sobota, 17 lutego 2018 r.

Chełm

Żółkiewka: Są dwa wiatraki, a będzie ponad 20. Mieszkańcy: "Krowy przestaną się cielić"

  Edytuj ten wpis
Dodano: 4 listopada 2014, 17:00

W gminie stanęły dwa pierwsze wiatraki siłowe. Docelowo ma ich tam być ponad 20. - Krowy przestaną się cielić, a ludzie zapadną na zdrowiu - mieszkańcy poczuli się zagrożeni i wystosowali do wójta protest w tej sprawie

Zdecydowanie protestujemy przeciwko budowie elektrowni wiatrowej w miejscu ujętym w planie przestrzennym zagospodarowania gminy. Obawiamy się o zdrowie naszych rodzin” - czytamy w proteście. Jego autorzy podejrzewają też, że w cieniu wiatraków ich nieruchomości stracą na wartości.

Zarzucają również władzom gminy, że zmieniając plan zagospodarowania pod kątem budowy wiatraków działały niejawnie. W tej sytuacji żądają publicznego wysłuchania ich racji i uwzględnienia ich w dalszym procesie administracyjnym dotyczącym przyszłości kolejnych siłowni wiatrowych w gminie.

- Protestujący oczywiście będą wysłuchani i to nie tylko przez samorząd, ale i przedstawicieli inwestora, który chce u nas zbudować park wiatrowy - mówi Wojciech Kaczmarczyk, zastępca wójta gminy Żółkiewka. - Trudno natomiast mi się zgodzić, że zmieniając plan działaliśmy niejawnie. Ta zmiana wymagała przyjęcia czterech uchwał. Świadkami wszystkich głosowań byli sołtysi. Jak do tej pory nikt nie protestował. Dlaczego przyszła na to pora tuż przed wyborami?

Pod protestem podpisało się 44 mieszkańców wsi Siniec, 24 z Wólki Żółkiewskiej i 16 ze Średniej Wsi.

- Wystarczy zajrzeć do internetu, aby dowiedzieć się, że tam, gdzie pracują wiatraki krowy przestają się cielić, a ludzie zapadają na zdrowiu, cierpią na bezsenność i są skazani na nieustający hałas - mówi jeden z liderów protestu, pragnący jednak zachować anonimowość. - Nas te urządzenia mają osaczyć od południowego-wschodu, południa i zachodu. Nie będzie u nas życia i trzeba się będzie wynosić.

Pierwsze dwa wiatraki w gminie między Żółkiewką i Dąbiem wybudowała pabianicka firma Megawat. Po niej swoje wiatraki chcą tam postawić także dwie spółki z Inowrocławia. Windbud jest zainteresowany zainstalowaniem 11 wiatraków, a Windprojekt ośmiu. Pierwsza z firm już zabiega o decyzje środowiskowe. Jeśli je otrzyma, będzie mogła wystąpić do Starostwa Powiatowego o pozwolenie na budowę.

- Mamy już opinię wydaną przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, z której wynika, że planowany park wiatrowy nie będzie negatywnie oddziaływał na środowisko - dodaje Kaczmarczyk. - A skoro tak, to nic już nie stoi na przeszkodzie, abyśmy wydali decyzje środowiskowe pozwalające inwestorowi ubiegać się o pozwolenie na budowę.

Na wiatrakach skorzystają gospodarze, od których firmy kupują bądź wydzierżawiają działki pod swoje obiekty oraz gmina, która liczy na podatek od nieruchomości. W jej przypadku roczne wpływy od jednej turbiny to kwota rzędu 100 tys. zł. Z kolei rolnicy mogą liczyć na 20-30 tys. zł. Problem w tym, że nie wszystkie rodziny w gminie podpisały umowy na dzierżawy i być może właśnie w tym jest pies pogrzebany.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: wiatraki Żółkiewka
Aj
bialas
Jacek
(29) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Aj
Aj (7 grudnia 2014 o 17:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Na podstawie badań prowadzonych od 2004 roku na grupie 38 osób (od niemowląt do osób w wieku 75 lat) Nina Pierpont uznała, że turbiny wiatrowe są przyczyną występowania zespołu objawów, na który składają się: zaburzenie i pogorszenie jakości snu, ból głowy, szum w uszach, ciśnienie w uchu, zawroty głowy, nudności, pogorszenie ostrości widzeni, drażliwość, problemy z koncentracją i pamięcią oraz napady paniki, związane z uczuciem przemieszczania się lub drżenia wewnątrz ciała, które pojawia się zarówno w czasie snu, jak i na jawie. Objawy te występują, gdy badane osoby znajdują się w pobliżu turbin wiatrowych i samoistnie ustępują, gdy się od nich oddalają „hałas lub drgania o niskiej częstotliwości oszukują system równowagi organizmu tak, by myślał, że jest on w ruchu

Rozwiń
bialas
bialas (17 listopada 2014 o 15:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
plurl.pw/katastrofa_na_skrzyowaniu

takie zycię niestety ; / Pijany facet Mariusz N. Potrącił 5 Nastolatków ! 2 dziewczyny nie zyją 2 chłopaków ciężko rannych.  1 dziewczyna uszła z tego bez zadrapania

Rozwiń
Jacek
Jacek (11 listopada 2014 o 22:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

co to za turbiny ? 

podeśle ktoś zdjęcia ?? 

jacumi@o2.pl

Rozwiń
żenada
żenada (10 listopada 2014 o 15:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Niektórzy zwyczajnie zazdroszczą tym co oddali działki pod wiatraki, sami chcieli by skorzystać i dostać pieniądze za dzierżawę... To czysta ludzka zazdrość. Jakoś ludzie w Niemczech nie narzekają, chociaż jest tam wiele tego typu urządzeń. Będąc tam nie odczułam skutków oddziaływania wiatraków na moje zdrowie i samopoczucie, oraz nie słyszałam nic o krowach które nie mogły się ocielić czy nie dawały mleka. Wielki problem z wiatrakami jak i odśnieżaniem. niektórzy mogli by się trochę ogarnąć i pomyśleć zanim zaczną robić niepotrzebny bałagan. Aktualna afera jak i ta z zimy jest dla większości czytających czy oglądających w TV co się dzieje, po prostu śmieszna i żenująca. Niektórzy zanim zrobią szu powinni się dobrze zastanowić czy mają rację i czy warto się ośmieszać. Mam pytanie dlaczego nikt nie protestował na początku budowy, przecież o planach każdy wiedział, czemu akurat teraz ta cała afera? 

Rozwiń
T
T (8 listopada 2014 o 09:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Proponuję wszystkim obejrzeć dokument "Kto rozsiewa wiatr..." tytuł oryginalny "Windfall" reżyseria Laura Israel. Leci na Planete
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (29)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!