czwartek, 22 lutego 2018 r.

Chełm

Włodawa: Poleskie Lato wraca do muszli

Dodano: 13 maja 2016, 15:02

Prace remontowe prowadzi Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, fot. Krzysztof Popko<br />
<br />
Prace remontowe prowadzi Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, fot. Krzysztof Popko

Sztandarowa włodawska impreza – Międzynarodowe Poleskie Lato z Folklorem – wraca do amfiteatru przy klasztorze Paulinów. Tym razem sąsiedzi nie mają nic przeciwko temu.

Ostatnie Poleskie Lato w amfiteatrze odbyło się w 2012 r. W dwóch kolejnych latach brakowało na tę imprezę pieniędzy. Także pomysłu na nowe miejsce po tym, jak zagospodarowujący odzyskany klasztor ojcowie paulini zaczęli krzywo patrzeć na imprezy w amfiteatrze.

– Obecny przeor jest wręcz zadowolony, że chcemy przywrócić opuszczony amfiteatr do stanu używalności i ponownie organizować w nim nie tylko Poleskie Lato, ale i inne wydarzenia – mówi Wiesław Muszyński, burmistrz Włodawy. – To nasz obiekt i nasz teren. Z uwagi na szczególne sąsiedztwo zobowiązujemy się nie organizować w muszli imprez trwających do późna w nocy, a już na pewno nie takich, którym towarzyszy piwo.

Miasto nie ma pieniędzy na kapitalny remont amfiteatru, ale stara się doprowadzić obiekt do należytego stanu gospodarczymi sposobami. Prac remontowych podjęła się miejska spółka – Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Już odnowiona jest większa część siedzisk, wyrównane jest podłoże, a pokrycie dachowe zabezpieczane. Fachowcy zadbają też o sieć elektryczną. Jeszcze przed festiwalem odmalowany zostanie budynek. Powstanie też dodatkowe wejście do amfiteatru od ulicy Podzamcze.

– Cieszę się, że Poleskie Lato wraca tam, gdzie czuło się najlepiej – mówi Bogusław Smolik, były dyrektor Włodawskiego Domu Kultury, placówki, która wykreowała i przez wiele prowadziła tę imprezę. – Włodawski amfiteatr to miejsce jedyne w swoim rodzaju. Z jednej strony zabytkowy klasztor, z drugiej Włodawa i graniczny Bug. Do tego widok na Białoruś. Wszystkie zespoły, które tam koncentrowały, zwracały na to uwagę. Doceniały też bliskość widowni ze sceną, czego zabrakło, kiedy w ubiegłym roku po dwóch latach przerwy festiwal został zorganizowany na placu targowym.

Niezmiennie przez kolejne edycje festiwalu publiczność wypełniała amfiteatr po brzegi. Kameralność tego miejsca umożliwiała dialog artystów z publicznością. Jest nadzieja, że w tym roku niepowtarzalna magia tego miejsca ku radości wiernych fanów imprezy odżyje. Począwszy od 13 lipca na deskach odnowionego amfiteatru będą prezentować się grupy z Japonii, Filipin, Indonezji, Turcji, Bułgarii, Malezji, USA, Boliwii, Ukrainy, Białorusi i z Polski.

(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!