Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

22 października 2002 r.
15:39
Edytuj ten wpis

Ciepło z kaloryfera

0 0 A A
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Kiedy za oknem deszcz i ziąb to z przyjemnością siedzimy w ciepłych domowych pomieszczeniach. Dzięki nowoczesnym grzejnikom, ogrzewaniu podłogowemu i kominkom jest nam ciepło i dobrze.
W domach spotkać możemy różnego rodzaju grzejniki. Nadal funkcjonują tradycyjne żeliwne, zakładane są grzejniki płytowe albo konwektorowe, a niektórzy właściciele domów wprowadzają ogrzewanie podłogowe. Bogata oferta rynkowa sprawia, że jest w czym wybierać.
Wielu właścicieli, którzy mają stare żeliwne kaloryfery – mało ekonomiczne i nieładne, decydują się na ich wymianę. Montują wówczas dobrze grzejące, estetyczne urządzenia, które zapewniają im również niższe rachunki za centralne ogrzewanie. Można wybierać między grzejnikami konwektorowymi, członowymi, płytowymi i rurkowymi. Każdy z nich inaczej oddaje ciepło do otoczenia. I tak członowe i płytowe grzejniki przekazują około 70 proc. ciepła przez konwekcje, a 30 proc. przez promieniowanie. Rurkowe natomiast tylko 30 proc. to konwekcja. W grzejnikach konwektorowych prawie 100 proc. ciepła rozchodzi się przez konwekcje. Polega ona na przemieszczaniu się warstw powietrza o różnej temperaturze – zimne, przepływając wokół grzejnika ogrzewa się i krąży po wnętrzu. Promieniowanie natomiast to emisja ciepła w postaci fal elektromagnetycznych, które są pochłaniane przez chłodniejsze powierzchnie, np. ściany, a te oddając ciepło ogrzewają powietrze.
Popularne konwektory
Wyglądem przypominają grzejniki płytowe. Produkuje się je z blachy stalowej lakierowanej. Charakteryzują się tym, że zasysają zimne powietrze od dołu, ogrzewają je a potem unoszą, dokładnie rozprowadzając po wnętrzu niczym wentylator Zaletą grzejnika konwektorowego jest mała pojemność wodna, ekonomiczność i lekkość. Jego ciężar pozwala na montowanie na ściankach gipsowo-kartonowych. Bardzo szybko ogrzewają także powietrze. Niektóre modele są dodatkowo wyposażone w nawilżacze powietrza (specjalne wkłady umieszczone wewnątrz grzejnika). Niestety, ich ceny są dosyć wysokie w porównaniu z innymi grzejnikami.
Wymiary konwektorów to wysokość: 30, 45, 60 i 90 cm; szerokość od 40 do 300 cm; głębokość 10 cm.
Grzejniki płytowe
Zbudowane są z blachy stalowej, która tworzy płytę. Wewnątrz niej umieszczone są specjalne kanały, którymi płynie woda ogrzewająca metal. Płyta frontowa może być profilowana lub gładka. Standardowo produkuje się grzejniki białe, natomiast kolorowe można zamówić i wtedy ich cena wzrasta o około 30 proc. Są estetyczne, różnorodne oraz bardzo płytkie, co umożliwia montaż ich w różnych miejscach. Nie wolno jednak montować grzejników płytowych w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, m.in. w łazience. Od wewnątrz nie posiadają one zabezpieczenia antykorozyjnego, wobec tego trzeba dodatkowo zainstalować urządzenie dodające do wody tzw. inhibitory korozji. Grzejniki mają różne wymiary: wysokość 30, 45, 60 lub 90 cm; szerokość od 40 do 300 cm; głębokość od 6 do ok. 15 cm.
Grzejniki członowe
Zbudowane są z kilku lub kilkunastu połączonych ze sobą elementów zwanych członami lub ogniwami. Mają podłączenia do instalacji o różnym rozstawie, dzięki czemu łatwo je dopasować do istniejącego systemu centralnego ogrzewania. Najczęściej sprzedaje się je w zestawach 10 członów. Jeśli potrzebny jest mniejszy lub większy, najlepiej zamówić go u producenta. Wyróżniamy grzejniki członowe: aluminiowe, stalowe i żeliwne.
Aluminiowe są najczęściej stosowane wśród tych grzejników. Standardowo w sklepach możemy dostać białe, natomiast inne kolory otrzymamy na zamówienie. Są lekkie, dość płytkie oraz bardziej estetyczne od swoich starych wersji. Są także odporne na korozję. Wadą ich zaś jest duża pojemność wodna oraz podatność na uszkodzenia mechaniczne.
Stalowe grzejniki członowe są nowocześniejsze od żeliwnych, ale coraz rzadziej stosowane. Są bardzo proste w naprawie. Wadą ich jest to że łatwo ulegają korozji i nie mogą współpracować z każdą instalacją ze względu na zachodzące reakcje chemiczne.
Żeliwne to najstarsza generacja. Bardzo rzadko są one już stosowane. Są tanie, trwałe i odporne na korozje. Przy tym są jednak najcięższe i największe wśród kaloryferów. Ponadto mają duża pojemność wodną i są nieestetyczne. Wymiary tych grzejników to: wysokość od 40 do 60 cm; szerokość od 60 do 100 cm. głębokość 20 cm.
Grzejniki rurkowe
Nazywane są też drabinkowymi. Stosuje się je najczęściej w łazienkach, kuchniach i przedpokojach. Pełnią tam rolę grzejnika, a ze względu na swoją budowę także suszarki i wieszaka. Wodne podłącza się do centralnego ogrzewania na miejscu zwykłych grzejników. Natomiast wodno-elektryczne instaluje się tak samo, ale ponieważ wewnątrz mają dodatkowo grzałkę elektryczną, można je uruchomić poza sezonem grzewczym. Odmiana drabinek elektrycznych nie wymaga zaś żadnych prac instalacyjnych. Przykręca się je do ściany i podłącza za pomocą wtyczki do gniazdka.
Są estetyczne i z dużym powodzeniem zastępują tradycyjne grzejniki. Mają jednak większą pojemność wodną niż konwektory i są tym samym mniej ekonomiczne. (ELLE)

