wtorek, 20 marca 2018 r.

Dom

Łatwiej odbudować

  Edytuj ten wpis
Dodano: 29 sierpnia 2001, 12:13

Sejm przyjął ustawę o szczególnych zasadach odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu.
Według nowych przepisów bez pozwolenia na budowę będzie można wyremontować, odbudować lub rozebrać zniszczone budynki, drogi, urządzenia wodne, ogrodzenia czy urządzenia instalacyjne.

Ale nie wszystkie. Tylko te, których kubatura nie przekracza 1000 m sześciennych, a wysokość - 12 metrów. Jeśli jednak odbudowa będzie naruszała miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, stwarzała zagrożenie dla ludzi lub w inny sposób pogorszy stan otoczenia, pozwolenie na budowę, będzie niezbędne. Podobnie, w przypadku, jeśli budynek ma więcej niż 1000 m sześc. Ale nawet wtedy nie jest konieczna decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Pozwolenia wymaga także rozbiórka zniszczonego obiektu. Na preferencyjnych warunkach odbudować będzie można budynki jedynie w tym samym miejscu i w takich samych rozmiarach, jak przed powodzią. Ułatwienia nie dotyczą obiektów wpisanych do rejestru zabytków.
Ustawa będzie obowiązywała w miejscowościach i gminach dotkniętych powodzią. Ich pełną listę znajdziemy w rozporządzeniu Rady Ministrów, które będzie obowiązywało maksymalnie rok od daty wejścia w życie.
Komu zgłaszamy odbudowę?
Staroście, wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi; żeby ułatwić formalności w gminach powstaną specjalne zespoły (straż pożarna, służby geodezyjne i kartograficzne, służba ochrony zabytków).
Jakie przywileje dla powodzian?
Bez przetargu będą mogli nabyć ziemię na cele mieszkaniowe od skarbu państwa lub jednostek samorządu terytorialnego; jeśli wartość nieruchomości zwiększy się w wyniku budowy z funduszy skarbu państwa, województwa czy powiatu, współwłaściciele i użytkownicy będą zwolnieni z opłat adiacenckich. (e)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!