Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biłgoraj

19 lipca 2023 r.
11:31

Co car zabrał, teraz odzyskają. Będą trzy nowe miasta w Lubelskiem

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc eb
0 A A
Turobin to najmniejsza z trzech miejscowości, które od 1 stycznia przyszłego roku ponownie mają zostać miastami, ale za to miastem był w przeszłości najdłużej
Turobin to najmniejsza z trzech miejscowości, które od 1 stycznia przyszłego roku ponownie mają zostać miastami, ale za to miastem był w przeszłości najdłużej (fot. UG Turobin)

Jestem z miasta – będą mogli zaraz po północy 1 stycznia 2024 roku powiedzieć o sobie mieszkańcy Turobina, Piszczaca i Czemiernik. Te trzy miejscowości w Lubelskiej otrzymają prawa miejskie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Wymienimy szyld na budynku gminy, no i pieczątki. Żadnych innych dodatkowych wydatków nie będzie. Diety radnych pozostaną na tym samym poziomie, moje pobory jako burmistrza również – mówi Andrzej Kozina, do 31 grudnia jeszcze wójt Turobina w powiecie biłgorajskim.

Zapowiada, że w listopadzie radni będą decydować o wysokości podatków na kolejny rok, ale on zawnioskuje, aby pozostały na niezmienionym poziomie. – Czyli podatek rolny nadal będzie wynosił 100 zł od hektara i wciąż będzie najniższy w całym powiecie – zapewnia Kozina.

Historia miasta i wsi

Turobin to niewielka miejscowość. Zajmuje powierzchnię ciut ponad 160 ha, liczy około 1000 mieszkańców (w całej gminie mieszka 6 tys. ludzi). Miastem będzie od 1 stycznia, ale był nim też w przeszłości. Prawa miejskie wsi, której początki są datowane na 1389 rok, nadał w roku 1420 król Władysław Jagiełło. Status ten Turobin stracił natomiast w 1866. Była to kara władz carskich dla mieszkańców za ich liczny udział w Powstaniu Styczniowym.

Inicjatywa przywrócenia praw miejskich pojawiła się w 2019 roku. Ale pierwszy wniosek w tej sprawie został odrzucony. Przy drugim podejściu już się udało. Wójt mówi, że to wielka radośc nie tylko dla władz gminy, ale również mieszkańców, bo będą o sobie mogli mówić „Jestem z miasta”.

To nie tylko prestiż

A inne korzyści? – Najważniejsza jest taka, że zyskamy możliwość ubiegania się o środki zewnętrzne i dotacje na infrastrukturę miejską. Jednocześnie teraz wszelkie dotacje przewidziane dla obszarów wiejskich będą mogły iść do zmniejszonej liczby sołectw – tłumaczy Andrzej Kozina.

Ale też podkreśla, że do tego historycznego momentu Turobin się przygotowywał i wiele się w miejscowości zmieniło i zmienia. – Remontujemy za ponad 11,5 mln naszą szkołę. Także internat, w którym powstanie ośrodek kultury, bo dotychczas go nie mieliśmy. Powstaje żłobek. Wkrótce zostanie otwarty posterunek policji. Staramy się, by mieć na miejscu karetkę pogotowa, a w przyszłym roku wystąpimy do MSWiA o utworzenie w Turobinie posterunku straży pożarnej – wylicza wójt.

Dodaje, że trwają prace nad zmianą planu zagospodarowania przestrzennego i najpewniej w 2024 roku w granicach miasta Turobin ruszy budowa zbiornika rekreacyjnego na rzece Por.

Miast coraz więcej

Na mocy rozporządzenia Rady Ministrów prawa miejskie miałyby odzyskać również dwie inne miejscowości w Lubelskiem: Piszczac w powiecie bialskim i Czemierniki w radzyńskim. Ich wnioski również zostały już pozytywnie zaopiniowane przez MSWiA. – To kwestia pewnego prestiżu, ale też sprawiedliwości dziejowej, bo Piszczac był kiedyś miastem królewskim – mówił nam na początku tego roku Kamil Kożuchowski, wójt Piszczaca. Przypomnijmy, że miejscowość prawa miejskie nabyła w 1530, a utraciła na mocy carskich ukazów w 1869 roku.

Jeszcze dłużej miastem były Czemierniki – od 1509 do 1870. Ich mieszkańcy, podobnie jak ci z Turobina i Piszczaca podczas konsultacji społecznych wyraźnie opowiedzieli się za przywróceniem utraconych praw.

Do resortu spraw wewnętrznych i administracji spłynęło w tym roku 50 podobnych wniosków. Na przyjętej przez rząd liście znalazły się ostatecznie 34 miejscowości, poza trzema z naszego województwa, także 11 z Mazowsza, 8 z woj. łódzkiego, 3 z kujawsko-pomorskiego i lubelskiego, po 2 z podkarpackiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego, natomiast po jednej z lubuskiego i śląskiego.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bialscy policjanci zatrzymali dilera. Trafił już do aresztu

Bialscy policjanci zatrzymali dilera. Trafił już do aresztu

Przed weekendem bialscy kryminalni ustalili, że 37-letni mieszkaniec Białej Podlaskiej posiada przy sobie znaczne ilości narkotyków. Mężczyzna został zatrzymany na terenie miasta. Zastosowano wobec niego areszt tymczasowy.

