piątek, 18 sierpnia 2017 r.

Dom

Pewna inwestycja w ciepłe jutro - czyli termolokata

Dodano: 15 września 2009, 14:21
Autor: Opr. bmk

Na zaspokojenie potrzeb energetycznych związanych z użytkowaniem przeciętnego polskiego mieszkania zużyć trzeba 59 gigadżuli, co odpowiada choćby 2,5 tonom węgla – wynika z najnowszego raportu opracowanego przez Ecofys Poland na zlecenie ROCKWOOL Polska.

Wyliczenia dotyczą wprawdzie roku 2007, ale trudno przypuszczać, by w ciągu niewiele ponad półtora roku coś w tej kwestii drastycznie się zmieniło.


Gospodarstwa domowe zużywają energię w różnych postaciach - do oświetlenia, podgrzania wody, zasilania sprzętu AGD i RTV. Jednak najwięcej energii, bo aż ponad 71 %, pochłania ogrzewanie.


Tę ilość można zdecydowanie zmniejszyć dzięki odpowiednim przedsięwzięciom termomodernizacyjnym, a przy okazji poprawiając komfort mieszkań i domów i zmniejszając wysokie rachunki za dostarczenie ciepła do naszych domów i mieszkań.


Jednym z głównych powodów takiego stanu rzeczy jest słaba termoizolacyjność budynków w Polsce. Powoduje ona niekontrolowaną ucieczkę ciepła na zewnątrz, a najczęściej odbywa się to poprzez słabo zaizolowane ściany i dachy, nieszczelne okna czy nieefektywną wentylację.


Skutkiem tego są nie tylko zimne domy i mieszkania, zawilgocone ściany, ale także stale rosnące rachunki za ogrzewanie. Kosztowne straty ciepła w nieruchomościach można jednak skutecznie zmniejszyć poprzez odpowiednie działania termomodernizacyjne.


Źródło: Partner of Promotion Sp. z o.o.

Termomodernizacja - co warto o niej wiedzieć?

Termomodernizacja to szereg działań, których celem jest zmniejszenie zużycia energii w budynkach. Moze to być obłożenie ścian zewnętrznych i dachu warstwą izolacji termicznej, wymiana okien, wymiana lub modernizacja systemu grzewczego.


Pieniądze wydane na termomodernizację zwracają się w postaci mniejszych wydatków na ogrzewanie. Efektywność takiej termolokaty zależy od wyjściowego stanu budynku, zakresu podjętych działań, jak też zastosowanych rozwiązań technicznych.

Niezbędne działania termomodernizacyjne, koszty ich wdrożenia, a następnie oszczędności, które przyniosą, określa analiza techniczno-ekonomiczna - tzw. audyt energetyczny. Pozwala on nie tylko na wybór najbardziej optymalnego projektu termomodernizacyjnego, ale jest także niezbędny podczas ubiegania się o kredyt i premię termomodernizacyjną.


Aktualna lista specjalistów uprawionych do przeprowadzania audytu dostępna jest na stronie internetowej Zrzeszenia Audytorów Energetycznych - www.zae.org.pl

Państwo pomaga

Inwestorzy zamierzający podjąć się termomodernizacji mogą skorzystać ze wsparcia ze strony państwa. Zasady tej pomocy określa ustawa o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Weszła ona w życie z dniem 19 marca 2009 r., a najważniejsze zmiany, które przyniosła, to przede wszystkim wprowadzenie premii termomodernizacyjnej.

O jej przyznanie mogą ubiegać się zarówno właściciele domów jednorodzinnych, spółdzielnie mieszkaniowe, jak i wspólnoty mieszkaniowe. Warunkiem otrzymania premii jest zaciągnięcie kredytu na pokrycie kosztów realizacji termomodernizacji, a także wykazanie, na podstawie przeprowadzonego audytu energetycznego, oszczędności energii, które zapewni przedsięwzięcie.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

18-20 sierpnia
komentarze (0)0
polubienia (1)1
17-08-2017

18-20 sierpnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!