Pozostałe informacje

Daniel Słowik nowym starostą w Łęcznej

Daniel Słowik nowym starostą w Łęcznej

Do rewolucji doszło w Łęcznej. Dzisiaj PiS stracił swoje sztandarowe starostwo. Nowa Rada Powiatu powierzyła stery Danielowi Słowikowi, szefowi lokalnych struktur PSL. Zaważyły dwa głosy.

Az-Bud Komarówka Podlaska urwała punkt liderowi, komplet wyników bialskiej klasy okręgowej

Az-Bud Komarówka Podlaska urwała punkt liderowi, komplet wyników bialskiej klasy okręgowej

Az-Bud Komarówka Podlaska bezbramkowo zremisował z prowadzącym w tabeli Podlasiem II Biała Podlaska. Tm samym rezerwy straciły przodownictwo w klasyfikacji. Unia Żabików rozbiła na wyjeździe Bad Boys Zastawie 6:2. Festiwal strzelecki Kacpra Waniowskiego, Alberta Chomiuka i Michała Gryczuka dla Victorii Parczew w meczu z Tytanem Wisznice

Krzysztof Cugowski i nowa piosenka. A po wakacjach nowa płyta (wideo)
film

Krzysztof Cugowski i nowa piosenka. A po wakacjach nowa płyta (wideo)

Czas nareszcie przestać karmić się iluzjami, tak, jak w tekście – tak mówi Krzysztof Cugowski i prezentuje swój nowy utwór: "Co za nami, co przed nami"

Jacek Ziarkowski nadal strzela, Sparta w derbach lepsza od Unii. Reszta wyników chełmskiej okręgówki

Jacek Ziarkowski nadal strzela, Sparta w derbach lepsza od Unii. Reszta wyników chełmskiej okręgówki

W spotkaniu derbowym Sparta Rejowiec Fabryczny pokonała Unię Rejowiec 3:0. Dwie bramki zdobył Jacek Ziarkowski.

