środa, 21 lutego 2018 r.

Chełm

Ważą się losy szkoły w Tarnogórze

  Edytuj ten wpis
Dodano: 27 stycznia 2012, 16:30
Autor: sad

 (sxc.hu)
(sxc.hu)

We wtorek radni powiatu krasnostawskiego zdecydują, czy rozwiązać Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Tarnogórze. Projekty uchwał w sprawie rozwiązania zespołu i likwidacji szkół wchodzących w jego skład przygotował już zarząd powiatu.

Wcześniej, w szkole spotkaniu wyjazdowym swoje posiedzenie odbyła Komisja Oświaty Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki.

W wielu wypowiedziach padały stwierdzenia, że o ile stan bazy lokalowej jest zadowalający, to pogarszająca się sytuacja demograficzna powoduje, że do tej placówki uczęszcza coraz mniej uczniów. Obecnie jest ich 96, z czego w technikum uzupełniającym jedynie 13.

Nie pomaga zaangażowanie pracowników i otwieranie wciąż nowych kierunków. Do szkoły jest coraz mniejszy nabór i nic nie wskazuje, aby ta sytuacja miała ulec zmianie.

W tej sytuacji komisja wydała pozytywną opinię w sprawie rozwiązania zespołu i likwidacji poszczególnych szkół. Czy radni przegłosują uchwały okaże się podczas wtorkowej sesji. Jeśli jednak się tak stanie, pozostaje pytanie, co dalej z uczniami szkoły.

Zarząd podjął decyzję, że ich dalsza nauka może być kontynuowana w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Krasnymstawie. Zajęcia praktyczne odbywać się będą na bazie kuchni Wielofunkcyjnej Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej.

ZSP Nr 1 przeprowadzi w nadchodzącym roku szkolnym nabór do pierwszej klasy technikum, aby uczniowie mogli w tej placówce kontynuować naukę. Wicestarosta Henryk Czerniej zaproponował, aby wszyscy uczniowie ze szkoły w Tarnogórze, którzy zechcą kontynuować swoje kształcenie w Krasnymstawie, mieli możliwość bezpłatnego zamieszkania w internacie. Ponosiliby tylko koszty wyżywienia.

Jeśli radni zdecydują o likwidacji szkoły w Tarnogórze, jej wyposażenie i pomoce zostaną przekazane do innych placówek. Budynki, które obecnie zajmuje, prawdopodobnie zostaną wystawione na licytacji.

Być może znajda się chętni na tę nieruchomość, w skład której wchodzi m.in. budynek internatu wraz z salą restauracyjną, budynek hali sportowej wraz z pomieszczeniami dydaktycznymi oraz zabytkowy pałac wzniesiony przez generała Józefa Czyżewskiego w 1830 roku wraz z kilkunastohektarowym parkiem.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gosia
nauczyciel
Tomek
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gosia
Gosia (29 stycznia 2012 o 17:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Może wicestarosta H.Czerniej i wszyscy myślący...o kształceniu zawodowym zrobią coś w tym kierunku by młodzież z okolic Krsnegostawu mogła kontynuować naukę jak najbliżej miejsca zamieszkania.
Rozwiń
nauczyciel
nauczyciel (29 stycznia 2012 o 16:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Następna będzie Żółkiewka. Siennica Różana może się jakoś uchowa (wszak podlega pod Ministerstwo Rolnictwa a z Siennicy na dodatek jest starosta). Kolejne pytanie do władz oświatowych. Chodzi mi o zasadnicze szkoły zawodowe ( nie technika). Czemu w całym powiecie nie ma szkoły w której na poziomie zasadniczym mogłyby się uczyć dziewczęta (te które chcą koniecznie iść do zawodówki muszą wybierać Chełm, Zamość, Lublin albo Piaski). Zaznaczam, że Tarnogóra była jedyną szkołą która kształcenie na tym poziomie przewidywała- zawód kucharz małej gastronomii. Bo jakoś trudno mi sobie wyobrazić żeby dziewczyna uczyła się na technologa robót wykończeniowych, mechanika pojazdów samochodowych czy mechanika maszyn rolniczych. Czemu w Krasnymstawie nie ma klasy wielozawodowej gdzie młodzież mogłaby się uczyć róźnych zawodów???
Rozwiń
Tomek
Tomek (29 stycznia 2012 o 12:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ciekawe co zrobią, kiedy niż demograficzny zamieni się w wyż...
Tyle, że to już nie za tej kadencji, więc niech się inni martwią.

Pozdrawiam całą ekipę z LO.
Rozwiń
gs
gs (29 stycznia 2012 o 10:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To odddazą Czyżewskim z Chełma ten pałac!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!