wtorek, 20 lutego 2018 r.

Chełm

Okrągła sumka dla dzidziusia

  Edytuj ten wpis
Dodano: 2 marca 2006, 17:58

W Chełmie po tysiąc złotych becikowego zgłosiła się już ponad setka rodziców. W gminach o jednorazową pomoc przysługującą po urodzeniu dziecka występują nieliczni. Nie ma w tym nic dziwnego, tłumaczą miejscowi pracownicy pomocy społecznej, bo na wsi z roku na rok rodzi się coraz mniej dzieci. I żadne becikowe tego nie zmieni.

– Wnioski o przyznanie becikowego dla wszystkich rodziców, bez względu na dochody, przyjmujemy od dziewiątego lutego – mówi Halina Oziemczuk-Kasperek, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Chełmie. – Chętni zgłosili się już pierwszego dnia. Pieniądze odebrały 122 osoby. Kolejnych 18 otrzyma je w najbliższych dniach.
We Włodawie, gdzie w ciągu roku rodzi się średnio 130 dzieci, wnioski o becikowe złożyło na razie 25 osób. – Częściej przychodzą tatusiowie. Pierwszy był już u nas dziewiątego lutego. Zdążył z wnioskiem w ostatniej chwili, bo jego dziecko przyszło na świat w listopadzie. A o becikowe można ubiegać się przez trzy miesiące od urodzenia malucha – mówi Bożena Skulimowska z działu świadczeń rodzinnych włodawskiego MOPS.
W gminie Dubienka z pomocy skorzystała dotychczas tylko jedna rodzina. Na wypłatę czekają trzy kolejne. – Po prostu złożyły wnioski już po 10 lutego – mówi Elżbieta Buszko, pracownik Ośrodka Pomocy Społecznej. – Gdyby zdążyły przed 10, to pieniądze dostałyby w tym samym miesiącu. Wniosków na pewno przybędzie. Jakie dokumenty trzeba złożyć, aby dostać pieniądze pytały już kolejne cztery osoby.
W gminie Stary Brus do tej pory becikowe wypłacono czterem osobom. Anna Pastuszuk, pracownik tego ośrodka twierdzi, że taki jednorazowy zastrzyk na pewno nie będzie miał wpływu na liczbę urodzeń. – Dzieci, owszem, będą przychodziły na świat, ale w rodzinach, które już teraz są naszymi podopiecznymi – mówi. •


O czym warto pamiętać

Wybierając się do ośrodka pomocy społecznej po becikowe, należy zabrać ze sobą skrócony akt urodzenia dziecka i kserokopię dowodu osobistego. Na miejscu wypełnia się formularz i podpisuje oświadczenie, że o pieniądze rodzice nie ubiegali się w innym ośrodku. W przypadku, gdy jedno z rodziców jest zameldowane na pobyt stały w innej gminie, pomoc społeczna może nie poprzestać na oświadczeniu, ale zażądać zaświadczenia z tej gminy.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!