wtorek, 20 marca 2018 r.

Chełm

Trudno w to uwierzyć, ale od czerwca ubiegłego roku w Chełmie i powiecie spada bezrobocie. Tendencja ta utrzymała się nawet
po zarejestrowaniu tegorocznych absolwentów.


Zdaniem Danuty Cichowicz, dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy, jest to efekt skreślania nazwisk kolejnych osób z rejestru bezrobotnych. Inny powód to dobrowolna rezygnacja ze statusu bezrobotnego ze strony ludzi gotowych szukać zajęcia w innych regionach kraju, bądź za granicą. Na tym tle szczególnie krzepiącym zjawiskiem jest i to, że coraz więcej osób ubiega się o bezzwrotną pożyczkę w wysokości 12 tys. zł na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej.
– Jeśli w 2004 r. taką pożyczkę otrzymało 105 osób, to w ciągu siedmiu miesięcy tego roku już 67 – mówi Cichowicz. – Tylko we wrześniu na rozpatrzenie czeka 30 kolejnych wniosków w tej sprawie.
Kandydaci na przedsiębiorców zazwyczaj decydują się na nieco ryzykowną działalność handlową, najczęściej w branży spożywczej. Coraz więcej kieruje swoją uwagę na różnego rodzaju usługi. Dzięki temu w regionie powstały między innymi nowe gabinety służące upiększaniu ciała ludzkiego, zakłady ślusarskie, czy poligraficzne.
Chociaż malejące bezrobocie może tylko cieszyć, to trudno nie dostrzegać również niepokojących tendencji. W grupie bezrobotnych rośnie grupa osób, które ukończyły 50 rok życia. Fatalne skutki może spowodować i to, że przybywa rodzin, w których dzieci nie obserwują rodziców regularnie wychodzących do pracy. W ten sposób utrwalają się w nich jak najgorsze dla ich przyszłości wzorce.
– Bezrobotni coraz częściej zdają sobie jednak sprawę, że bez kwalifikacji nie liczą się na rynku pracy – mówi Cichowicz. – Jeśli chodzi natomiast o zmniejszenie się liczby bezrobotnej młodzieży, to w dużej mierze jest to efekt jej udziału w stażach zawodowych. Cieszę się, że już bez naszego udziału coraz więcej zakładów pracy przedłuża umowy ze stażystami, a nawet, jeśli się sprawdzą, zatrudnia ich na stałe. •
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!