czwartek, 22 lutego 2018 r.

Chełm

Ranny, spędził miesiąc na bagnach. Żołnierz AK odznaczony Krzyżem Obrońców Wołynia

  Edytuj ten wpis
Dodano: 17 lipca 2014, 08:45
Autor: (bar)

Kazimierz Kapyś, pseudonim "Jabłoń, był szczerze wzruszony, kiedy wczoraj na podwórku swojego domu w Siedliszczu nad Bugiem zastał wyprężonych jak struny umundurowanych żołnierzy i partyzantów. Dowodzący nimi Krzysztof Krzywiński z zachowaniem ceremoniału wojskowego wręczył mu przyznany przez Zarząd Główny Światowego Związku Żołnierzy AK Krzyż Obrońców Wołynia.

- To odznaczenie, ustanowione niedawno podczas ostatniego Światowego Zjazdu Żołnierzy AK, zostało przyznane pierwszym 100 kombatantom - mówi Krzywiński, prezes chełmskiego Stowarzyszenia Kresy - Pamięć i Przyszłość i założyciel działającej przy nim grupy rekonstrukcyjnej. - Niektórzy z odznaczonych z różnych powodów poprosili nas, byśmy odebrali krzyż w ich imieniu. Postanowiliśmy zrobić to na swój sposób tak, jak ci ludzie na to zasługują.

Ppor. Kapyś był żołnierzem 1 Batalionu 50 pp Zgrupowania "Zagroda” 27 Wołyńskiej Dywizji AK. Został ciężko ranny, kiedy jego formacja wymykała się w lasach szackich z niemieckiego okrążenia. Wraz z jeszcze jednym partyzantem spędzili na bagnie około miesiąca, zanim radzieccy partyzanci nie zabrali ich do szpitala. W tym czasie najbliżsi zdążyli zamówić za niego mszę świętą, uznając że zginął w walce.

Krzyż Obrońców Wołynia

Krzyż Obrońców Wołynia przysługuje wszystkim członkom wołyńskiej konspiracji, polskiej samoobrony, żołnierzom 27 WDP AK oraz tym, którzy już po wojnie wspierali etos wołyńskich bojowników i patriotów. Jego forma jest dziełem Krzywińskiego.

Tego samego dnia co ppor. Kapyś odznaczenie w takich samych okolicznościach otrzymał także mieszkający w Chełmie Józef Łukaszewski ps. "Czajka”. Ponadto pośmiertnie odznaczony został brat Józefa Henryk Łukaszewski. W tym przypadku krzyż odebrał syn.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: historia Siedliszcze Armia Krajowa
Tadeusz
Zdziwiony
Tadeusz
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Tadeusz
Tadeusz (28 kwietnia 2015 o 11:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Przed wojną Krzyż Wołynia był odznaczeniem kombantanckim  trzech stopni:  Krzyż Wołynia z Szablami

  Krzyż Wołynia z Mieczami, Krzyż Wołynia.  Obecnie : Decyzją Zarządu Światowego Związku Żołnierzy AK Okręg Wołyń ustanowiony został KRZYŻ OBROŃCÓW WOŁYNIA 1939-1944. Pierwsze wręczenie w/w odznaczenia miało miejsce w trakcie trwania XXXV zjazdu żołnierzy wołyńskiej dywizji. Zjazd miał miejsce na terenie Akademii Obrony Narodowej w Warszawie – Rembertowie w dniach 11 – 13 lipca 2014 roku.

Odznaczenie  jest formą pamiątkową, przyznawaną w pierwszej kolejności żyjącym weteranom – członkom wołyńskiej konspiracji, samoobrony i 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK oraz pośmiertnie rodzinom. W dalszej kolejności osobom, które w szczególny sposób przyczyniają się do popularyzacji czynu zbrojnego podziemia niepodległościowego na Wołyniu oraz upamiętniają pamięć o ludobójstwie społeczności polskiej na kresach. Można ten krzyż kupić za 50zł... Autorem pomysłu i pierwotnego wyglądu był Bogumił Szarwiłło. 

Rozwiń
Zdziwiony
Zdziwiony (15 marca 2015 o 18:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Czy ktoś mi powie (napisze) historię tego krzyża..?? Kto go ustanowił, regulamin przyznawania, kapituła, itd, itp detale niebędne dla tego "krzyżowego ceremoniału". Słyszałem też, że można sobie zamówić takie krzyże np. ze 40 dgk za kwotę 45 zeta/sztuka.     

Rozwiń
Tadeusz
Tadeusz (15 marca 2015 o 14:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Po pierwsze : zgodnie z ceremoniałem wojskowym może przekazać w imieniu odznaczenie wojskowy a nie osoba ubrana w mundur historyczny. 

Po drugie Krzysztof Krzywiński faktycznie coś tam kombinował przy odznaczeniu ale jego formę i wizerunek wypracował i opracował Bogumił Szarwiłło. 

Po trzecie Krzyż Wołynia otrzymali również funkcjonariusze Straży Granicznej za ciężką społeczną pracę przy ekshumacjach na Wołyniu.

Rozwiń
wolność słowa
wolność słowa (17 lipca 2014 o 14:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Panie "rex" oprócz rusofobii ujawniła się u pana nekrofilia...

Ale to normalne: chęć wykopywania zwłok jest powszechna przy rusofobii... 

Rozwiń
alibaba
alibaba (17 lipca 2014 o 14:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Do "rex": w twojej wypowiedzi nie widać rusofobii... już nazywając obecnie rosjan "ruskimi" udowodniłeś otwartość na inne narody...

Byłem w kilku krajach i wiem, że niemiec zawsze polaka traktuje z góry, o amerykanach to szkoda gadać wszystkich traktują jak poddanych. rosjanie są przyjacielscy ale też dumni w końcu to największe państwo świata... Śmieją się z polskiej rusofobii wręcz w oczy mówią że jesteśmy sterowani przez zachód lub że jesteśmy ich poddanymi I właściwie tak jest! Mówię o normalnych ludziach, politycy mnie nie interesują, to prostytutki mentalne powiedzą i zrobią wszystko dla władzy! Nienawiść wypaliła ci rozsądek, możesz mnie nazywać "ruskim agentem" mam to gdzieś. 

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!