czwartek, 22 lutego 2018 r.

Chełm

Ptaki zamieszkają w blokach Chełmskiej Spółdzielni Mieszkaniowej

Dodano: 10 czerwca 2017, 15:22

Na blokach Chełmskiej Spółdzielni Mieszkaniowej zawisło 360 budek lęgowych dla jerzyków. Powiesiło je Stowarzyszenie WeRwA, a przedsięwzięcie sfinansowało miasto w ramach projektu „Chełm przyjazny ptakom”. Bez zgrzytów się jednak nie obyło.

(fot. Stowarzyszenie WeRwA)

Jerzyki zwyczajne to ptaki objęte ścisłą ochroną gatunkową. W przestrzeni miejskiej mało, że nie sprawiają żadnych kłopotów, to są bardzo pożyteczne. Ich głównym pożywieniem są bowiem komary, których potrafią zjeść nawet kilka tysięcy na dobę. W miastach, w których zawieszono takie budki, liczba komarów znacznie się zmniejszyła.

Po kilku tygodniach konsultacji i ustaleń zarząd Chełmskiej Spółdzielni Mieszkaniowej wydał zgodę na zawieszenie budek. Ale jednocześnie nałożył na Stowarzyszenie WeRwA takie obowiązki, jak konserwacja i naprawy budek, stałe monitorowanie ich stanu technicznego oraz składanie zarządowi relacji z ich przeglądów nie rzadziej niż raz na trzy lata. Stowarzyszenie ma także ponosić wszelkie koszty związane z montażem, demontażem i użytkowaniem budek.

– To trochę tak jakbym przyjął od kogoś w prezencie samochód, a później domagał się od darczyńcy pieniędzy na paliwo, naprawy i wszelkie inne koszty – komentuje Grzegorz Gorczyca z WeRwY.

– Jeszcze by tylko brakowało, aby spółdzielnia obciążyła nas czynszem za zainstalowane budki.
Zarząd ChSM tłumaczy, że warunki, jakie postawił WeRwIe miały charakter rutynowy.

– Takie same postawiliśmy innemu stowarzyszeniu, które wcześniej instalowało budki dla jerzyków i nikt nie protestował – mówi Maciej Cieślak, wiceprezes ChSM ds. technicznych. – Zresztą kiedy uzgadnialiśmy z Grzegorzem Gorczycą szczegóły współpracy też nie miał żadnych uwag.

WeRwA rzeczywiście nie była pierwsza. Pierwsze domki dla jerzyków pojawiły się w Chełmie już dwa lata temu. Pomysł wyszedł od radnego Jerzego Jaworskiego, a dzięki środkom przekazanym przez miasto i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podchwyciło go Stowarzyszenie Lokalna Akcja na Rzecz Środowiska Ziemi Chełmskiej.

W tym roku WeRwA na realizację zleconego przez miasto projektu dostała 29,6 tys. zł.

LOKATOR
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

LOKATOR
LOKATOR (12 czerwca 2017 o 19:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
jerzyk czy jaskólka EGAL zaklada gniazdo i WYDALA KUPY, wiem to z encyklopedii, a elewacje wymalujesz za własne pieniądze?? obronco przyrody
Rozwiń
Gość
Gość (12 czerwca 2017 o 14:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Do Gość (dzisiaj o 10:52) Panie co pan pieprzysz, jerzyki robią gniazda na oknach?? Doucz się pan, jerzyki żyją w szczelinach i otworach na stropodachy, nie srają na parapetach bo na parapety nie latają, jerzyki nie potrafią chodzi są to ptaki wybitnie przystosowane do lotu, które wracają do miejsca swoich narodzin na okres 100 dni a potem lecą do Afryki gdzie mogą cały czas przebywać w powietrzu. Są odpowiednikiem bocianów z tym, że żyją w miasta. Na koniec zachęcam do nauki a nie publicznego chwalenia się swoją głupotą.
Rozwiń
Gość
Gość (12 czerwca 2017 o 10:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
jerzyki czy jaskółki same robią gniazda na oknach bo NIEDOUCZONA ADMINISTRACJA I ZARZĄDY gładkie framugi okien pokryły BARANKIEM przy ocieplani i efekt ZASRANE OKNA I PARAPETY o elewacji nie wspomnę, serdecznie dziękuje z a jerzyki i SYF
Rozwiń
Gość
Gość (10 czerwca 2017 o 20:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
powinien być ustawowy obowiązek takich instalacji na wszystkich bud. mieszkalnych mających więcej niż 2 kondygnacje.
Rozwiń
Gość
Gość (10 czerwca 2017 o 19:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Brawo! A w Lublinie nikt o tym nie pomyślał, takie osiedle jak Botanik np. tylko sroki, gawrony i kawki...
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!