niedziela, 18 lutego 2018 r.

Chełm

Plac Dworcowy w Chełmie czekają wielkie zmiany. Przeniosą też parowóz


Oryginalny parowóz, który od strony torów zdobi chełmski dworzec PKP, zostanie przeniesiony na drugą stronę budynku. Operacja ta będzie elementem zaplanowanej na przyszły rok przebudowy pl. Dworcowego.

Przydworcowy plac miasto przejęło od kolejarzy już kilka lat temu. Jednak dopiero niedawno chełmscy radni uchwalili jego oficjalną nazwę. Z kolei intencją władz miasta jest nadanie temu miejscu nowego wyglądu i charakteru.

– Będzie to miejsce bardziej przyjazne mieszkańcom i podróżnym – mówi Agata Fisz, prezydent Chełma. – Przewidywany zakres prac obejmować ma przebudowę nawierzchni placu, chodników, wyznaczenie parkingów, zagospodarowanie terenów zielonych, montaż elementów małej architektury i nowego oświetlenia.

Z góry przyjęto, że dominantą nowej aranżacji placu ma być parowóz jako symbol chełmskich tradycji związanych z kolejnictwem. Ma przypominać również jedną z największych inwestycji międzywojennej Polski, jaką była budowa osiedla, związana z planami przeniesienia do Chełma Wschodniej Dyrekcji Kolei Państwowych. Sami kolejarze już wyrazili zgodę na przeniesienie parowozu w bardziej eksponowane miejsce. Teraz problem w tym, że odnowiona przed kilku laty przez pasjonatów kolejnictwa lokomotywa waży kilkadziesiąt ton.

– Przeniesienie takiego ciężaru dźwigiem będzie trudne, tym bardziej, że między docelowym miejscem ustawienia parowozu a jego obecną lokalizacją znajduje się przecież budynek dworca – mówi Marcin Grel, zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju, Promocji i Współpracy z Zagranicą UM. – Rozmawiamy z kilkoma firmami, które zajmują się transportem ładunków ponadnormatywnych. Jedną z możliwości jest transport po torach, załadunek na specjalny pojazd i rozładunek w nowym miejscu. W najbliższych dniach przedstawiciele specjalistycznych firm mają ocenić warunki techniczne i zaproponować nam najbardziej optymalne rozwiązanie.

Dla miasta celem na dziś jest wyłonienie drogą przetargu projektanta, którego zadaniem będzie zaktualizowanie dokumentacji technicznej przebudowy całego placu. Na samą przebudowę z udziałem unijnych środków pomocowych przyjdzie czas w roku przyszłym.

Czytaj więcej o: Chełm Agata Fisz zabytki kolej parowóz
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (19 października 2017 o 13:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Oczywiście że lepiej było by zburzyć ten potworny budynek PKP i postawić coś co by przypominało przedwojenny ale z uwagi na brak pieniędzy dobrzę ,że chociaż zrobią porządek z placem, który w obecnym kształcie (pomijajać straszny stan techniczny) jest kompletnie nieustawny i nie przystosowany do funkcji jakie ma i powinien pełnić - przystanki, parkingi, postój TAXI i tym podobne...
Rozwiń
Gość
Gość (18 października 2017 o 21:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To teraz szrot będzie zdobił dworzec? Genialne w swej prostocie. Mogą dorzycić jeszcze czołg z Sawina i będą kręcił z Discovery "Złomiarzy".
Rozwiń
Gość
Gość (18 października 2017 o 17:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Nowy wygląd i charakter" miejsca będzie wtedy, jak zburzą tę szkaradną kostkę, symbol architektonicznej tandety lat 90-tych, i odbudują neogotycki, przedwojenny dworzec. Sama rearanżacja placu to będzie jak pomalowanie linoleum na inny kolor. Szkoda pieniędzy. Lepiej kilka lat poczekać i odłożyć na projekt z prawdziwego zdarzenia.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!