czwartek, 22 marca 2018 r.

Dom

Co robić, gdy nie radzisz sobie z kredytem?

Dodano: 25 lutego 2016, 07:47
Autor: jsz

Fot. Wojciech Nieśpiałowski
Fot. Wojciech Nieśpiałowski

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie zaciągane na wiele lat. Jeśli w wyniku utraty pracy lub innych problemów nie możemy poradzić sobie z regulowaniem zobowiązań, nie uciekajmy od kłopotów. Istniej wiele sposobów na rozwiązanie trudnej sytuacji.

Gdy zaciągamy kredyt zwykle wydaje nam się, że bez problemu poradzimy sobie ze spłatą. Niestety życie nie zawsze układa się tak, jak to sobie zaplanowaliśmy.

– Dlatego spłacając raty warto jednocześnie odkładać trochę pieniędzy na wypadek gdybyśmy np. stracili pracę lub poważnie zachorowali – radzi Jarosław Sadowski, analityk firmy Expander. – Oszczędności powinny być na tyle duże, aby pozwoliły nam na utrzymanie domu i spłatę zadłużenia przez kilka miesięcy.

Niestety nie zawsze udaje się zgromadzić odpowiednią kwotę. Poza tym jeśli problematyczna sytuacja się przeciąga, oszczędności się kończą.

Fundusz wsparcia

W przypadku osób spłacających kredyty hipoteczne rozwiązaniem problemu może być Fundusz Wsparcia Kredytobiorców, który właśnie (19 lutego) zaczął działać. Jego pomoc polega na opłacaniu rat kredytowych osobom, które straciły pracę i mają status bezrobotnego (nie dotyczy osób, które same się zwolniły lub zostały zwolnione dyscyplinarnie). Wsparcie mogą również otrzymać ci, których rata jest tak wysoka, że przekracza 60 proc. dochodów lub których dochód po pomniejszeniu o ratę jest tak niski, że jest poniżej progu uprawniającego do otrzymania świadczenia z pomocy społecznej.

– Nawet jeśli spełniamy powyższe warunki, pomocy jednak nie otrzymamy, jeśli posiadamy więcej niż jedną nieruchomość lub jeśli mamy jedną, lecz w niej nie mieszkamy, a wynajmujemy jakiś inny lokal – zastrzega Sadowski.

Takie wsparcie może być wypłacane przez 18 miesięcy i na kwotę nie wyższą niż 1 500 zł. Jeśli więc rata wynosi np. 2 000 zł, to 500 zł trzeba będzie opłacać samodzielnie. Pieniądze otrzymane w ramach funduszu trzeba będzie zwrócić. Po 2 latach od zakończenia pomocy zaczyna się spłata, która trwa 8 lat. Raty są jednak niskie, gdyż powstały w ten sposób dług nie jest oprocentowany. W przypadku, gdy otrzymaliśmy maksymalną kwotę wsparcia rata wyniesie 281,25 zł.

Wakacje kredytowe

Kiedy nie możemy dostać wsparcia z funduszu warto sprawdzić, czy nasz bank umożliwia skorzystanie z wakacji kredytowych, czyli czasowego zawieszenia spłaty rat. Niestety nie wszystkie instytucje dają taka możliwość, w innych natomiast zawieszeniu podlega tylko spłata kapitału, ale odsetki trzeba nadal płacić. Tymczasem w pierwszych latach spłaty raty kredytów hipotecznych w większości składają się z odsetek. Nie jest to więc rozwiązanie odpowiednie dla każdego kredytobiorcy.

Niższa rata

Innym rodzajem pomocy, na jaką możemy liczyć, jest obniżenie wysokości raty poprzez wydłużenie okresu kredytowania. – Jeśli nasze zadłużenie wynosi 200 000 zł, a do zakończenia spłaty pozostało 20 lat, to wydłużenie okresu do 30 lat może obniżyć ratę np. z 1 150 zł do 887 zł – wylicza Sadowski.

Aby było to możliwe konieczne jest podpisanie aneksu do umowy kredytowej. Trzeba jednak dodać, że jeśli okres pozostały do spłaty wynosi 35 lat lub więcej, to wydłużenie tego okresu nie będzie możliwe.

Sprzedaż majątku

Wyjściem z trudnej sytuacji może być też sprzedaż np. samochodu czy w ostateczności nawet mieszkania.

– Jest to oczywiście trudna decyzja, ale w ten sposób unikniemy większych kłopotów, czyli np. szybkiego powiększania się długu przez narastające odsetki karne – tłumaczy Sadowski. – Póki problemy będą trwały, możemy korzystać z komunikacji miejskiej czy też mieszkać u rodziców.

Negocjacje lub upadłość

Czasem nawet sprzedaż majątku nie zawsze pomaga. W przypadku kredytów walutowych zadłużenie nierzadko przekracza wartość nieruchomości. W takiej sytuacji warto porozmawiać z bankiem o umorzeniu części długu. Argumentem może tu być groźba ogłoszenia przez nas upadłości konsumenckiej. W jej wyniku, co prawda tracimy cały majątek, ale anulowane zostanie nam całe zadłużenie, które nie zostanie spłacone po ustalonym przez sąd trzyletnim okresie spłat. Zasądzone raty muszą być jednak na tyle niskie, aby dłużnik sobie z nimi poradził. Poza tym osoba, która ogłosi upadłość musi po sprzedaży majątku otrzymać pieniądze pozwalające na wynajem mieszkania przez okres 2 lat.

– Upadłość oznacza utratę mieszkania, więc jeśli chcemy je zatrzymać, lepiej użyć jej jako argumentu w negocjacjach o umorzeniu części długu – radzi Sadowski. – Banki obawiają się upadłości, gdyż mogą nie odzyskać dużej części zadłużenia, dlatego czasami godzą się dobrowolnie umorzyć jego część. W ten sposób ponoszą mniejsze straty.

Jeśli takie negocjacje nie przyniosą skutku, pozostaje skorzystać z upadłości konsumenckiej.

Źródło: Expander

Czytaj więcej o: pieniądze nieruchomości kredyt
DawidPotul
Gość
Gość
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

DawidPotul
DawidPotul (26 lutego 2016 o 09:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Najlepiej nie brać wcale kredytów jak nie trzeba.

Rozwiń
Gość
Gość (25 lutego 2016 o 11:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

jak to co zrobić kupić sznurek,może być na kredyt

Ach Ty mądralo!!! :D zapewne nie masz takich zmartwień.Ja szczerze radzę dokładnie analizować swoje zdolności kredytowe.

Rozwiń
Gość
Gość (25 lutego 2016 o 11:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
jak to co zrobić kupić sznurek,może być na kredyt,
Rozwiń
Gość
Gość (25 lutego 2016 o 08:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak sobie poradzić? Wziąć kolejny. A najlepiej ukraść. Bo skoro banki nas okradają..... Jak bierzesz od banku pożyczkę na 3 m-ce to walą 15-20%. A jak ty im dajesz na lokatę to dadzą ci 0,75%. To nie jest złodziejstwo? Ale reklamy w TV to puszczają o wielkich procentach .... kurwa 3%.... w skali roku. Jak wpłacisz na lokatę 100zł to po roku będziesz miał 3zł.... taaa - całe 3 zasrane zł. Majuntek panie....
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!