poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Chełm

Ruszył zakład produkcji paliw alternatywnych. 100 tys. ton śmieci do pieca

  Edytuj ten wpis
Dodano: 10 marca 2014, 11:30
Autor: Paweł Puzio

Rozmowa z Adamem Bojarczukiem, dyrektorem Zespołu Inwestycji CEMEX Polska i Czechy. W chełmskiej cementowni ruszył zakład produkcji paliw alternatywnych - EkoPaliwa Chełm.

Inwestorem jest CEMEX. Jest to najnowsza tego typu inwestycja w regionie. Jakie przyniesie korzyści dla środowiska? • Z czego będą produkowane paliwa alternatywne? - Z tzw. pre-RDF, czyli wyselekcjonowanych ze śmieci frakcji palnych, które nie nadają się do recyklingu. Tę pracę wykonują operatorzy składowisk, jak na przykład chełmskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami. Ich celem jest minimalizacja ilości śmieci kierowanych na składowisko. Posiadają niezbędne urządzenia do segregacji ręcznej i mechanicznej, podczas której są odzyskiwane surowce wtórne, biomasa, frakcja mineralna i palna. Najczęściej te zakłady nie mają profesjonalnych linii do produkcji paliwa alternatywnego, dlatego przekazują tę frakcję palną innym przedsiębiorstwom. W tym przypadku EkoPaliwom Chełm.

• Do czego te paliwa będą wykorzystywane? - Prawie w całości będą spalane w cementowni Chełm. Zakład przerobi ok. 110 tys ton wyselekcjonowanych odpadów palnych rocznie. Z tego wyprodukuje 100 tys. ton paliwa alternatywnego. Reszta to złom, gruz, piach i ciężkie frakcje, które nie mogą być rozdrobnione w tej instalacji. Będą one przekazywane do utylizacji. Netto moja firma zmniejszy składowanie odpadów komunalnych o 100 tys. ton rocznie. A to z kolei oznacza, że w tym czasie cementownia Chełm nie spali ok. 67 tys. ton węgla, ponieważ będzie używała ekopaliwa. To dalej znaczy, że cementownia wyemituje do atmosfery znacznie mniej dwutlenku węgla, bo paliwa alternatywne w dużej części składają się z biomasy. • Ile kosztowała instalacja i ile jest nowych miejsc pracy? - Cała linia produkcyjna kosztowała ok. 25 mln zł. Zakład będzie docelowo zatrudniał 11 osób, ale dodatkowo będą kontraktowane prace remontowe oraz porządkowe, czyli rzeczywiste zaangażowanie pracy w tym zakładzie będzie dużo większe.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: Chełm
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!