Rozwiń
Gość
Gość (2 listopada 2015 o 10:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Żydzi" okazali się w śweietle badań "izraelickich" w Palestytnie narodem mitycznym. Nigdy "naród żydowski" nie uciekł z Egiptu i nigdy nie bylo króla Salomona (był Herod ale nawet wedlug ówczedsnych kryteriów nie był Żydedm )., Nie ma pootwierdzenia jakiegokolwiek historycznego wydarzen ia ze ZStartego Testamentu i jest on raczewj Hagadą n iz historią ale o funkcjach Kabały (nieracjonalne wysilki mazjące na celu zrozumienie zamyslów Boga) czego raczejnm brakowalo mitologii greckiej. W Wojslawicach w XVIII wiekiu przybyli nowi wyznawcy Jakuba Lejbowicvza Franka vel Zbigniewa Dobruckiego, ojca duchowego autorow Prottokolów Mędrców Syjonu (ktorymi zafaswcynowana bylA GRUPA NIEMIECKICH HOMOSEKSUALISTÓW TRZYMAJACYCH WLADZĘ W rEIC HU hITLERA , I KTÓRE REALIZOWALIORGANIZATORZY I MOCODXAWCY ZSRR) i molestowalio bezskutecznie miejscowych talmudystów do falszywego przyjęcia katolicyzmu (w celu wymiany miejscowych polskich elit). Oskarżyli talmudystow o mord rytualny na chrześcijańskim dziecku i spowodowali skazanie przez Trybunal w Krasnymstawie. rabina i pięciu miejscowych żydow na śmieć i poćwiartowanie Ostatnio izraelicki historyk oglosil, że aszkenazyjscy koloniści sjonistyczni w Palestynie (w ogromnej wi,ekszości nowohebrajczycy z ZSRR) to Chazarowie ( potomkowie Chazarow nie byli talmudystami a więc i "Żydami")
Rozwiń
Gość
Gość (1 listopada 2015 o 19:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

żydzi na pierwszym miejscu w naszym kraju, paranoja, ktoś tu chyba jest chory, byłoby tak jak żydzi mówili mieszkający w naszym kraju do polaków "nasze kamienice, wasze ulice", całe szczęście, zostały dla nas i nam kamienice i ulice.

Rozwiń
Gość
Gość (1 listopada 2015 o 19:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Chyba w Polsce najpierw powinny być realizowane filmy o Polakach, a nie o żydach???!!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!