wtorek, 20 lutego 2018 r.

Chełm

Włodawa: Starówka pod dyktando mieszkańców?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 9 stycznia 2015, 19:45

Fontanna w miejscu dawnej studni, niewielka scena, przestrzeń wystawiennicza i …wycięcie 90 proc. drzew i krzewów - przewiduje projekt rewitalizacji centrum Włodawy.

"Czworobok” to stojący w centralnym punkcie staromiejskiego rynku zabytkowy budynek, w którym niegdyś mieściły się kramy miejscowych kupców. To punkt wyjścia do przywrócenia włodawskiej starówce dawnej świetności. Z tym przedsięwzięciem związana jest przebudowa ulic Rynek, Czworobok, Nadstawna i Hanki Sawickiej.

- Pierwszy etap rewitalizacji starówki wiązał się z wdrożeniem Szlaku Trzech Kultur. Objął jedynie ulice prowadzące do kościoła, cerkwi i synagogi. Teraz przyszedł czas na kolejne ulice - mówi Wiesław Muszyński, nowy burmistrz Włodawy.

Przygotowany na zamówienie urzędników projekt przebudowy pod koniec grudnia pojawił się na stronie internetowej włodawskiego urzędu. Mieszkańcy mogli zgłaszać do niego uwagi. Mieli na to czas tylko do 7 stycznia.

- Podpowiedzi dotyczyły m.in. usunięcia z rynku miejsc postojowych dla autokarów i busów. Zainteresowanymi tym są miejscowi kupcy, którym parkujące pojazdy zasłaniają sklepowe witryny - mówi Marlena Pawlik, kierownik Wydziału Inwestycji i Gospodarki Mieniem UM. - Trafiły do nas też wnioski o wydzielenie na rynku dodatkowych i skorygowanie dotychczasowych miejsc parkingowych dla samochodów osobowych i dostawczych. Ktoś inny zauważył, że wokół "czworoboku” jest za mało zieleni - wylicza.

Ktoś zaproponował, by na dziedzińcu "czworoboku” urządzić kino plenerowe. Padł też pomysł, aby zamknąć rynek dla ruchu kołowego. - Ale z uwagi na układ komunikacyjny Włodawy raczej wydaje się to niemożliwe - mówi Pawlik.

Autor projektu przebudowy starówki wczoraj spotkał się z radnymi i urzędnikami. - Oczekujemy, że w końcowym projekcie uwzględni to, co usłyszał na spotkaniu oraz podpowiedzi mieszkańców - dodaje Muszyński.

Projekt zakłada, że w miejscu gdzie archeolodzy odkryli pozostałości staromiejskiej studni, powstanie fontanna. Wygospodarowane zostaną także miejsca pod kawiarniane ogródki, a wokół drzew maja pojawić się okrągłe siedziska z drewna i betonu. Wszystko po to, aby odwiedzających Włodawę turystów zatrzymać na dłużej.

Najpierw jednak włodawska starówka zostanie kompletnie ogołocona z roślinności. Koncepcja zakłada, że z ponad setki krzewów i drzew (57 sztuk) jakie rosną na tym terenie, zostanie tylko 13 (4 kasztany, 3 lipy, 3 jesiony i żywopłot z ligustra).

Reszta ma zostać wycięta, a na ich miejsce pojawią się nowe nasadzenia. - Przewidziano drzewa trzech różnych gatunków, co symbolicznie nawiązuje do trzech religii - czytamy w projekcie.

Autorami koncepcji są Marek Stefański i Bartłomiej Gacparski z warszawskiej firmy Palmett-Markowe Ogrody.

A co o tych planach sądzą mieszkańcy?

- Podoba mi się wizualizacja włodawskiego rynku, ale pomysł o wycince naszego drzewostanu jest nie do przyjęcia. Niektóre z tych drzew mają grubo ponad 10 m wysokości, a większość z nich jest w dobrym stanie - komentuje Marcin Kalinowski, nauczyciel, muzyk, kandydat na miejskiego radnego w ostatnich wyborach samorządowych. - Były burmistrz Jerzy Wrzesień ogolił ze starych jesionów i klonów al. Piłsudskiego przy cmentarzu parafialnym. Teraz jest "do usunięcia" prawie wszystko dookoła czworoboku z powodu "kolizji z planowaną inwestycją". To niedorzeczne.
  Edytuj ten wpis
Fani Okuninki
Karol
Gość
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Fani Okuninki
Fani Okuninki (10 stycznia 2015 o 16:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

To co do tej pory zrobiono z drzewami we Włodawie i Okunince to po prostu kryminał!!! Wszędzie beton i  kostka brukowa. Więcej tych miejsc na pewno nie odwiedzimy!!!!!

Rozwiń
Karol
Karol (9 stycznia 2015 o 21:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

A może w nawiązaniu do trzech kultur urządzić trzy strony /Zachodnią południową i północną/ w konwencji nawiązującej do trzech narodów i dalej uzależnić zgodę na działalność gospodarczą /sklepy gastronomia, zakłady usługowe/ również w takiej tonacji i tradycji. Stronę wschodnią /lub zachodnią/ przeznaczyć na urządzenie w stylu czy konwencji wieku XXI.

Rozwiń
Gość
Gość (9 stycznia 2015 o 21:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

najwazniejsze to wyciecie drzew i krzewów i wyłożenie plac kostką granitową, wiocha, wiocha i jeszcze raz wiocha, co złego zrobiła wam zieleń  że wszędzie zamierzacie się na nią siekiera

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!