wtorek, 20 lutego 2018 r.

Chełm

Rejowiec Fabryczny: Chłopska szkoła biznesu

Dodano: 29 listopada 2017, 07:33

Gracze równocześnie produkują, handlują między sobą i prowadzą wyprawy handlowe
Gracze równocześnie produkują, handlują między sobą i prowadzą wyprawy handlowe

Rejowiec Fabryczny. Młodzieżowe Centrum Kariery rozpoczęło cykl warsztatów z wykorzystaniem gry edukacyjnej ,,Chłopska szkoła biznesu”. To prosta symulacja mechanizmów wolnego rynku, na którym można obserwować takie zjawiska jak podaż, popyt, spółka handlowa, cena, koszty produkcji czy negocjacje handlowe.

– Gra nawiązuje do działalności produkcyjnej i handlowej rzemieślników z tkackiego ośrodka andrychowskiego w XVIII wieku – mówi Elżbieta Rorenberg z MCK w Rejowcu Fabrycznym. – Każdy gracz wciela się w rolę jednego z andrychowskich rzemieślników: kowala, piekarza lub tkacza, który produkuje i sprzedaje bryki handlowe, chleby lub lniane płótna. Rola gracza jest oznaczana wizytówką – identyfikatorem rzemieślnika zawieszanym na szyi. Celem graczy jest zebranie jak największego majątku liczonego w złotych górskich, będących walutą gry dzięki transakcjom z innymi graczami i realizowaniu wypraw handlowych na planszy, którą jest mapa Europy.

Gracze równocześnie produkują, handlują między sobą i prowadzą wyprawy handlowe. Wszystko opiera się na interakcjach i decyzjach uczestników grających samodzielnie lub w dwuosobowych spółkach handlowych. Sala, w której odbywa się rozgrywka, zamienia się w wielki jarmark. Gracze dyskutują i zawzięcie ze sobą negocjują. Zwycięzcą gry zostaje gracz lub spółka, która zebrała największy majątek.

– Obserwując grających zauważa się, jak gracze sobie radzą – dodaje Rorenberg. – Gra nie tylko uczy, ale jest też świetnym narzędziem pozwalającym integrować grupę, umożliwia bezpośrednie interakcje uczestników rozgrywki i wywołuje u nich silne emocje i zaangażowanie. Co najważniejsze – uczy też logicznego myślenia i planowania.

W najbliższym czasie w rejowieckim „Dworku” planowane są kolejne warsztaty z wykorzystaniem edukacyjnej gry. Sprawdzić się w niej chcą także licealiści. Zainteresowani mogą kontaktować się z organizatorami dzwoniąc na numer telefonu 502 032 223 lub wysyłając zapytania na adres mck.rejowiecfabryczny@ohp.pl.

Czytaj więcej o: Rejowiec Fabryczny
Użytkownik niezarejestrowany
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (29 listopada 2017 o 08:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A czy ktoś miał i pamięta grę "Gwiezdny Kupiec"? To dopiero jest planszówka. Instrukcja na ok. 40 stron spisana czcionką 10. Plansza na 1/4 dywanu. W większości składająca się z tabel pomocniczych. Każdy z graczy miał formularz A4 do opisywania swych statków kosmicznych. Z niej po raz pierwszy poznałem znaczenie słowa REPUTACJA. W zależności, którą stronę chciał rozwijać się gracz. Czasami nie przechodziły kwarantanny statki. Nie wiem, czy teraz przeszłaby ta gra, bo można było handlować bronią, niewolnikami i nielegalnymi izotopami. Każda z tur składała się zkilkunastu etapów. Zabawa na baaardzo długie godziny.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!