czwartek, 22 lutego 2018 r.

Dom

Starą książeczkę mieszkaniową wymień na nowe okna

  Edytuj ten wpis
Dodano: 1 kwietnia 2009, 15:38
Autor: Anna Hereta

Od 1 kwietnia łatwiej można odzyskać oszczędności zablokowane na starych książeczkach mieszkaniowych PKO BP.

Aby otrzymać wkład i premię gwarancyjną nie trzeba już udowadniać zakupu mieszkania czy budowy domu. Wystarczy przeprowadzić remont, a później zgłosić się do oddziału PKO BP po pieniądze.

Prawo do premii gwarancyjnej mają posiadacze książeczek mieszkaniowych wystawionych najpóźniej 23 października 1990 roku. Wniosek o likwidację książeczki i wypłatę premii gwarancyjnej składamy w oddziale PKO BP, który prowadzi rachunek książeczki mieszkaniowej lub w oddziale banku, w którym książeczka została założona.


Wcześniej jednak trzeba przeprowadzić remont domu lub mieszkania.

Zdążyć przed 90 dniem

Na złożenie wniosku o likwidację książeczki jej właściciel ma 90 dni od chwili podpisania aktu notarialnego czy innej czynności uprawniającej do wypłacenia premii. Ponadto musi dołączyć dokumenty, których życzy sobie bank, np. zaświadczenia o zaawansowaniu robót. W przypadku remontu potrzebne będą faktury na materiały lub usługi wystawione na właściciela książeczki mieszkaniowej.


Jeśli któregoś dokumentu brakuje, bank wyznacza dodatkowy 30-dniowy termin na jego uzupełnienie. Wcześniej można zgłosić się do banku z prośbą o wyliczenie premii.
- Potrzebny jest do tego dowód osobisty i książeczka mieszkaniowa. Pierwsze wyliczenie premii jest bezpłatne, każde następne kosztuje 25 zł - powiedziano nam w II Oddziale PKO BP w Lublinie.


Średnia wypłata premii gwarancyjnej to 6 tys. zł.

Wystarczy wymienić okna

Od 1 kwietnia dodatkowe pieniądze w formie premii należą się właścicielowi książeczki, który wymieni okna, instalację elektryczną lub gazową. Ulga będzie przysługiwała, gdy remont dotyczy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, do którego właściciel książeczki ma tytuł własności lub prawo spółdzielcze.


Oznacza to, że takiej możliwości nie będą mieć najemcy. Prawo do premii gwarancyjnej uzyskają także ci, którzy przekształcają mieszkania własnościowe w odrębną własność. Środki z książeczki będzie można wykorzystać również jako wkład własny przy kredycie mieszkaniowym.


Ci, którzy zdecydują się na remont, nie od razu dostaną pieniądze z książeczki
Wypłaty premii przy remontach będą rozłożone na lata zgodnie ze sztywnym harmonogramem ustalonym w ustawie, począwszy od 1 kwietnia 2009 r. aż do 1 stycznia 2017 r. Najwcześniej swoje pieniądze będą mogli odzyskać ci, który mają najstarsze książeczki, najpóźniej zaś właściciele książeczek wystawionych w latach 1989-1990.

Jeśli nie masz książeczki mieszkaniowej to...

Istnieje też możliwość przepisania (cesji) książeczki mieszkaniowej na najbliższych. Z tego prawa mogą skorzystać małżonkowie (także rozwiedzeni), dzieci (także przysposobione), wnuki, dziadkowie, rodzice, rodzeństwo (również przyrodnie), macocha, ojczym, pasierb.


Można zdecydować się na kilka cesji, np. dziadkowie, rodzice czy wujostwo przepisują książeczki na dziecko.

Spadek po ubiegłym wieku i ustroju

Książeczki mieszkaniowe PKO wymyślono w Polsce w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Systematyczne gromadzenie na nich oszczędności pozwoliło tysiącom ludzi uzyskać mieszkanie spółdzielcze. Dla innych pieniądze z książeczki stały się większym lub mniejszym uzupełnieniem wydatków na mieszkanie albo jego urządzenie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Andrzej Krakow
Andrzej Kraków
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Andrzej Krakow
Andrzej Krakow (19 stycznia 2010 o 10:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kto posiada ksiązeczke mieszkaniową PKOBP z lat 1970-1987-1989 prosze o KONAKT.. zbieram grupe ktora powalczy o waloryzacje wkładow i odsetek..bo proponowana premia gwarancyjna to jałmużna ,,nie dajmy sie oszukiwać kolejnym Rzadom IIIRp i kolejnym SEJMOM IIIRP , To uczciwie uskladane pieniadze na mieszkanie. Była umowa z Państwem że przyszłość naszych dzieci zapewnimy poprzez dlugoterminowe oszczędzanie na Ksiązeczkach Mieszkaniowych (od urodzenia do wieku w ktorym mają juz sami życ i pracować).. Ządano pełnych wklaów na M-2 od rejestracji i M-4 od rejestracji gdy mialo sie KM studencka..tu oszukano setki tysiecy ludzi co uwierzyli w to ze studentom bedzie latwiej.. moja strona www.kmpkobp.pl KONTAKT i Twoj udzial.. publikuje liste zgłoszonych wedle schematu.. podaj dane. andrzej_k32@wp.pl kom606136312
Rozwiń
Andrzej Kraków
Andrzej Kraków (2 listopada 2009 o 17:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
www.kmpkobp.pl Ludzie posiadający Książeczki Mieszkaniowe PKOBP zostaliśmy w bestialski sposób oszukani przez BANK PKOBP i RZĄDY IIIRP, zostało nas jeszcze 1,3miliona najmłodszych co musieli mieć pełne wkłady na M-2 przy rejestracji. Teraz dorośliście ,albo się zestarzeliście . Dla jednych miało to stanowić zabezpiweczenie dachu nad glowa na stare lata,, a dla większości co najmniej 1.1miliona 22-35 lat to miała być lepsza przyszłość. Tymczasem IIIRP i rzadzacy sami poza wszelkimi kolejkami zabezpieczyli sobie i swoim bliskim oraz kolesiom po kilka mieszkań okazyjnie wycenianych lub dotowanych..pozostawili na lodzie miliony czekających. Jest nas jeszcze dużo powalczmy,,idą wybory rządzący się boja i żrą jak psy o stołki i dosytep do koryta..mozemy powalczyć o swoje prAwo do dachu nad głową.. to jest możliwe!!! jest wiele sposobów na rozwiązanie UCZIWE problemu mieszkaniowego w POLSCE w ciagi 3-4 lat zwłaszcza dla posiadaczy KMPKOBP>> CZRKAM NA ZGŁOSZENIA www.kmpkobp.pl kom.606136312
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!