środa, 24 stycznia 2018 r.

Dom

Popełnisz błąd i oddasz dopłatę z "Mieszkania dla Młodych"

Dodano: 14 listopada 2017, 21:27

Nawet 111 tys. zł może wynieść dofinansowanie w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Warto jednak wiedzieć, że przez pięć lat od zaciągnięcia kredytu obowiązuje okres ochronny, a naruszenie zasad może skutkować obowiązkiem zwrotu części dopłaty.

Osoby, które zaciągnęły kredyt z dofinansowaniem z programu Mieszkanie dla Młodych powinny mieć się na baczności przez pierwsze pięć lat od chwili powstania zadłużenia.

– To specyficzny okres ochronny, w czasie którego beneficjent ma ograniczony zakres działań związanych z nieruchomością, złamanie zasad wiąże się z obowiązkiem zwrotu części otrzymanego dofinansowania – przypomina Marcin Krasoń, analityk Home Broker.

Nie wolno przez pięć lat

W pierwszych pięciu latach od zakupu mieszkanie nie powinno zmienić właściciela. Jego sprzedaż (bez względu na to, czy mowa o właścicielu czy współwłaścicielu) oznacza obowiązek zwrotu części otrzymanego dofinansowania. Kupionego z dopłatą mieszkania nie można też wynająć ani zmienić sposobu użytkowania tak, że niemożliwe będzie zaspokajanie własnych potrzeb mieszkaniowych.

– Niepożądane jest też uzyskanie prawa własności lub współwłasności innego lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego, jednak tu ustawa dopuszcza wyjątek: jeśli nieruchomość otrzymano w spadku, utrata dofinansowania kredytobiorcy nie grozi – dodaje Marcin Krasoń.

Ostatnia sytuacja, w której beneficjent programu będzie musiał zwrócić część dopłat to wcześniejsza całościowa lub częściowa spłata kredytu w części przekraczającej wysokość dofinansowania.

Ile trzeba zwrócić?

Konsekwencje złamania zasad Mieszkania dla Młodych są jasne: osoba, która to zrobi musi oddać część dofinansowania, proporcjonalną za czas, jaki upłynie od zajścia którejś z w/w sytuacji do końca pięcioletniego okresu ochronnego. Przykładowo jeśli ktoś uzyskał 50 tys. zł, a po dwóch latach sprzedał mieszkanie, musi oddać za pozostałe trzy lata. 36 miesięcy, które pozostały do końca okresu ochronnego należy więc podzielić przez 60 (okres ochronny) i ten ułamek mnożymy przez kwotę dofinansowania (50 tys. zł).

– Zatem osoba, która po dwóch latach od zaciągnięcia kredytu MdM z dopłatą w wysokości 50 tys. zł złamie jego zasady, będzie musiała oddać 30 tys. zł – podsumowuje Marcin Krasoń.

Od tej zasady jest jednak wyjątek. Jeśli ktoś dokona całkowitej wcześniejszej spłaty kredytu lub spłaty częściowej, po której kwota kredytu spadnie poniżej 50 proc. ceny zakupu nieruchomości i nastąpi to przed zawarcia finalnej umowy ustanowienia lub przeniesienia własności, wtedy oddać będzie trzeba całość dopłat.

Formalności

Kredytobiorca ma 30 dni na pisemne poinformowanie Banku Gospodarstwa Krajowego o zdarzeniu i jest to jego obowiązek. Na zwrot odpowiedniej kwoty pieniędzy na konto Funduszu Dopłat beneficjent ma 60 dni liczone od dnia wystąpienia zdarzenia, które pozbawiło go prawa do pomocy w ramach programu MdM. Niedopełnienie tego obowiązku grozi naliczeniem odsetek ustawowych.

Czytaj więcej o: mieszkanie
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (4 grudnia 2017 o 19:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie strać 10 tys. zł! Sprawdź jak uniknąć zbyt wysokich kosztów zakupu mieszkania mieszkanieoddewelopera.pl/e-book/
Rozwiń
Gość
Gość (17 listopada 2017 o 08:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
dlatego ja nie wyciągam do państwa rąk po żadne dopłaty. radzę sobie sam i układam życie bez "hojnych" darów polityki socjalnej, która odbije się nam czkawką już niedługo, bo licznik zadłużenia tyka, a na kredyt każdy potrafi budować. szkoda tylko, że zawsze to podatnikom obrywa się po kieszeniach. ja kupiłem mieszkanie bezczynszowe od ******krawdom.pl/ w celu zaoszczędzenia środków, można budować tanio i dobrze.
Rozwiń
Gość
Gość (15 listopada 2017 o 12:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
bardzo poważnie myślę o zakumie mieszkania z dopłatą. przeglądałem już warunki i oferty na ***s://hipoteki.net/ po pierwsze, to wyliczenia wydają się opłacalne a po drugie warunki nie są z kosmosu. żeby wziąć taki kredyt wystarczy, że nie miało się w przeszłości nieruchomości i nie przekroczyło się 35 lat. w moim przypadku nawet to nie obowiązauje, bo mam 4 dzieci, a już 3 daje większe możliwości
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!