czwartek, 22 lutego 2018 r.

Dom

Kto izoluje – nie żałuje

  Edytuj ten wpis
Dodano: 18 lutego 2010, 17:08
Autor: (hap)

Jak zainwestować 900 zł, by zaoszczędzić 12 tysięcy? Nie wiesz? Przeczytaj!

Budowa domu czy zakup mieszkania to inwestycja bardzo kosztowna. Niestety, szukając oszczędnych rozwiązań, często cięć w budżecie przedsięwzięcia dokonujemy w niewłaściwym obszarze – np. przy izolacji instalacji.


Tymczasem kilkusetzłotowe oszczędności mogą nas w tym przypadku sporo w przyszłości kosztować – zarówno nerwów, jak i pieniędzy. Decydując się na wybór wykonawcy – w przypadku budowy domu, czy dewelopera – w przypadku zakupu M4, zazwyczaj kierujemy się konkurencyjnością cenową przedstawionych ofert.


Nie spodziewamy się jednak, iż oszczędności te zostaną wygenerowane kosztem tańszych okien, drzwi, czy standardu wykończenia pomieszczeń. Studiując przedstawiony przez nich kosztorys szukamy "ekonomicznych” rozwiązań w pozycjach, które pozostaną szczelnie ukryte przed oceniającym wzrokiem gości odwiedzających nasze nowe gniazdko.

Ofiarą takich budżetowych cięć padają m.in. izolacje

Niestety, wybór nieodpowiednio dobranych otulin, pozbawionych właściwych parametrów technicznych, w dłuższym okresie skutkuje sporymi stratami w domowym budżecie.


Są one powodowane nie tylko wyższymi rachunkami za ogrzewanie, ale często również kosztownymi remontami, których dokonywać musimy w momencie wymiany źle dobranej izolacji.


Prześledźmy zatem, w jaki sposób ustrzec się przed pochłaniającym ogrom czasu, nerwów oraz pieniędzy kuciem ścian czy posadzek i jednocześnie przed płaceniem kolosalnych rachunków za energię.

Taniej instalujesz, drożej użytkujesz

Często się zdarza, że wątek izolacji jest bagatelizowany zarówno w projekcie budowlanym, jak i w kosztorysie. W projekcie architekci niejednokrotnie ograniczają się do wymaganego opisu i rysunków instalacji wodociągowej, gazowej oraz kanalizacyjnej, nie wspominając nic o wymaganych prawem izolacjach.


Efektem tego jest najczęściej sytuacja, kiedy wybrany przez nas wykonawca, zlecając firmie instalatorskiej wykonanie uwzględnionych w projekcie budowlanym instalacji (podwykonawstwo), automatycznie ceduje na nią dobór odpowiednich izolacji.


– Zdarza się, że instalatorzy ucinają swoje koszty, wybierając otuliny zupełnie nieadekwatne do rodzaju instalacji lub mające grubości znacznie odbiegające od wskazanych w obowiązujących normach i warunkach technicznych, co ma bezpośrednie przełożenie na przyszły komfort użytkowania instalacji, jej żywotność oraz wysokość płaconych przez nas rachunków za energię – przestrzega Andrzej Januszewski, doradca techniczny w zakresie izolacji i systemów przemysłowych firmy Armacell.

Nie marginalizujmy zatem tematu izolacji...

...i wnikliwie przyjrzyjmy się projektowi budowlanemu, który powinien je uwzględniać w zgodzie z przepisami rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie oraz Polskiej Normy PN-B-02421:2000 Ogrzewnictwo i ciepłownictwo – Izolacja cieplna przewodów, armatury i urządzeń – Wymagania i badania odbiorcze.


Źródło: GutPR
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!