piątek, 23 marca 2018 r.

Chełm

Ratowanie chełmskich nagrobków. Każdy może zostać kwestarzem

  Edytuj ten wpis

Dzięki kwestarzom być może uda się uratować zabytkowe grobowce. (Jacek Barczyński)
Dzięki kwestarzom być może uda się uratować zabytkowe grobowce. (Jacek Barczyński)

Ostatniego dnia października i 1 listopada kwesta na rzecz ratowania zabytkowych grobowców będzie prowadzona na obu chełmskich cmentarzach. Organizatorzy liczą, że na kwestarzy zgłoszą się m.in. nowo wybrani parlamentarzyści.

Tegoroczna chełmska kwesta będzie już 18 z kolei. Ubiegłoroczna wypadła tuż przed samorządowymi wyborami. Dla kandydatów na prezydenta oraz radnych była to zatem znakomita okazja, aby pokazać się wyborcom. Jak będzie w tym roku?

– Puszek i identyfikatorów na pewno wystarczy dla wszystkich – mówi Paweł Wira, prezes chełmskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami. Jest przekonany, że bez względu na to, jak zachowają się radni, kwestarzy na obu chełmskich cmentarzach i tak nie zabraknie. Wielokrotnie przekonał się, że może liczyć na kolegów i koleżanki z TOnZ, pracowników muzeum, domu kultury, czy też chełmskich regionalistów. Ponadto, gotowość udziału w kweście zadeklarowała już grupa uczniów z pierwszego ogólniaka.

– Kiedy po raz pierwszy zorganizowaliśmy kwestę, nawet się nie spodziewaliśmy, że utrwali się ona jako doroczna akcja – dodaje Wira. – Dzięki temu, udało się nam uratować już dziesięć cennych pod względem historycznym i artystycznym nagrobków. Mogliśmy sobie także pozwolić na oddanie do konserwacji najstarszej znalezionej na cmentarzu płyty nagrobnej z 1810 r.

Towarzystwo ma na swojej liście jeszcze ponad 30 XIX-wiecznych grobów, z których kilkanaście wymaga pilnej konserwacji. W ubiegłym roku odnowiony został pierwszy nagrobek wykonany z żeliwa. Do tej pory takie nagrobki – ze względu na wysokie koszty konserwacji – przesuwane były na koniec listy. W tym przypadku kosztowała ona "tylko” 6 tys. zł, gdyż objęty nią został najmniejszy z zabytkowych nagrobków z żeliwa. Wira żałuje jedynie, że ktoś wcześniej zabrał płytę inskrypcyjną, przez co nie wiadomo, kto w tym grobie został pochowany Z uwagi na zdobiącą pomnik postać aniołka można przypuszczać, że to dziecko.

Kto chce włączyć się do kwesty, powinien skontaktować się z Pawłem Wirą, tel. 82 565 59 72. Identyfikator i puszkę można będzie także otrzymać już w czasie zbiórki na cmentarzu przy ul. Lwowskiej przy głównym stanowisku kwestarzy w sąsiedztwie "Białej Kaplicy”.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!