Zakwitły kasztany. Czas na matury
MATURA 2024

Zakwitły kasztany. Czas na matury

Egzaminy maturalne tuż-tuż. Już we wtorek tegoroczni maturzyści zmierzą się z językiem polskim, a dzień później z królową nauk. W województwie lubelskim do egzaminu przystąpi blisko 18 tys. osób.

Ranking: Najlepsze licea i technika w Lublinie

Ranking: Najlepsze licea i technika w Lublinie

Portal Wasza Edukacja opublikował ranking najlepszych szkół ponadpodstawowych. Liceum i technikum z Lublina znalazły się w krajowej „top 15”.

Lider chełmskiej okręgówki pokazał siłę w Hannie

Lider chełmskiej okręgówki pokazał siłę w Hannie

Kłos Gmina Chełm pokonał na wyjeździe Bug Hanna 5:1. Goście byli faworytem i doskonale wywiązali się z tej roli. Po pierwszej połowie nie mogli być jednak spokojni o komplet punktów. Po 45 minutach przyjezdni wprawdzie prowadzili ale tylko 1:0.

Jan Kanthak rozpoczął kampanie do europarlamentu
EUROWYBORY 2024
film

Jan Kanthak rozpoczął kampanie do europarlamentu

W poniedziałkowy poranek 6 maja, zaraz po weekendzie majowym, poseł Jan Kanthak zainaugurował kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. Polityk Suwerennej Polski mówił między innymi o podatkach i Bogdance.

Konkurent burmistrza w wyborach jest przewodniczącym rady
Wybory 2024

Konkurent burmistrza w wyborach jest przewodniczącym rady

Wojciech Żukowski został wybrany burmistrzem już po pierwszej turze. Niemal dokładnie miesiąc później jego jedyny konkurent Grzegorz Zieliński objął stanowisko przewodniczącego Rady Miasta Tomaszów Lubelski.

Kontrolują piece. To oszuści

Kontrolują piece. To oszuści

Fałszywe ulotki zalewają gminę Łuków. Ktoś podszywa się w nich pod pracowników ochrony środowiska. Samorząd ostrzega mieszkańców.

Kolejny wypadek motocyklisty

Kolejny wypadek motocyklisty

Utrudnienia na trasie Lublin - Biłgoraj. Ok. godz. 6 rano na drodze wojewódzkiej 835 w miejscowości Jabłonna Majątek doszło do zderzenia motocyklisty z autem osobowym

Tragiczna majówka. Tyle niepotrzebnego cierpienia

Tragiczna majówka. Tyle niepotrzebnego cierpienia

6 osób zabitych, 26 rannych. Policjanci podsumowali majówkę w Lubelskiem. Było gorzej niż źle

IMGW ostrzega: burze w województwie lubelskim

IMGW ostrzega: burze w województwie lubelskim

Poniedziałek czeka nas pod znakiem burz. IMGW wydaje ostrzeżenie dla województwa lubelskiego.

Krwi ciągle jak na lekarstwo. W niedzielę wielka akcja
12 maja 2024, 8:00
galeria

Krwi ciągle jak na lekarstwo. W niedzielę wielka akcja

Będzie okazja podzielić się tym, co bezcenne i czego niczym innym zastąpić się nie da – krwią. Akcję poboru organizuje w niedzielę (12 maja) Klub Honorowych Dawców Krwi przy UG Zamość. Dla tych, którzy się zgłoszą, przewidziano bardzo wiele atrakcji.

Jak szkolić przyszłych kierowców, żeby było bezpiecznie? - rozmowa ze specjalistą
Dzień Wschodzi
film

Jak szkolić przyszłych kierowców, żeby było bezpiecznie? - rozmowa ze specjalistą

Ponad 20 tysięcy wypadków drogowych w 2023 roku, z czego 19 tysięcy spowodowali kierowcy. W tym znaczna część to młode osoby do 25 roku życia. Dzisiaj Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Gościem Maciej Kulka — właściciel ośrodka szkolenia kierowców, instruktor, biegły sądowy.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium