wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Dom

Nie do zdarcia

  Edytuj ten wpis
Dodano: 15 maja 2003, 15:03

Jakie będą ściany naszego domu? Odpowiedzi na tak postawione pytanie każdy inwestor musi udzielić już na etapie wyboru projektu architektonicznego. Zdecydować nie tylko o rodzaju użytego materiału do wznoszenia muru, ale i o ostatecznym wyglądzie domu, a więc jego elewacji. Rozstrzygnąć między ceną, jakością i... przyszłymi kosztami eksploatacji. Gdyby tak portfel był jeszcze ”bogatszy” może i wybór byłby prostszy.
Technologia budowy tzw. ścian trójwarstwowych do najtańszych z pewnością nie należy. Zastępowana jest, nowymi na rynku, jednorodnym materiałami, których przenikliwość cieplna, według podanych przez producentów danych, jest wystarczająca do spełnienia polskich norm w tym zakresie. Jeśli nie spełniają one tego wymogu, konieczne jest zastosowanie od zewnątrz materiałów izolacyjnych – wełny lub styropianu i wykończenie elewacji tynkami szlachetnymi.
Koszty eksploatacji
W ścianach trójwarstwowych elewację tworzą cegły klinkierowe. Zwolennikami takiego rozwiązania są nie tylko tradycjonaliści. Specjaliści szacują, iż zastosowanie tego materiału przy wznoszeniu ścian domu podraża koszt ich budowy o ok. 3 procent. Jednocześnie, w kosztach całej inwestycji na ściany zewnętrzne wydamy 10% wszystkich związanych z budową środków. Ale to ściany właśnie - sposób ich wykonania, właściwości termiczne itp. aż w 40 procentach decydować będą o przyszłych kosztach eksploatacji budynków.
Na czym polega istota ścian trójwarstwowych? Jak wskazuje już na to sama nazwa, zastosowanie w tej technologii: mają elementy konstrukcyjne budynku, warstwa izolacyjna oraz elewacja z cegieł klinkierowych.
Ściana trójwarstwowa
Do wykonania podstawowych ścian zewnętrznych domu możliwe jest użycie każdej z technik ich wznoszenia. Może to więc być konstrukcja szkieletowa, elementy prefabrykowane czy drobnowymiarowe pustaki ceramiczne, cementowo-piaskowe lub z betonu komórkowego. Ta podstawowa warstwa docieplana jest warstwą styropianu lub wełny mineralnej. Od zewnątrz budynek wykańczamy, wznoszoną na fundamencie warstwą elewacyjną z cegły klinkierowej.
Ściany domu wykonane w technologii trójwarstwowej uzyskują współczynnik przenikliwości cieplnej nawet poniżej 0,35 W/m2K. Izolacyjność akustyczna takich ścian sięga aż 40 – 50 dB.
Od czerwieni po miodowe
Na elewacje wykorzystywane są cegły klinkierowe. O powodzeniu, tego przez wieki w końcu stosowanego materiału decydują jego zalety i estetyka. Inwestor wznoszący mur trójwarstwowy ma do wyboru niezliczoną ilość tzw. kolekcji cegieł klinkierowych. Zarówno w zakresie barw, jak i odcieni. Stopniowo łamany jest nawet rynkowy monopol ciemnej czerwieni cegieł klinkierowych. Na rynku spotkamy już naturalne barwy ziemi od jasnego piasku przez miód aż do ciemnomiodowych odcieni. (UK)


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!