niedziela, 28 maja 2017 r.

Dom

Łazienkowa elegancja

Dodano: 8 sierpnia 2001, 12:52

Wielu producentów oferuje meble modularne, które kompletuje sie z pasujących do siebie elementów.
Wielu producentów oferuje meble modularne, które kompletuje sie z pasujących do siebie elementów.

Łazienka coraz częściej jest traktowana również jako miejsce do wypoczynku i odnowy biologicznej. Żeby mogła spełniać taką funkcję, musi być urządzona wygodnie i estetycznie. Służą temu m.in. meble łazienkowe. W nowoczesnej łazience oprócz nich mogą się też znaleźć kwiaty, ozdobne szkło, a nawet obrazy.

Już od wielu lat w naszych sklepach jest duży wybór glazury, terakoty, baterii, wanien, umywalek i najróżniejszych akcesoriów łazienkowych, a ostatnio - również mebli.
Meble w łazience pozwalają utrzymać porządek, mają też niebagatelny wpływ na jej este-tykę. Urządzając nową łazienkę, zacznijmy od mebli - do nich łatwo dopasujemy resztę wyposażenia. Ale nawet jeśli już mamy urządzenia sanitarne, to i wtedy nie powinniśmy mieć problemów ze znalezieniem najodpowiedniejszych mebli.

Oferta

Najmodniejsze są meble włoskie i hiszpańskie, importujemy też francuskie i szwedzkie. Wyroby o nowoczesnym wzornictwie, dobrze wykonane z materiałów wysokiej jakości oferu-je również wielu krajowych producentów, którzy często korzystają z zachodnich surowców, technologii, wzorów i pomocy zagranicznych partnerów. Czasem polskie meble mają prze-wagę nad importowanymi: są lepiej przystosowane do zasobności przeciętnej kieszeni i wiel-kości typowych łazienek.
Większość mebli oferowanych w sklepach jest przeznaczona do dużych lub nawet bardzo dużych pomieszczeń. Znalezienie ciekawych mebli do łazienki w bloku bywa, niestety, pro-blemem - jesteśmy skazani na szukanie małych sprzętów (np. płytkich szafek i półeczek), trzeba też stosować lustra, które optycznie powiększą łazienkowe klitki.

Wzornictwo

Renoma importowanych mebli, zwłaszcza włoskich, jest w pełni zasłużona - mają swoją klasę i są warte wydawanych pieniędzy. Właśnie meble z Włoch, a także z Hiszpanii, narzu-cają obowiązujący styl i rozwiązania plastyczne, na których wzorują się krajowi producenci. Większość ma prostą formę i wysmakowaną linię. Nie brak jednak również mebli przełado-wanych zdobieniami, produkowanych dla tych, którzy lubią się otaczać sprzętami świadczą-cymi o zamożności.
Coraz śmielej sięgamy po meble ze stali szkła, do niedawna akceptowane przez niewiele osób. Ich wyraziste wzornictwo zmusza do aranżacji całego wnętrza w określonym stylu.

Jakość

Płyty z MDF, z których robi się zewnętrzne elementy gwarantują idealnie gładką po-wierzchnię, a wielowarstwowe lakiery proszkowe błyszczą nie gorzej od lakierów samocho-dowych. Blaty (oddzielnie albo tworzące całość z umywalkami) oraz inne części mebli wy-twarza się z wysokiej jakości konglomeratów - mieszanek zmielonych okruchów natural-nych kamieni z chemicznym spoiwem. Potocznie są nazywane sztucznymi marmurami (ich najdoskonalsza i najdroższa wersja to korian). Mogą mieć niemal dowolną kolorystykę, najróżniejsze faktury i kształty.
Są meble krajowe niewiele ustępujące jakością zachodnim, ale zdarzają się wzory brzyd-kie, na dodatek tandetnie wykonane ze złych materiałów. Widać to już na pierwszy rzut oka - po byle jakich zawiasach, okuciach i listwach wykończeniowych. Takich mebli, nawet jeśli kuszą atrakcyjną ceną, nie opłaca się kupować.

Wybór

Meble łazienkowe to przede wszystkim szafy, szafki i szafeczki o różnych rozmiarach. Wy-konuje się je z tworzyw sztucznych, z płyt drewnianych lakierowanych bądź okleinowanych naturalnymi fornirami, a także z litego drewna (np. utrzymane w stylu retro). Są to mate-riały wodoodporne, dlatego też nie powinien im zaszkodzić nawet dłuższy kontakt z woda.
Dzięki nowoczesnym technologiom nie ma wyraźnych różnic w jakości i trwałości mebli wykonanych z różnych materiałów. Dlatego przede wszystkim powinniśmy brać pod uwagę wielkość, funkcjonalność i wzornictwo sprzętów. Warto najpierw sporządzić projekt urzą-dzenia łazienki w stylu, w jakim chcemy zaaranżować wnętrze, uwzględniający nasze po-trzeby.
Przed zakupem warto wypróbować, jak wysuwają się szuflady i otwierają drzwiczki, czy wygodnie sięga się do najwyższych półek i w głąb szafek. Oprócz tradycyjnych półek mamy do wyboru praktyczne druciane koszyki, różnego rodzaju wieszaki, plastikowe kosze na brudną bieliznę, itp.
Najdroższe są meble włoskie; za hiszpańskie i francuskie zapłacimy ok. 20-30 proc. mniej. Meble polskie bywają tańsze nawet o połowę. Takie porównania są tylko orientacyjne. Trze-ba rozpatrywać cenę konkretnego mebla, wzoru, zestawu. Cena samej tylko toaletki może urosnąć do całkiem sporej sumy, jeżeli dokupimy do niej dodatkowe akcesoria: uchwyty na ręczniki albo na papier toaletowy, dopasowane do linii wzorniczej mebli. Spora część skle-pów oferuje zakupy na raty i czasami warto z takiej oferty skorzystać. (elle)
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń:

Alarm24 telefon 691 770 010
Kliknij i dodaj swojego newsa!