niedziela, 25 lutego 2018 r.

Dom

Duże zainteresowanie MdM. Dopłaty niedługo się skończą

Dodano: 2 marca 2016, 13:33
Autor: jsz

Zima nie wystraszyła kupujących mieszkania. W lutym program „Mieszkanie dla młodych” cieszył się tak dużym zainteresowaniem, że pieniądze na tegoroczne dopłaty niebawem się skończą.

Zdaniem analityków, gwałtowny wzrost zainteresowania dopłatami z programu „Mieszkanie dla młodych” to przede wszystkim efekt zmian, jakie wprowadzono od września 2015 r.
Zdaniem analityków, gwałtowny wzrost zainteresowania dopłatami z programu „Mieszkanie dla młodych” to przede wszystkim efekt zmian, jakie wprowadzono od września 2015 r.

Luty był drugim najlepszym w historii miesiącem programu „Mieszkanie dla młodych”. Łącznie złożono wnioski o dopłaty na kwotę 129 mln zł, z czego 116,7 mln zł dotyczy tegorocznej puli. Więcej było tylko w grudniu ubiegłego roku. Dla porównania, na ten rok z puli pieniędzy przeznaczonych na dopłaty pozostało już tylko 165 mln zł.

– Gdyby w marcu zainteresowanie było podobne jak przed miesiącem, to na kwiecień pozostanie zaledwie 48 mln zł – prognozuje Jarosław Sadowski, główny analityk firmy Expander. – Wyczerpywanie się środków MdM może jednak jeszcze bardziej zmobilizować do składania wniosków. Pieniądze mogą więc skończyć się nawet już w tym miesiącu.

Po dwóch miesiącach obecny poziom wykorzystania tegorocznej puli jest już wyższy niż suma dopłat wypłaconych w całym 2015 r. (520 mln zł). Warto dodać, że duży udział w tym wyniku mają wnioski dotyczące tego roku, ale składane jeszcze pod koniec ubiegłego. Gdy tegoroczna pula się wyczerpie nadal będzie można wnioskować o dopłaty wypłacane w przyszłym roku. Już teraz zarezerwowano 53 mln zł z przyszłorocznej puli.

– To zaledwie 7 proc. limitu, a więc pieniędzy na przyszły rok jest jeszcze sporo – ocenia Sadowski. – Oczywiście nie jest to rozwiązanie dla każdego.

Na taki krok mogą zdecydować się głównie osoby, które kupują mieszkanie czy dom będący jeszcze w budowie i którego przekazanie nastąpi w przyszłym roku. Wedy zwykle płatność odbywa się w transzach i to, że dopłata zostanie wypłacona w przyszłym roku nie stanowi problemu. Kupując mieszkanie gotowe zwykle nie uda nam się przekonać sprzedającego, żeby część płatności przełożyć na 2017 rok.

Zdaniem analityków, gwałtowny wzrost zainteresowania dopłatami z programu „Mieszkanie dla młodych” to przede wszystkim efekt zmian, jakie wprowadzono od września 2015 r. Wtedy umożliwiono uzyskanie dopłaty na mieszkania z rynku wtórnego. Podwyższono też wysokość dopłat dla osób posiadających przynajmniej dwoje dzieci. W rezultacie w Warszawie trzyosobowa rodzina może otrzymać nawet 105 tys. zł.

Dodatkowo zmiany sprawiły, że dopłaty mogą otrzymać już nie tylko „młodzi” i nie tylko na pierwsze w życiu mieszkanie. Osoby posiadające przynajmniej troje dzieci dostaną wsparcie nawet jeśli mają więcej niż 35 lat i jeśli mają już mieszkanie, które np. chcą zmienić na większe.

Źródło: Expander

Czytaj więcej o: dopłata MDM
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!