Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

2 listopada 2001 r.
13:44
Edytuj ten wpis

Z towarzystwem ani rusz

Autor: Zdjęcie autora Bożena Czyż
0 0 A A

Rada Miejska w Chełmie przekazała Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej blisko 9 ha uzbrojonych gruntów przy ul. Batorego, tzw. domek gospodarza parku przy ul. Połanieckiej oraz dwukondygnacyjny budynek ul. Wojsławickiej. Ta ostatnia darowizna wywołała konflikt, ponieważ od dziewięciu lat obiekt zajmuje Zespół Szkół Społecznych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
"Społeczniak"; dostał w użytkowanie siedzibę byłej szkoły obuwniczej za przysłowiową złotówkę, co miesiąc wpłacając do kasy miasta również symboliczną kwotę 400 zł czynszu. Nie przeprowadzał w tym czasie gruntownych remontów, część pomieszczeń przeznaczał na działalność komercyjną. W szkole uczy się mniej niż 150 uczniów, podczas gdy przed laty w tym samym budynku kształciło się ok. 500 przyszłych obuwników. Było więc wygodnie i bezpiecznie, do momentu powstania pierwszej w Chełmie państwowej uczelni wyższej, dla której samorząd zobowiązał się wygospodarować pomieszczenia. Jeżeli decyzji radnych nie zakwestionuje wojewoda, "społeczniak"; stanie się własnością PWSZZ.
Spór o budynek trwa
Miasto nie zaproponowało prowadzącemu szkołę społeczną Chełmskiemu Towarzystwu Edukacyjnemu, zadowalającej zamiany lokali. Prawdziwa bomba wybuchła jednak podczas ostatniej sesji RM, kiedy okazało się ChTE poinformowało o zabiegach samorządu nową minister edukacji, Krystynę Łybacką. Józef Zając, rektor PWSZZ uznał to niemal za zdradę stanu.
- To chwyt poniżej pasa - mówił - ChTE chce powstrzymać rozwój naszej placówki. Każdy nowy kierunek w uczelni, to pieniądze na inwestycje oświatowe. Złożymy w sądzie wniosek o działalność na szkodę Chełmskiego Towarzystwa Naukowego, założyciela szkoły.
Rektor ma fundusze
Twierdzi, że na koncie w banku ma już pieniądze na budowę dwóch akademików przy ul. Batorego. Będzie to zaczątek miasteczka akademickiego. Akademiki będą wyposażone za pieniądze z Unii Europejskiej, a w każdym pokoju znajdzie się komputer z dostępem do Internetu. Bliskość budowanej obecnie hali widowiskowo-sportowej sprzyja powstaniu akademickiego ośrodka sportu. Są też pieniądze na adaptację pomieszczeń "społecznika” do potrzeb studentów i pracowników naukowych. Na początek trzeba tam przeprowadzić gruntowny remont, być może uda się urządzić aulę wykładową na kilkaset osób. W budynku gospodarza parku znajdą się mieszkania dla kadry naukowej. MEN obiecuje, a rektor za nim, że pierwsze trzy lata funkcjonowania uczelni to jedyny i najlepszy moment do inwestowania za centralne pieniądze. Oczywiście pod warunkiem, że uczelnia będzie się rozwijać pod względem dydaktycznym oraz inwestować we własne obiekty. Na razie wydaje się spełniać te warunki. Ma już trzy obiekty, a rektor i kanclerz (Marian Różański) twierdzą, że w przyszłym roku na kilku kierunkach studiów uczyć się będzie blisko 2 tys. osób.
List do ministerstwa
Mówcy z PWSZ zebrali od radnych gromkie brawa, a w dyskusji nie znaleźli oponentów. Do rozsądku przy rozdawaniu majątku próbował nawoływać radny Zbigniew Bajko. Szybko okazało się jednak, że jest jednym ze "zdrajców”, którzy maczali palce w wysłaniu listu do K. Łybackiej. Darowizna, na etapie decyzji samorządu stała się więc faktem.
Czas pokaże, czy pieniądze z Warszawy w momencie ogromnych trudności finansowych państwa i zapowiedziach maksymalnego ograniczenia inwestycji wznoszonych ze środków centralnych, będą tak swobodnie napływać do Chełma. Czas już pokazał, że dwa towarzystwa oświatowe w mieście nie znajdują ze sobą wspólnego języka. Szkoła społeczna, oczko w głowie poprzednich władz samorządowych i szkoła wyższa, pupilek obecnej ekipy, zapowiadają procesy sądowe. Duża w tym zasługa władz miasta, które na czas nie wynegocjowały kompromisowych rozwiązań.

Pozostałe informacje

Klubowy weekend w Lublinie - 10-11 maja
10 maja 2024, 19:00

Klubowy weekend w Lublinie - 10-11 maja

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Imprezuje przez cały czas. Przed nami weekend. W gotowości są już wszystkie lubelskie kluby. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki przewodnik po najlepszych imprezach w mieście. Oto nasze propozycje.

Indywidualne Mistrzostwa Polski: Żużlowcy Orlen Oil Motoru Lublin bez awansu

Indywidualne Mistrzostwa Polski: Żużlowcy Orlen Oil Motoru Lublin bez awansu

W czwartek rozgrywane były eliminacje Indywidualnych Mistrzostw Polski. Zawody odbyły się w: Krośnie, Gnieźnie i Krakowie. Nie doszła za to do skutku impreza w Gdańsku, gdzie mimo dobrej pogody były problemy z torem. Niestety, żaden z zawodników Orlen Oil Motoru nie wywalczył awansu do IMP Challenge, które odbędą się 30 maja w Pile.

