sobota, 17 marca 2018 r.

Chełm

Radni zaoszczędzili nam wydatków

  Edytuj ten wpis
Dodano: 21 listopada 2007, 18:23
Autor: MONIKA MOJSYM

W przyszłym roku nie zapłacimy za posiadanie psa. Obniżone zostały podatki od środków transportu.

Nie wzrosną też stawki podatku od nieruchomości.

Posiadacze czworonogów zaoszczędzą rocznie 36 zł, a w przypadku posiadania więcej niż dwóch psów 24 zł. - W tym roku z tego tytułu miasto zarobiło tylko sześćdziesiąt tysięcy złotych - mówi Joanna Babijczuk, dyrektor Wydziału Finansowego. - Podatek był trudny do wyegzekwowania, a wpływy do budżetu niewielkie.

Radni nie podnieśli też stawek podatku od nieruchomości (gruntów, budynków i budowli). - Jesteśmy bardzo zadowoleni, bo wyższe opłaty mogłyby się negatywnie odbić na naszej sytuacji ekonomicznej - twierdzi Jan Malec, członek zarządu PSS Społem. - Podatek na dotychczasowym poziomie to oszczędność rzędu kilkunastu tysięcy złotych. Myślę, że podobnego zdania są też lokalni przedsiębiorcy.

Na korzyść podatników zmieniają się również roczne stawki podatku od środków transportowych. Od przyszłego roku za samochody o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 tony nie trzeba będzie płacić podatku. W przypadku pozostałych samochodów ciężarowych będą obowiązywały dotychczasowe stawki.
Jeżeli wojewoda nie wniesie zastrzeżeń do uchwały chełmskich radnych, to korzystniej będzie można wykupić mieszkania komunalne. Do tej pory lokatorzy mogli korzystać z jednej z trzech bonifikat. Za jeden wykupiony lokal przysługiwała ulga w wysokości połowy wartości mieszkania. Jeżeli w budynku chciało się uwłaszczyć większość lokatorów, mogli liczyć na bonifikatę od 70 do 80 procent wartości. Radni zdecydowali, że teraz przy wykupie jednego lokalu bonifikata wyniesie 60 procent, a przy wykupie zbiorowym zwiększy się o 20 a nawet 30 procent.

Radni podjęli również uchwałę określającą tryb i szczegółowe warunki zwolnienia od podatku rolnego gruntów, na których zaprzestano produkcji rolnej.

Dotychczasowa uchwała została wzbogacona o zmiany, które zaszły w ustawie o podatku rolnym. Ze zwolnienia będą mogły skorzystać osoby, które na swojej ziemi nic nie uprawiają, ale dbają, by nie zarosła chwastami.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!