czwartek, 22 lutego 2018 r.

Dom

Podpowiadamy, jak ułożyć i konserwować podłogę

  Edytuj ten wpis
Dodano: 19 maja 2009, 15:57

W specjalistycznym sklepie wybraliśmy już deski na podłogę. Ma być piękna. Trzeba ją jednak jeszcze fachowo ułożyć.

Najpierw legary

Tradycyjnym podkładem są legary - drewniane belki układane na stropie, na warstwie izolacji przeciwwilgociowej, akustycznej i cieplnej.


Funkcję izolacji cieplej i akustycznej często spełniają płyty z wełny mineralnej dodatkowo zabezpieczone tzw. podłogą ślepą. Usztywnia to strop oraz zapewnia dobre wypoziomowanie podłogi. Legary wykonane są z drewna miękkiego, najczęściej sosnowego, i umieszczane w rozstawie 50-70 cm.

Planując rozkład desek i ilość potrzebnego materiału nie należy zapomnieć o zapewnieniu szczelin dylatacyjnych przy ścianach. Podłogę najlepiej układa się w temperaturze 15-20 stopni Celsjusza, po kilkudniowym "leżakowaniu" desek w pomieszczeniu, w którym mają być montowane.

Mocuje się je do legarów przy pomocy gwoździ wbijanych ukośnie w wyżłobienie wpustu deski lub prostopadle. Metoda ta pozwala ukryć gwoździe. Przybijanie desek rozpoczyna się od strony okna równolegle do krótszej ściany.

Układanie podłogi

Drewniane deski mocuje się w poprzek legarów przybijając gwoździami do belek. Deski tradycyjnie układa się pojedynczo, nie łącząc ich ze sobą w rzędzie. W przypadku dużych pomieszczeń należy docinać je tak by ich długość była trzykrotnie mniejsza od wymiaru podłogi.


Umożliwia to występowanie łączeń dokładnie w połowie deski z sąsiedniego rzędu i zapewnia estetykę posadzki. Spoiny pokrywa się listwą łączeniową lub szpachlem.

Same deski winny mieć wąskie słoje ułożone równolegle do krawędzi, gdyż zapewnia to trwałość i odporność na wilgoć takiej podłogi. Ich grubość zależy od rozstawienia legarów. Przy dużym rozstawie niezbędne są deski o grubości powyżej 3 cm, standardowe mają 2,5 cm grubości.

Deski po położeniu cyklinuje się

Najczęściej do maskowania dylatacji używa się listew maskujących. Bardzo dobrym sposobem jest wypełnianie przestrzeni dylatacyjnych korkiem. Ten sposób jest najczęściej wykorzystywany przy wykonywaniu połączeń elementów z różnego materiału.

Dobór lakieru

Ważny jest także dobór lakieru. Do wyboru mamy gamę produktów, od lakierów ekologicznych, wodno-rozpuszczalnych po lakiery chemoutwardzalne i poliuretanowe.


Jeżeli zdecydujemy się na tak modne teraz lakiery ekologiczne, musimy się liczyć z tym, że są one mniej odporne na uderzenia, ścieranie, działanie światła słonecznego. Dlatego w pomieszczeniach, w których powierzchnie podłogi są szczególnie narażone na działanie niekorzystnych czynników stosujmy lakiery chemoutwardzalne.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!