piątek, 23 marca 2018 r.

Chełm

Żłobek tylko tu i ówdzie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 21 lutego 2006, 20:31

Chełm i Krasnystaw mają tylko po jednym żłobku. Trafiają do nich coraz młodsze dzieci. We Włodawie maluchami muszą zająć się rodzice lub dziadkowie.
– To zakrawa na kpinę, żeby w takim mieście jak Włodawa nie było żłobka – skarży się Ewa, mama dwuletniego Pawełka. – Musiałam wrócić do pracy i zatrudnić opiekunkę, bo moje dziecko jest za małe, żeby pójść do przedszkola.

We Włodawie ostatni żłobek zlikwidowano cztery lata temu. Rodzice nie byli zainteresowani posyłaniem tam swoich pociech. Z powodu bezrobocia sami opiekują się dziećmi, bo i tak siedzą w domu. Ale teraz są mamy, które chętnie skorzystałyby z takiego rozwiązania. – Niestety, ze względów lokalowych nie mamy możliwości uruchomienia oddziału żłobkowego – mówi Maria Czaus, dyrektor Miejskiego Przedszkola Integracyjnego we Włodawie. – Rodzice chyba też nie garną się do posyłania swoich pociech do żłobka, bo nie mamy sygnałów, że taka potrzeba jest. Niemniej jednak obniżono wiek dzieci przyjmowanych do przedszkola do 2,5 roku.
W Krasnymstawie do jedynego w mieście żłobka uczęszcza 40 maluchów. Najmłodsze ma jedenaście miesięcy. – Rodzice zapisują do nas dzieci z co najmniej dwutygodniowym wyprzedzeniem. Kolejek jednak nie ma – uspokaja dyrektor Barbara Delikat. – Od 1 marca będziemy mieli pod opieką maluszka, który ma zaledwie siedem miesięcy.
Rodzice za pobyt dziecka w żłobku płacą 67 zł czesnego plus wyżywienie. Stawka dzienna wynosi 2 złote. Razem około 100–110 zł za miesiąc. – Przez krótki czas moją córeczką zajmowała się niania. Płaciłam jej 200 zł miesięcznie. Żłobek jest tańszy, a moje dziecko jest pod fachową opieką – chwali swoją decyzję jedna z mam.
– Jeżeli tylko będzie zainteresowanie, jesteśmy w stanie przyjąć większą liczbę maluchów – deklaruje dyrektor.
Niewiele wolnych miejsc jest jeszcze w żłobku w Chełmie. To placówka integracyjna. Dlatego przyjmuje dzieci do trzeciego roku życia. – Najmłodsze ma cztery miesiące – mówi Jadwiga Kuźmińska, dyrektor placówki.
Tu zapisy trwają cały rok. Jednak zwiększone zainteresowanie umieszczeniem dziecka w żłobku rozpoczyna się wraz z wiosną. – Rodzice zapisują swoje pociechy z miesięcznym wyprzedzeniem – dodaje dyrektor. – Odpłatność za żłobek wynosi około 160 zł miesięcznie. •
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!