środa, 21 marca 2018 r.

Edukacja

Cyfrowa szkoła: Laptopy i huśtawki dla szkół z regionu

  Edytuj ten wpis
Dodano: 13 czerwca 2012, 18:01

W ramach programu "Radosna szkoła” można zdobyć pieniądze m.in. na budowę placów zabaw. (Jacek Świe
W ramach programu \"Radosna szkoła” można zdobyć pieniądze m.in. na budowę placów zabaw. (Jacek Świe

Znamy listę szkół z naszego regionu, które dostały się do pilotażu "Cyfrowej Szkoły”. Tymczasem właśnie ruszył dodatkowy nabór do programu "Radosna Szkoła”.

To dobra informacja, bo "Radosna Szkoła” od kilku lat cieszy się dużym powodzeniem samorządów i szkół z woj. lubelskiego. Program trwa od 2009 r. Placówki oświatowe (w zależności od wielkości) mogą dostać po 6 i 12 tys. na wyposażenie świetlic albo ponad 60 i 120 tys. jako połowę wkładu na budowę placów zabaw (drugą połowę muszą dołożyć organy prowadzące – np. gminy).

– Od początku programu do szkół z naszego regionu trafiło lub trafi ponad 23 mln zł. W tym 3,7 mln zł w 2012 roku – wylicza Krzysztof Babisz, lubelski kurator oświaty. – Z "Radosnej Szkoły” skorzystało 938 placówek, czyli ponad 90 proc. z wszystkich w naszym regionie.

– Nie skorzystały tylko dwie gminy z województwa lubelskiego: Dubienka i Tarnawatka – podkreśla kurator. Ale obie mają jeszcze szansę. – Środki są do wzięcia w jeszcze jednym konkursie – radzi Babisz.

Ten właśnie został ogłoszony. – Pozostało nam do rozdysponowania ok. 410 tys. zł – szacuje Grzegorz Kotyło z Kuratorium Oświaty w Lublinie. – To pozwoli na zrobienie kilku placów zabaw, a za resztę będzie jeszcze można kupić pomoce dydaktyczne.

Zasady składania wniosków pozostają bez zmian. Formularze są zamieszczone na stronie internetowej kuratorium (www.kuratorium.lublin.pl). Wnioski o dofinansowanie mogą składać, za pośrednictwem organów prowadzących, wyłącznie szkoły podstawowe, które dotychczas nie uczestniczyły w programie. Termin upływa 10 lipca. Co ważne, dotację trzeba wykorzystać w 2012 roku.

Również w tym roku do szkół z naszego regionu trafią pieniądze w ramach nowego rządowego programu – "Cyfrowa Szkoła”. Zainteresowane szkoły musiały wypełnić wniosek, dostarczyć go do organu prowadzącego (czyli np. gminy), a ten do 30 kwietnia musiał zgłosić te wnioski do Urzędu Wojewódzkiego.

Służby wojewodów (także lubelskiego) po analizie wniosków w całym kraju wybrały około 400 placówek, które wezmą udział w pilotażowej edycji. W tym – 29 z naszego regionu (pełna lista obok tekstu).

Czeka na nie 3 mln zł. Za te pieniądze będą mogły kupić sprzęt dla uczniów klas 4–6, który będzie do ich dyspozycji w szkole, albo dla uczniów klas 4, którzy będą go mogli nawet wypożyczyć do domu. Co ważne, rządowe pieniądze pokryją 80 proc. kosztów zakupu. Pozostałe 20 proc. będą musiały dołożyć organy prowadzące.

Jak informuje Ministerstwo Edukacji Narodowej, pierwsze pomoce dydaktyczne powinny zostać dostarczone do szkół w październiku. Po zainstalowaniu, zintegrowaniu i uruchomieniu zakupionego sprzętu uczniowie i nauczyciele będą mogli realizować zadania przewidziane w programie do końca maja 2013 roku.

Tegoroczna edycja "Cyfrowej Szkoły” jest pilotażowa. Docelowo program rozpocznie się w roku 2013. Wtedy do wzięcia będzie znacznie więcej pieniędzy.

Te szkoły dostały się do "Cyfrowej szkoły”

SP – Kolonia Tworyczów, SP – Michałów, SP – Nasutów, SP nr 1 – Ludwin, SP – Lipiny Górne, SP – Stara Róża, SP – Żółkiewce, SP w ZS – Czemierniki, SP – Nałęczów, SP – Wisznice, SP – Szyszkowo, SP – Kalinówka, SP nr 42 – Lublin, SP nr 1 – Bełżyce, SP nr 1 – Krasnystaw, SP nr 2 – Puławy, SP nr 3 – Puławy, SP nr 23 – Lublin, SP w ZPO – Podedwórze, SP nr 28 – Lublin, SP – Stasin, SP – Konopnica, SP – Bezwolna, SP – Aleksandrów, SP w ZS – Dąbie, SP – Gołąbki, SP w ZPO – Borki, SP w ZS – Zalesie, SP nr 27 – Lublin.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!