poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Chełm

Szczątki ofiar represji NKWD lub UB w Sobiborze? Będą badania genetyczne

  Edytuj ten wpis
Dodano: 14 lipca 2014, 10:30

Pod koniec lipca do Sobiboru ma przyjechać prof. Andrzej Ossowski, genetyk ze Szczecina.

Na miejscu chce zbadać ludzkie szczątki pozostawione w jednym z grobów odkrytych na terenie tamtejszego byłego niemieckiego obozu zagłady przez archeologa Wojciecha Mazurka. Jest podejrzenie, że mogą to być ofiary represji ze strony NKWD lub UB.

W ub. roku w maju na obrzeżach masowych grobów, w których spoczywają prochy wymordowanych Żydów archeolog natknął się na trzy groby, w których pochowano osiem osób. Jesienią odkrył kolejny grób z dwoma szkieletami. Powiadomił włodawską prokuraturę.

- W grobach poza kośćmi znalazłem resztki ubrań, zimowych butów i guziki - mówi Mazurek. - Jednoznacznie wskazywały, że w grobach spoczywali cywile. Zginęli od strzałów w potylicę lub skroń. Jedna z ofiar miała przestrzeloną rękę.

To, że zamordowani to mężczyźni w wieku od 20 do 60 lat wynika z oględzin przeprowadzonych przez antropologa z UMCS. Ostatecznie włodawska prokuratura przekazała tę sprawę lubelskiemu IPN. Ten zlecił przeprowadzenie analizy łusek i przedmiotów znalezionych w grobach.

Z informacji uzyskanej w IPN wynika, że "nie można wyciągnąć jednoznacznych wniosków na temat sprawców i czasu egzekucji pochowanych w tych grobach osób. Wydaje się jednak, że nieco więcej argumentów przemawia za egzekucją już po zakończeniu funkcjonowania Obozu Zagłady Żydów w Sobiborze i zakończeniu działań wojennych na froncie sowiecko-niemieckim w roku 1944”.

Część wydobytych z grobów szkieletów znajduje się w UMCS. Pozostałe spoczywają w ziemi. - Prof. Ossowski uprzedził mnie, że pod kątem badań kości znacznie lepiej przechowują się w ziemi - dodaje Mazurek. - Przyjedzie z odpowiednim sprzętem, aby zbadać je na miejscu. Przedmiotem badań będą też kości z powrotem sprowadzone z UMCS.

Co zrobić z przebadanymi ludzkimi szczątkami? - Decydujące będą postanowienia prokuratorów z Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu - mówi Krzysztof Skwirowski, kierownik Muzeum Byłego Hitlerowskiego Obozu Zagłady w Sobiborze. - Jeśli okaże się, że ofiary to Żydzi, wówczas będzie liczyło się też stanowisko głównego rabina Polski. Jeśli Polacy, to sprawą będzie musiał się zająć wojewoda.
  Edytuj ten wpis
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!