środa, 24 stycznia 2018 r.

Chełm

Żółwie w Poleskim Parku Narodowym pod specjalną ochroną

Dodano: 31 maja 2017, 18:07
Autor: aa

Po złożeniu jaj samice są ważone i mierzone
Po złożeniu jaj samice są ważone i mierzone (fot. Maciej Kaczanowski)

W Poleskim Parku Narodowym trwa jedyny w roku przyrodniczy spektakl. Samice żółwia błotnego, jedynego żółwia żyjącego w Polsce i narażonego na wyginięcie, wychodzą, aby składać jaja. Złoża na lęgowiskach są chronione przed drapieżnikami i natychmiast zabezpieczane przez pracowników parku metalową siatką.

W poniedziałek wieczorem towarzyszyliśmy pracownikom PPN w realizacji programu czynnej ochrony żółwia błotnego, którą park prowadzi od lat. – Dzięki programowi mamy coraz więcej żółwi. Świadczą o tym nasze statystyki, które skrzętnie prowadzimy od kilkunastu lat – mówi Jarosław Szymański, dyrektor Poleskiego Parku Narodowego. – Kiedy zaczynaliśmy program, w pierwszych latach samic było kilkadziesiąt sztuk na wszystkich lęgowiskach. W ubiegłym roku mieliśmy ok. 160 złóż. Mamy nadzieję, że w tym roku będzie ich jeszcze więcej.

Od tygodnia samice wychodzą już na lęgowiska, których na terenie PPN jest w sumie kilka, aby składać jaja. Okres, w którym gady się rozmnażają trwa ok. miesiąca. Żółwie bacznie obserwują pracownicy parku, którzy odpowiednio zabezpieczają złoża przed drapieżnikami. – Samice zaczynają składać jaja mniej więcej ok. godz. 18. I tak do północy, czasem jeszcze dłużej – opisuje Waldemar Mikitiuk, konserwator obwodu chronionego „Zbójno”. – Lęgowisko jest wcześniej odpowiednio przygotowywane. Jest koszona też jego powierzchnia.

– Miejsce to jest otoczone bagnami z podłożem piaszczystym, które jest idealnym miejscem dla samic do złożenia jaj – opisuje Paweł Stolarczyk, komendant Straży Poleskiego Parku Narodowego.
Samice po złożeniu jaj są ważone i mierzone. Od tego roku także znakowane. (aa)

Reportaż z Poleskiego Parku Narodowego w piątkowym Magazynie

QUIZ

Jak dobrze znasz zakamarki Starego Miasta w Lublinie

Czytaj więcej o: Chełm Poleski Park Narodowy
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (1 czerwca 2017 o 12:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ciekawe!! jak te żółwie są na wyginięciu to dlaczego w 2015-2016 roku nikt nie zabezpieczał tyg gniazd przed drapieżnikami !! ( czy tu chodzi o gatunek czy o kasę) ??
Rozwiń
Gość
Gość (1 czerwca 2017 o 07:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Chronione przed drapieżnikami". A najgorszym jest bocian. Prawda o bocianach jest mało romantyczna. Otóż jest to drapieżnik bezlitośnie niszczący wszelkie życie biologiczne na polach i łąkach /owady, pisklęta ptaków, młode zające, jaszczurki, żółwie itp/. Nie bez powodu ekolodzy w Europie nie chcą go. Najwięcej jest go w głupiej Hiszpanii i w Polsce. U nas jest prawie czczony jak święty. Czas może na rozsądek?
Rozwiń
Gość
Gość (31 maja 2017 o 19:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zupa żółwiowa ...mniam , mniam :P
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!