sobota, 20 stycznia 2018 r.

Chełm

W czasie deszczu woda płynie do podziemi jak w studnię

  Edytuj ten wpis
Dodano: 26 kwietnia 2012, 14:26

Zenon Klimczuk wraz z panem Marcinem oglądają kolejne zacieki, jakie pojawiły się w podziemiach po o
Zenon Klimczuk wraz z panem Marcinem oglądają kolejne zacieki, jakie pojawiły się w podziemiach po o

Karolina i Marcin są menedżerami otwartego w listopadzie ubiegłego roku lokalu Underground w centrum Chełma. Od tamtego czasu już kilkakrotnie musieli malować efektownie urządzone wnętrze. Wszystko za sprawą przedostającej się do ich lokalu wody.

Właściciel zagospodarowanych przez nich piwnic obawia się, że w końcu może tam dojść do katastrofy budowlanej.

Underground z wejściem od ul. Jatkowej został urządzony w historycznych piwnicach pod kamienicą przy pl. Łuczkowskiego 13. Te piwnice mają bezpośrednie połączenie z kredowymi wyrobiskami i korytarzami. Podziemne chodniki rozchodzą się w stronę podziemnej trasy turystycznej oraz przez ul. Krzywą w stronę dawnej synagogi. Cały ten labirynt do tej pory nie został dokładnie zbadany, ani tym bardziej zinwentaryzowany.

– Jeśli woda przedostaje się do naszego lokalu, to i do podziemi – mówi pani Karolina. – Kiedy pada deszcz, płynie po ścianach strumieniami, bądź kapie z zabytkowych sklepień. Na zewnątrz zaobserwowaliśmy z Marcinem, jak woda spływa ul. Jatkową po schodach do ul. Krzywej i tam w pewnym momencie w obrębie chodnika przedostaje się w głąb, jak w studnię. Po prostu trafia do podziemi.

Kredowy labirynt pod lokalem ma co najmniej trzy kondygnacje. Za jego właściciela uważa się Zenon Klimczuk, starszy cechu Rzemiosł Różnych, który zajmuje budynek po drugiej stronie ul. Jatkowej.

– Kiedy w trakcie budowy kamienicy przy pl. Łuczkowskiego porządkowaliśmy te piwnice, były one suche – zapewnia Klimczuk.

– Zaczęły nasiąkać wodą dopiero, kiedy w ramach przebudowy Jatkowej drogowcy zdjęli z niej stary asfalt i wyłożyli ją granitową kostką. Szkoda tylko, że wcześniej nie położyli izolacji przeciwwilgociowej. Dotyczy to także chodnika przy ul. Krzywej. Efektem jest postępujące rozmiękczenie górnej części kredowego wyrobiska pod Jatkową i dwoma stojącymi przy niej budynkami.

Pan Zenon uważa, że sytuacja staje się coraz bardziej groźna. Dlatego już w lutym 2010 r. poinformował konserwatora za-bytków, że woda z topniejącego śniegu oraz opadów przedostaje się do podziemi. Zwrócił się także o powołanie komisji do określenia szkód powstałych w wyniku remontu Jatkowej oraz podjęcia działań w celu zabezpieczenia lasujących się podziemi.

– Bardzo bym chciał, żeby te podziemia cieszyły, a także były dumą kolejnych pokoleń chełmian – dodaje Klimczuk. Nie ukrywa też, że za obowiązek poczytuje sobie także chronić tak własne, jak i cechowe interesy. Tym bardziej, że zauważył już pierwsze, jego zdaniem niebezpieczne symptomy osiadania kamienicy, w której mieści się Cech.

Postulowana komisja szybko się zebrała. Stwierdziła zawilgocenie ścian, stropów i podłoża łączących się z piwnicami "trzynastki” zabytkowych korytarzy. W związku z tym wydała szereg zaleceń, w tym przede wszystkim wykonanie otworu wentylacyjnego w ul. Jatkowej oraz koryta odwadniającego, którym woda z Jatkowej byłaby odprowadzana do ul. Kopernika.

Do tej pory nie zostało to wykonane. Zaalarmowana przez nas Stanisława Rudnik, szefowa chełmskiej delegatury Wojewódz-kiego Urzędu Ochrony Zabytków obiecała jeszcze raz dosłownie przyjrzeć się sprawie, a więc osobiście wraz z przedstawicielami innych służb zejść do zagrożonych podziemi. Jacek Barczyński


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (29 kwietnia 2012 o 11:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wszystkim wiadome było,że są podziemia,a jak się budowało,to się nie myślało,a teraz zalało.Ja pamiętam jak budynek Cechu się budowało,ale uroku tej uliczki się nie uwzględniało.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!