piątek, 23 marca 2018 r.

Chełm

Policja zapewnia, że robi wszystko, aby znaleźć sprawców wielokrotnego wandalizmu

  Edytuj ten wpis

W nocy z soboty na niedzielę, już po raz kolejny w tym roku, wandale zniszczyli czaplę stojącą przed budynkiem I Liceum Ogólnokształcącego w Chełmie. Symbol Czarniecczyków znowu trafił do magazynu i jak zapowiada dyrekcja szkoły, nie wróci na dziedziniec, dopóki policja nie zatrzyma sprawców zniszczenia.

Czarna seria rozpoczęła się podczas wakacji. Ktoś próbował przewrócić czaplę i choć mu się to nie udało, rzeźbę trzeba było naprawiać. Dlatego ptak zniknął sprzed budynku i wrócił na swoje miejsce dopiero po kilku tygodniach, solidnie wzmocniony. Wydawało się, że teraz nic mu już nie zagraża. Niestety, przez następne tygodnie był niszczony jeszcze kilka razy. W jednym przypadku czapli utrącono głowę. Wtedy koszt naprawy zamknął się w granicach 400 zł. Po ostatnim incydencie straty oszacowano na ponad 600 zł. Jednak jak podkreśla Antoni Skubiszewski, dyrektor I LO to nie pieniądze są najważniejsze.
– Chodzi o coś więcej – tłumaczy. – Czapla jest symbolem szkoły. Jej zniszczenie to zamach na ten symbol i na tradycje naszej placówki. Nie mam żadnych podejrzeń, kto mógł to zrobić, a już na pewno nie potrafię zrozumieć dlaczego.
Jak mówi Antoni Skubiszewski, podczas wakacji, kiedy rzeźba trafiła do magazynu na czas renowacji, wielu zaniepokojonych absolwentów liceum dzwoniło, aby dowiedzieć się gdzie zniknęła czapla. Jej losami interesują się także obecni uczniowie Czarnieckiego. Kolejny przypadek zniszczenia szkolnego symbolu nazywają bezsensownym wandalizmem i obrazą szkoły. – Przykro jakoś bez niej. Mamy nadzieję, że szybko wróci na swoje miejsce – mówi drugoklasistka Karolina. Jej koleżanka Natalia dodaje, że ktoś kto zniszczył czaplę nie tylko zlekceważył symbol szkoły, ale także uczniów, dla których symbol ten jest niezmiernie ważny.
Również szkolni konserwatorzy są zbulwersowani. – Policja zbyt pobłaża takim wybrykom. Jak chuligani dostaliby raz porządną nauczkę, to odechciałoby im się rozrabiać – uważa jeden z nich i dodaje. Nagroda jakaś by się przydała dla tego, kto wskaże winowajcę. Za parę groszy to kolega kolegę wyda.
Większość Czarniecczyków uważa, że posąg ptaka czuwa nad pomyślnością szkoły i jej wychowanków. Niezliczone przesądy jakie wiążą się z czaplą od lat towarzyszą społeczności I LO. Najpopularniejszym zwyczajem jest spotykanie pod czaplą czwartoklasistów. Przed egzaminem maturalnym trzykrotnie obchodzą rzeźbę dookoła i całują czaplę w miejsce pod ogonem. Podobno ma to zagwarantować szczęście na maturze. Czy się sprawdza?
– Nie jestem przesądny, ale kiedy czapla zniknęła podczas wakacjich, to połowa moich kolegów nie dostała się na wymarzone studia – mówi Michał, tegoroczny maturzysta. – Teraz, kiedy czapli znowu nie ma, boję się o swoją maturę.
Policja zapewnia, że robi wszystko, aby schwytać chuliganów, którzy zniszczyli rzeźbę. Prosi o pomoc okolicznych mieszkańców i ewentualnych świadków tego zdarzenia. Tymczasem, jak zapowiada dyrektor I LO, czapla będzie leżała w magazynie. Na dziedziniec wróci dopiero, gdy będzie wiadomo, że jest bezpieczna.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!