czwartek, 22 lutego 2018 r.

Chełm

Przysięga razem z maturą

  Edytuj ten wpis
Dodano: 20 listopada 2001, 18:23
Autor: Bożena Czyż

Dwie szkoły w regionie – Zespół Szkół Zawodowych nr 5 w Chełmie oraz Liceum Ogólnokształcące w Dubience – uczestniczą w eksperymencie MON dotyczącym kształcenia obronnego młodzieży. W pierwszej przyszli technicy elektronicy poznają zasady szkolenia wojskowego, w drugim przygotowują się ochrony granic państwa.

Eksperyment trwa od 1999 r. Zainteresowanie nauką w klasach wojskowych było ogromne.
– Spośród 100 kandydatów wybraliśmy 38 osób – mówi Ewa Gągała, dyrektor ZSzZ nr 5. – Obecnie, drugi rok nauki kontynuuje 25 osób.
Sam egzamin, sprawdzający predyspozycje psychiczne i fizyczne kandydatów dla wielu okazał się więc zbyt trudny. Pozostali nie pokonali tego rodzaju systemu szkolenia i teraz uczą się w klasach nie profilowanych. Uczniami z klasy wojskowej od początku zajmuje się Jan Dąbski, teraz wychowawca i kapitan rezerwy, uznany trener strzelectwa, w przeszłości komandos. Uczniowie raz w tygodniu mają zajęcia na terenie chełmskiej jednostki wojskowej. Zajmuje się nimi kadra oficerska, ucząc m. in. podstaw logistyki, obrony przeciwchemicznej, przeciwlotniczej, itd. Oficerowie pracują społecznie. Młodzież podczas przerw wakacyjnych w nauce ma obowiązek uczestniczenia w obozach wojskowych. Tego lata gościła w Garczynie, na Kartuzach dzięki nawiązanym i z powodzeniem utrzymywanym kontaktom z Zespołem Szkół Morskich w Darłowie.
W całej Polsce jest ok. 100 szkół z profilowanymi klasami wojskowymi. Wśród nich chełmianie radzą sobie nadzwyczaj dobrze. Ostatnio byli gospodarzami ogólnokrajowego sympozjum tego rodzaju szkół. Chcą znać przyszłość swoich absolwentów, swoje miejsce w reformowanym systemie oświaty. Uważają, że klasy wojskowe powinny znaleźć się zarówno w liceach profilowanych czy też technikach. Uważają, że nauka w klasie wojskowej powinna zwalniać z zasadniczej służby wojskowej, absolwenci – technicy z wyszkoleniem wojskowym powinni mieć preferencje w przechodzeniu do pracy we wszystkich służbach mundurowych, a świadectwo dojrzałości otrzymywać wraz z nominacją na stopień kaprala.
Ewa Gągała podkreśla znakomicie układająca się współpracę z chełmska jednostką wojskową oraz doświadczenie i przygotowanie wychowacy klasy. Bez tego funkcjonowanie klasy nie byłoby możliwe. Przedstawiciele wszystkich szkół z klasami wojskowymi natomiast w końcu listopada wybierają się do Warszawy na organzizowaną pzrzez MON konferencję, podczas której zaprezentują swoje doświadczenia w prowadzeniu eksperymentu.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!