poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Chełm

Schroniska młodzieżowe czekają na gości

  Edytuj ten wpis
Dodano: 6 lipca 2008, 17:57

W Chełmie i okolicach jest kilka miejsc, gdzie mogą zatrzymać się niezamożni turyści. Doba hotelowa, kosztuje maksimum 23 zł.

Kto ma legitymację Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych płaci jeszcze mniej.

- Zawsze mam przy sobie legitymację PTSM - mówi Ewelina Kuć, studentka z Łodzi. - Na hotele mnie nie stać, a w schroniskach, dzięki niej, mam jeszcze dwudziestopięcioprocentową zniżkę.

Ewelina wraz z chłopakiem zwiedza miejscowości położone wzdłuż Bugu. Ostatnio byli w Dubience. Noc spędzili w szkole, która część pomieszczeń, na czas wakacji, udostępniła turystom.

- Od początku lipca odwiedziło nas zaledwie kilka osób - mówi Judyta Zielińska, w powiecie chełmskim odpowiedzialna za funkcjonowanie pięciu schronisk młodzieżowych: w Dorohusku, Wołkowianach, Sawinie, Świerżach, no i oczywiście w Dubience. - Ale z dnia na dzień liczba gości rośnie. W połowie miesiąca przyjeżdża do nas na przykład grupa 13 osób. Już zrobili rezerwację.

Turyści śpią w klasach przemianowanych na pokoje noclegowe. Każdy, kto zdecyduje się na taki pobyt, ma do swojej dyspozycji kuchnię, a w niej najbardziej potrzebne sprzęty m.in. lodówkę, kuchnię gazową, a nawet kuchenkę mikrofalową.
Są łazienki i ciepła woda. Żeby turystom było weselej, mogą posłuchać też radia lub obejrzeć program telewizyjny.

- Może nie są to najbardziej komfortowe warunki, ale jest wszystko, co potrzeba, by się przespać i umyć - dodaje Karol Chaber, chłopak Eweliny. - Najważniejsze, że tanio.

Ceny za nocleg dla krajowych turystów korzystających z legitymacji PTSM wahają się w granicach 5,50-6,50 zł.

Nieco wyższe opłaty pobierane są w jedynym całorocznym Schronisku Młodzieżowym PTSM w Chełmie. Tam za dobę turysta bez legitymacji płaci 23 zł.
- Ci, którzy ją posiadają, korzystają ze zniżek - mówi Beata Siennicka, kierownik schroniska. - Doba kosztuje ich niecałe 11 zł. Ale na miejscu mamy biuro PTSM, więc legitymację może kupić tam każdy.

Dokument nabyć można również w Chełmskim Ośrodku Informacji Turystycznej. Legitymacja normalna kosztuje 30 zł, zaś "Junior”, którą posługuje się młodzież, jest o 10 zł tańsza.

- Zainteresowanych ich kupnem zapraszamy od poniedziałku do piątku w godz. 8-17, w soboty w godz. od 9 do 15, a w niedzielę od godz. 9 do 13 - zachęca Jolanta Łoś, z ChOIT.

Ostatnio wśród młodzieży bardziej popularne niż legitymacje PTSM są jednak tzw. karty ISIC oraz Euro 26. Oprócz zniżek, również komunikacyjnych, tańszych biletów do muzeów, czy restauracji, zapewniają też ubezpieczenie, także podczas pobytu
za granicą. Pytać o nie należy w biurach podróży.

- Karta ISIC kosztuje 69 zł - mówi Mieczysława Woźniak z Biura Usług Turystycznych "Krystyna” w Chełmie. - Ci, którzy chcą ją mieć, muszą przyjść do nas z legitymacją uczniowską lub studencką i przynieść ze sobą zdjęcie. Wraz z kartą jej posiadacz otrzymuje informator, w którym znajduje się pełna lista punktów honorujących kartę. Na dokument czeka się zaledwie kilka minut.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!