Górnik Łęczna ma nowego prezesa

Górnik Łęczna ma nowego prezesa

Jest nowa osoba na stanowisku Prezesa Zarządu Spółki Górnik Łęczna

Powstała Unia Kultury Obszaru Metropolitalnego

Powstała Unia Kultury Obszaru Metropolitalnego

9 maja miasta, gminy i powiaty Lubelskiego Obszaru Metropolitalnego podpisały deklarację współpracy kulturalnej. Jej efektem jest powstanie regionalnej sieci, której głównym celem działań jest rozwój i promocja kultury Lubelszczyzny.

Matematyka i muzyka
Wideo
film

Matematyka i muzyka

Jutro startują Juwenalia Politechniki Lubelskiej. Na scenie będzie można zobaczyć takich wykonawców jak Kwiat Jabłoni, Szpaku, Lady Pank czy MSE Błąd Średniokwadratowy. O zespole z matematyczną nazwą rozmawiamy z Arkadiuszem Gałką, gitarzystą i... prodziekanem Wydziału Zarządzania PL Bartoszem Przysuchą, wokalistą z grupy.

Kandydatki do PE z okazji Dnia Europy zaprosiły mieszkańców na tort
Zdjęcia
galeria

Kandydatki do PE z okazji Dnia Europy zaprosiły mieszkańców na tort

Bożena Lisowska i Beata Krzewińska, kandydatki Koalicji Obywatelskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego przypadający na dzisiaj Dzień Europy postanowiły wykorzystać w kampanii. Na schodach przed lubelskim Zamkiem mówiły o wartościach, jakie Robert Schuman zawarł w deklaracji, która stała się początkiem tworzenia Unii Europejskiej. Poczęstowały też mieszkańców Lublina unijnym tortem.

Miasto wspiera dzieci i młodzież. W Lublinie działa telefon zaufania

Miasto wspiera dzieci i młodzież. W Lublinie działa telefon zaufania

Centrum Interwencji Kryzysowej w Lublinie uruchamia pomoc dla młodych mieszkańców Lublina. To część programu „POMOC kontra przemoc” dofinansowanego ze środków europejskich.

Marleyki 2024 w lubelskim Centrum Kultury
11 maja 2024, 21:00

Marleyki 2024 w lubelskim Centrum Kultury

Marleyki to coroczne święto muzyki reggae na cześć Roberta Nesty Marleya (znanego jako Boba Marleya). W sobotę (11 maja) muzyczny hołd – dla jednej z największych legend kultury i muzyki reggae – złożą członkowie Love Sen-c Music Sound System.

Platforma Obywatelska zdziwiona i zniesmaczona rezygnacją Janickiej

Platforma Obywatelska zdziwiona i zniesmaczona rezygnacją Janickiej

Z ogromnym zdziwieniem przyjęliśmy oświadczenie, jakie w mediach społecznościowych opublikowała radna Katarzyna Janicka. Tuż przed inauguracyjną sesją nowej - IX kadencji Rady Miasta Chełm ogłosiła otóż, że nie przystąpi do Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej – Małgorzata Sokół, przewodnicząca Rady Powiatu PO RP w Chełmie oraz Marek Sikora, przewodniczący Klubu KO w Radzie Miasta komentują decyzję byłej już radnej PO.

Spotkanie podróżnicze z Dominikiem Maińskim
NASZ PATRONAT

Spotkanie podróżnicze z Dominikiem Maińskim

Lubelski podróżnik tym razem wybrał się na miesięczną wyprawę, w czasie której odwiedził Amazonię i wyspy Morza Karaibskiego. Efektami tej wycieczki pochwali się w najbliższy piątek.

Politechnika polepsza komfort jazdy windą

Politechnika polepsza komfort jazdy windą

Naukowcy z Politechniki Lubelskiej opatentowali urządzenie, które ma posłużyć producentom i użytkownikom wind. Dzięki niemu, jazda ma być bezpieczna i komfortowa.

Jak zostać samodzielnym pilotem paralotni?

Jak zostać samodzielnym pilotem paralotni?

Historia paralotniarstwa jako sportu jest stosunkowo młoda, ale paralotnia szybko zyskała na popularności wśród entuzjastów lotów na całym świecie. W tym artykule znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć, aby rozpocząć swoją przygodę z lataniem na paralotni.

Zmienił się dyrektor lubelskiego oddziału TVP3

Zmienił się dyrektor lubelskiego oddziału TVP3

Nowym dyrektorem i redaktorem naczelnym lubelskiego oddziału Telewizji Polskiej został Piotr Adamczuk.

Nowe ogrodzenie parku pułapką na sarny
Nałęczów

Nowe ogrodzenie parku pułapką na sarny

Trzeciego maja złapała się pierwsza, a szóstego maja druga. Sarny próbowały przejść pomiędzy stalowymi prętami nowego ogrodzenia Parku Zdrojowego. Dzikie zwierzęta zginęły. Problem zaskoczył urzędników. Samorządowcy szukają rozwiązania.

Zmarł Waldemar Kowalski

Zmarł Waldemar Kowalski

W wieku 84 lat odszedł „bombardier ze Świdnika”. Waldemar Kowalski był bokserem, z którym Avia Świdnik odnosiła największe sukcesy.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Nieruchomości -> Stancje -> Wynajmę

bezpłatna stancja

powiat radzyński

0,00 zł

Nauka -> Inne

bezpłatne kursy

lublin

0,00 zł

Budownictwo -> Inne -> Sprzedam

dom z bala

lublin

65 000,00 zł

Motoryzacja -> Sprzedam -> Osobowe

Nissan

lublin

0,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

Zamość

399,00 zł

Komunikaty