Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

9 września 2021 r.
9:18

Dzień, który był piekłem. Dziś mijają 82 lata od bombardowania Lublina

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
9 4 A A
Ul. Kapucyńska
Ul. Kapucyńska (fot. Archiwum BUIA Urzędu MIasta Lublin)

Dziś mijają 82 lata od najtragiczniejszego w skutkach bombardowania Lublina przez niemieckie siły lotnicze. Zginęły w nim setki mieszkańców. W czwartek można wziąć udział w rocznicowych uroczystościach tuż obok gmachu Poczty Głównej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Niemiecki nalot rozpoczął się w sobotni poranek. – Trwał półtorej godziny – przypomina Dariusz Kopciowski, wojewódzki konserwator zabytków.

– Bomby spadły głównie na centrum miasta, ale także na koszary wojskowe przy al. Kraśnickiej – dodaje Zbigniew Niedbała z kancelarii prezydenta Lublina. W samych koszarach zginęło około 100 żołnierzy i wielu cywilów znajdujących się w pobliżu.

Celem bombardowania był także Ratusz. – Życie straciło 16 pracowników Zarządu Miasta, 10 interesantów oraz szukający schronienia przed najeźdźcą prezydent Torunia Leon Raszeja – dodaje Niedbała, choć są też źródła mówiące o 42 ofiarach w Ratuszu.

Ogromne były zniszczenia na Starym Mieście, szczególnie w rejonie ul. Bramowej i Jezuickiej. Wiele kamienic zmieniło się w ruiny. Na samą katedrę spadło dziesięć niemieckich bomb. Poważnie uszkodzone lub zniszczone zostały również inne budynki, m.in. przy ul. Narutowicza, Kapucyńskiej czy Chopina. Wiele kamienic stanęło w ogniu.

Niemieckie bomby spadły również na kamienicę na rogu Krakowskiego Przedmieścia i ul. Kościuszki, tuż obok gmachu Poczty Głównej. Działał tu zakład fryzjerski, który akurat tego dnia odwiedził lubelski poeta i dziennikarz Józef Czechowicz. Tu stracił życie.

W miejscu kamienicy z zakładem fryzjerskim jest dzisiaj pl. Czechowicza i pomnik poety. * Właśnie tu rozpoczną się w czwartek rocznicowe uroczystości upamiętniające tamtą tragedię. Zaczną się o godz. 9.30, bo o tej porze hitlerowcy zrzucili tu bomby.

* O godz. 10.30 znicze zapłoną przed pamiątkową tablicą wmurowaną w ścianę Ratusza, a o godz. 11 oficjalne delegacje oraz wszyscy, którzy chcą o tym pamiętać, złożą kwiaty i znicze na grobach poległych od bomb, którzy spoczęli na cmentarzu przy ul. Unickiej. Mogiły łatwo znaleźć, wystarczy wejść od al. Andersa (część z kaplicą), groby są w pierwszym rzędzie po prawej stronie.

Bombardowanie z 9 września 1939 było najtragiczniejszym w skutkach, ale nie pierwszym i nie ostatnim. Pierwszy nalot zaskoczył Lublin już 2 września. – Atak skierowano przede wszystkim na Lubelską Wytwórnię Samolotów. Zbombardowano również mieszkalne dzielnice miasta – informuje Kopciowski. Straty były m.in. przy ul. Topolowej, Szańcowej, Lipowej czy Fabrycznej. – Zginęło wówczas około 200 osób.

Niemieckie samoloty powracały nad Lublin także 4, 5 i 8 września. Ich celem ponownie była fabryka samolotów, ale też parowozownia, czy most kolejowy. Po tragicznych tym, co stało się 9 września, z miasta ewakuowały się jego władze.

Wrzesień 1939 r. był dopiero początkiem wojennego dramatu Lublina. Miasta, w którym powstał niemiecki obóz Majdanek, gdzie więziono 150 tys. ludzi, z których 80 tys. zgładzono. Miasta, w którym hitlerowcy wymordowali ludność żydowską, stanowiącą jedną trzecią mieszkańców, i zrównali z ziemią całą dzielnicę.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Samorządowiec z Prawa i Sprawiedliwości rzucił posadę z-cy dyrektora inspekcji handlowej dla obiecanego stanowiska w zarządzie powiatu puławskiego. Gdy niespodziewanie PiS stracił władzę w powiecie, radny został z niczym. Czy pomoże mu wojewoda?