Jesteśmy nieco rozczarowani czyli opinie po meczu Wisły Grupy Azoty Puławy z GKS 1962 Jastrzębie

Jesteśmy nieco rozczarowani czyli opinie po meczu Wisły Grupy Azoty Puławy z GKS 1962 Jastrzębie

W piątkowy wieczór Wisła Grupa Azoty Puławy bezbramkowo zremisowała na wyjeździe z GKS 1962 Jastrzębie i wciąż nie może być w pełni pewna pozostania w eWinner Drugiej Lidze, choć cel wydaje się być jak najbardziej do osiągnięcia. Jak mecz podsumowali trenerzy obu ekip?

4 owczarki pogryzły chłopca

4 owczarki pogryzły chłopca

Podczas zabawy cztery podrastające owczarki niemieckie rzuciły się na 11-letniego chłopca. Pogryzione dziecko odwieziono do szpitala. Wcześniej dzieci wielokrotnie bawiły się młodymi psami

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Samorządowiec z Prawa i Sprawiedliwości rzucił posadę z-cy dyrektora inspekcji handlowej dla obiecanego stanowiska w zarządzie powiatu puławskiego. Gdy niespodziewanie PiS stracił władzę w powiecie, radny został z niczym. Czy pomoże mu wojewoda?

Noc Muzeów 2024: PORADNIK: jakie miejsca możesz zwiedzić

Noc Muzeów 2024: PORADNIK: jakie miejsca możesz zwiedzić

Wieża Trynitarska albo Ogród Botaniczny. Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał albo Muzeum Czartoryskich. A może Muzeum Badań Polarnych? Przed nami Noc Muzeów 2024. Co i kiedy można zobaczyć

Zezulin. Groźny wypadek o świcie

Zezulin. Groźny wypadek o świcie

Audi zderzyło się z ciężarówką dziś około godz. 4 nad ranem. 58-letni kierowca z obrażeniami przewieziony do szpitala

Tak wyglądała Włodawa. Zdjęcia przełomu lat 50. i 60. XX wieku
foto

Tak wyglądała Włodawa. Zdjęcia przełomu lat 50. i 60. XX wieku

W zbiorach Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Lublinie znaleźć można prawdziwe perełki. Jedną z nich są zdjęcia Włodawy z przełomu lat 50. i 60. ubiegłego wieku Zapraszamy na nostalgiczną podróż po magicznych zaułkach miasta trzech kultur.

KULturalia ruszyły. Studenci bawią się w nowej lokalizacji
ZDJĘCIA
galeria

KULturalia ruszyły. Studenci bawią się w nowej lokalizacji

Studenci Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II rozpoczęli świętowanie. KULturalia to ostatnia z imprez studenckich w Lublinie.

Majówka z Panem Prusem w Nałęczowie
19 maja 2024, 10:30

Majówka z Panem Prusem w Nałęczowie

W niedzielę (19 maja) odbędzie się XXIII Majówka z Panem Prusem. W programie wydarzenia zaplanowano koncert (Vinyl Band), spektakl, panel dyskusyjny z udziałem wybitnych literaturoznawczyń - prof. Beaty Obsulewicz-Niewińskiej oraz prof. Beaty Utkowskiej oraz występy uczniów nałęczowskich szkół.

Roztańczone El Cubano
foto
galeria

Roztańczone El Cubano

Kolejna impreza w El Cubano za nami. Co to była za impreza! Gorąca salsa do białego rana w samym centrum Lublina. Jeśli chcecie się dowiedzieć, jak się bawi Lublin, to zapraszamy Was do obejrzenia naszej fotogalerii.

Koncert Łukasza Jemioły
18 maja 2024, 19:00

Koncert Łukasza Jemioły

W Noc Muzeów - „na ulicy Złotej pod trójką” - odbędzie się koncert Łukasza Jemioły, który zaprezentuje poezję polską (także lubelską), we własnych opracowaniach muzycznych. Początek o godzinie 19:00.

Młodzi deskorolkarze lobbują u burmistrza

Młodzi deskorolkarze lobbują u burmistrza

Młodzi chłopcy z Łukowa biorą sprawy w swoje ręce. Chcą zmian w miejskim skateparku. I osobiście powiedzieli o tym burmistrzowi.

Bliżej do zmian na Skwerze Niepodległości. Poprawią alejki

Bliżej do zmian na Skwerze Niepodległości. Poprawią alejki

Dwie firmy złożyły oferty w przetargu dotyczącego przebudowy alejek, placu zabaw oraz nowych nasadzeń zieleni na Skwerze Niepodległości w Puławach. Roboty się rozpocząć i zakończyć w tym roku. Koszty wyniosą kilka milionów złotych.

Świdnik. Jak trzeba to i życie uratują
galeria

Świdnik. Jak trzeba to i życie uratują

W czwartek na terenie galerii handlowej w Świdniku pojawił się nietypowy gość. Potrzebna była interwencja straży pożarnej, miejskiej, a także weterynarza. Drugie wezwanie dotyczyło kota, który utknął na drzewie.

Cel Górnika Łęczna na mecz ze Stalą Rzeszów? Wygrać pomimo poważnych osłabień

Cel Górnika Łęczna na mecz ze Stalą Rzeszów? Wygrać pomimo poważnych osłabień

Terminarz 33. kolejki ułożył się tak, że Motor Lublin gra na wyjeździe z Resovią, a Górnik Łęczna u siebie ze Stalą Rzeszów. Dla zielono-czarnych wynik sobotniego meczu (godz. 20) może okazać się kluczowy w kontekście walki o miejsce w strefie barażowej po zakończeniu sezonu zasadniczego

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium