niedziela, 25 lutego 2018 r.

Dom

Pewna inwestycja w ciepłe jutro - czyli termolokata

  Edytuj ten wpis
Dodano: 15 września 2009, 14:21
Autor: Opr. bmk

Na zaspokojenie potrzeb energetycznych związanych z użytkowaniem przeciętnego polskiego mieszkania zużyć trzeba 59 gigadżuli, co odpowiada choćby 2,5 tonom węgla – wynika z najnowszego raportu opracowanego przez Ecofys Poland na zlecenie ROCKWOOL Polska.

Wyliczenia dotyczą wprawdzie roku 2007, ale trudno przypuszczać, by w ciągu niewiele ponad półtora roku coś w tej kwestii drastycznie się zmieniło.


Gospodarstwa domowe zużywają energię w różnych postaciach - do oświetlenia, podgrzania wody, zasilania sprzętu AGD i RTV. Jednak najwięcej energii, bo aż ponad 71 %, pochłania ogrzewanie.


Tę ilość można zdecydowanie zmniejszyć dzięki odpowiednim przedsięwzięciom termomodernizacyjnym, a przy okazji poprawiając komfort mieszkań i domów i zmniejszając wysokie rachunki za dostarczenie ciepła do naszych domów i mieszkań.


Jednym z głównych powodów takiego stanu rzeczy jest słaba termoizolacyjność budynków w Polsce. Powoduje ona niekontrolowaną ucieczkę ciepła na zewnątrz, a najczęściej odbywa się to poprzez słabo zaizolowane ściany i dachy, nieszczelne okna czy nieefektywną wentylację.


Skutkiem tego są nie tylko zimne domy i mieszkania, zawilgocone ściany, ale także stale rosnące rachunki za ogrzewanie. Kosztowne straty ciepła w nieruchomościach można jednak skutecznie zmniejszyć poprzez odpowiednie działania termomodernizacyjne.


Źródło: Partner of Promotion Sp. z o.o.

Termomodernizacja - co warto o niej wiedzieć?

Termomodernizacja to szereg działań, których celem jest zmniejszenie zużycia energii w budynkach. Moze to być obłożenie ścian zewnętrznych i dachu warstwą izolacji termicznej, wymiana okien, wymiana lub modernizacja systemu grzewczego.


Pieniądze wydane na termomodernizację zwracają się w postaci mniejszych wydatków na ogrzewanie. Efektywność takiej termolokaty zależy od wyjściowego stanu budynku, zakresu podjętych działań, jak też zastosowanych rozwiązań technicznych.

Niezbędne działania termomodernizacyjne, koszty ich wdrożenia, a następnie oszczędności, które przyniosą, określa analiza techniczno-ekonomiczna - tzw. audyt energetyczny. Pozwala on nie tylko na wybór najbardziej optymalnego projektu termomodernizacyjnego, ale jest także niezbędny podczas ubiegania się o kredyt i premię termomodernizacyjną.


Aktualna lista specjalistów uprawionych do przeprowadzania audytu dostępna jest na stronie internetowej Zrzeszenia Audytorów Energetycznych - www.zae.org.pl

Państwo pomaga

Inwestorzy zamierzający podjąć się termomodernizacji mogą skorzystać ze wsparcia ze strony państwa. Zasady tej pomocy określa ustawa o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Weszła ona w życie z dniem 19 marca 2009 r., a najważniejsze zmiany, które przyniosła, to przede wszystkim wprowadzenie premii termomodernizacyjnej.

O jej przyznanie mogą ubiegać się zarówno właściciele domów jednorodzinnych, spółdzielnie mieszkaniowe, jak i wspólnoty mieszkaniowe. Warunkiem otrzymania premii jest zaciągnięcie kredytu na pokrycie kosztów realizacji termomodernizacji, a także wykazanie, na podstawie przeprowadzonego audytu energetycznego, oszczędności energii, które zapewni przedsięwzięcie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!