Noc Muzeów 2024: PORADNIK: jakie miejsca możesz zwiedzić

Noc Muzeów 2024: PORADNIK: jakie miejsca możesz zwiedzić

Wieża Trynitarska albo Ogród Botaniczny. Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał albo Muzeum Czartoryskich. A może Muzeum Badań Polarnych? Przed nami Noc Muzeów 2024. Co i kiedy można zobaczyć

Zezulin. Groźny wypadek o świcie

Zezulin. Groźny wypadek o świcie

Audi zderzyło się z ciężarówką dziś około godz. 4 nad ranem. 58-letni kierowca z obrażeniami przewieziony do szpitala

Tak wyglądała Włodawa. Zdjęcia przełomu lat 50. i 60. XX wieku
foto

Tak wyglądała Włodawa. Zdjęcia przełomu lat 50. i 60. XX wieku

W zbiorach Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Lublinie znaleźć można prawdziwe perełki. Jedną z nich są zdjęcia Włodawy z przełomu lat 50. i 60. ubiegłego wieku Zapraszamy na nostalgiczną podróż po magicznych zaułkach miasta trzech kultur.

KULturalia ruszyły. Studenci bawią się w nowej lokalizacji
ZDJĘCIA
galeria

KULturalia ruszyły. Studenci bawią się w nowej lokalizacji

Studenci Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II rozpoczęli świętowanie. KULturalia to ostatnia z imprez studenckich w Lublinie.

Majówka z Panem Prusem w Nałęczowie
19 maja 2024, 10:30

Majówka z Panem Prusem w Nałęczowie

W niedzielę (19 maja) odbędzie się XXIII Majówka z Panem Prusem. W programie wydarzenia zaplanowano koncert (Vinyl Band), spektakl, panel dyskusyjny z udziałem wybitnych literaturoznawczyń - prof. Beaty Obsulewicz-Niewińskiej oraz prof. Beaty Utkowskiej oraz występy uczniów nałęczowskich szkół.

Roztańczone El Cubano
foto
galeria

Roztańczone El Cubano

Kolejna impreza w El Cubano za nami. Co to była za impreza! Gorąca salsa do białego rana w samym centrum Lublina. Jeśli chcecie się dowiedzieć, jak się bawi Lublin, to zapraszamy Was do obejrzenia naszej fotogalerii.

Koncert Łukasza Jemioły
18 maja 2024, 19:00

Koncert Łukasza Jemioły

W Noc Muzeów - „na ulicy Złotej pod trójką” - odbędzie się koncert Łukasza Jemioły, który zaprezentuje poezję polską (także lubelską), we własnych opracowaniach muzycznych. Początek o godzinie 19:00.

Młodzi deskorolkarze lobbują u burmistrza

Młodzi deskorolkarze lobbują u burmistrza

Młodzi chłopcy z Łukowa biorą sprawy w swoje ręce. Chcą zmian w miejskim skateparku. I osobiście powiedzieli o tym burmistrzowi.

Bliżej do zmian na Skwerze Niepodległości. Poprawią alejki

Bliżej do zmian na Skwerze Niepodległości. Poprawią alejki

Dwie firmy złożyły oferty w przetargu dotyczącego przebudowy alejek, placu zabaw oraz nowych nasadzeń zieleni na Skwerze Niepodległości w Puławach. Roboty się rozpocząć i zakończyć w tym roku. Koszty wyniosą kilka milionów złotych.

Świdnik. Jak trzeba to i życie uratują
galeria

Świdnik. Jak trzeba to i życie uratują

W czwartek na terenie galerii handlowej w Świdniku pojawił się nietypowy gość. Potrzebna była interwencja straży pożarnej, miejskiej, a także weterynarza. Drugie wezwanie dotyczyło kota, który utknął na drzewie.

Cel Górnika Łęczna na mecz ze Stalą Rzeszów? Wygrać pomimo poważnych osłabień

Cel Górnika Łęczna na mecz ze Stalą Rzeszów? Wygrać pomimo poważnych osłabień

Terminarz 33. kolejki ułożył się tak, że Motor Lublin gra na wyjeździe z Resovią, a Górnik Łęczna u siebie ze Stalą Rzeszów. Dla zielono-czarnych wynik sobotniego meczu (godz. 20) może okazać się kluczowy w kontekście walki o miejsce w strefie barażowej po zakończeniu sezonu zasadniczego

Lubartów: Motocykliści rozpoczynają sezon i pomagają

Lubartów: Motocykliści rozpoczynają sezon i pomagają

W sobotę w Lubartowie będzie słychać przyjemny ryk silników i czuć zapach spalin. Ulicami miasta przejadą setki jednośladów. Przed nami 15. Kapucyński Piknik Motocyklowy połączony ze zbiórką charytatywną.

Już od 10.00. Wyprzedaż, wystawa i warsztaty dla dzieci
18 maja 2024, 10:00

Już od 10.00. Wyprzedaż, wystawa i warsztaty dla dzieci

Fundacja KZMRZ zaprasza na weekendowe wydarzenia organizowane w hali po nieczynnym dworcu autobusowym przy Lubelskiej w Puławach: garażową wyprzedaż, a także zwiedzanie budynku i wystawę sztuki współczesnej w ramach "nocy muzeów".

Turka. Żyją na cyplu dawnych osadników
ZDJĘCIA
galeria

Turka. Żyją na cyplu dawnych osadników

W Turce odkrycie archeologiczne

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Komunikaty