Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

15 grudnia 2023 r.
11:50

Nagroda dla LSCDN. Chodzi o Kluby Młodych Odkrywców

Autor: Zdjęcie autora BAS
0 A A
Grażyna Wiatrzyk-Neckier, lubelska koordynatorka programu KMO (z lewej) z  dr hab. Małgorzatą Karolus prof. Uniwersytetu Śląskiego
Grażyna Wiatrzyk-Neckier, lubelska koordynatorka programu KMO (z lewej) z dr hab. Małgorzatą Karolus prof. Uniwersytetu Śląskiego

Projekt ,,Przyjaciele natury w programie KMO’’, opracowany przez Grażynę Wietrzyk-Neckier z Lubelskiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli (LSCDN) w Lublinie wygrał konkurs zorganizowany przez CNK i Polsko-Amerykańską Fundację Wolności! Celem konkursu było wsparcie działań na rzecz rozwoju i wzmocnienie sieci Klubów Młodego Odkrywcy, a także promocja idei KMO wśród nauczycieli, edukatorów i pasjonatów nauki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Czy są Kluby Młodego Odkrywcy?

W skrócie KMO (ang. Young Explorer’s Club YEC) to międzynarodowy program edukacyjny koordynowany przez Centrum Nauki Kopernik przy wsparciu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Pierwszy klub zrzeszający uczniów i uczennice z Kłodzka stworzył pod koniec lat dziewięćdziesiątych XX w. nauczyciel geografii – Janusz Laska. Kolejne kluby prowadzili nauczyciele i nauczycielki z Kłodzkiego Towarzystwa Oświatowego. W 2002 roku w ramach programu ,,Równe Szanse” KMO uzyskało wsparcie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży.

Od 2009 roku rolę koordynatora KMO pełni Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Obecnie w Polsce istnieje 1126 klubów, z których 104 działa w województwie lubelskim. Ich liczba ciągle rośnie.

LSCDN w programie KMO

Lubelskie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli (LSCDN) w Lublinie dołączyło do Programu KMO w listopadzie ubiegłego w ramach trójstronnego porozumienia z Centrum Nauki Kopernik i Państwową Akademią Nauk Stosowanych w Chełmie Koordynatorką współpracy regionalnej programu KMO w LSCDN jest Grażyna Wietrzyk-Neckier, nauczycielka konsultantka ds. wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej.

LSCDN to wojewódzka akredytowana placówka doskonalenia nauczycieli, która poszukuje rozwiązań wpływających na podnoszenie jakości kształcenia, wychowania i opieki.

- Program KMO wpisuje się w nasze zadania statutowe. Celem działalności młodych odkrywców jest tworzenie społeczności, w której ludzie uczą się samodzielnie i od siebie nawzajem. W misji KMO znajdziemy zaciekawienie nauką oraz wspieranie rozwoju i doskonalenie kompetencji społecznych dzieci i młodzieży oraz opiekunów i opiekunek przez samodzielne odkrywanie świata – podkreśla Krzysztof Staruch, dyrektor LSCDN.

LSCDN dba o wysoką jakość i trwałość programu na Lubelszczyźnie. Wspiera opiekunów i opiekunki KMO w organizacji warsztatów, konferencji, pikników naukowych.

– KMO to bezpłatne i ciekawe aktywizujące zajęcia, podczas których dzieci i młodzież eksperymentują pod okiem opiekunów. Uczestnicy znajdują odpowiedzi pytania dzięki doświadczaniu zjawisk – mówi Grażyna Wietrzyk-Neckier, lubelska koordynatorka programu. – Ważna jest metoda naukowa, która rozwija kompetencje kluczowe i zdolności, pozwala na przekraczanie szkolnych granic między przedmiotami. Doświadczanie w ten sposób świata przez dzieci umożliwia im swobodę poszukiwań i pozwala zrozumieć, że błędy wpisane od wieków w procesy badawcze człowieka uczą samodzielnego rozwiązywania problemów – dodaje Grażyna Wietrzyk-Neckier.

Kluby Młodych Odkrywców łączą ludzi zapewniając im jednocześnie autonomię. To klubowicze wraz z opiekunem klubu wybierają rodzaj aktywności, w którą chcą się zaangażować.


Kto może założyć KMO?

Nie trzeba mieć dużych środków finansowych, ani nawet specjalnie wyposażonego laboratorium, by robić ciekawe i odważne eksperymenty. Wystarczą przedmioty, które nas otaczają.

– Klub można założyć wszędzie: na wsi i w mieście, w przedszkolu, szkole, bibliotece, domu kultury, całkiem niezależnie od systemu formalnej edukacji. Opiekunem może zostać nauczyciel, pracownik biblioteki, domu kultury, rodzic, nawet ksiądz. Dzięki KMO nauczyciele mogą wychodzić poza ramy podstawy programowej. Opiekun stara się być animatorem działań i nie przekazuje gotowej wiedzy. Kluby można założyć i zarejestrować w każdej chwili, na stronie programu www.kmo.org.pl – informuje Grażyna Wietrzyk-Neckier.

Prowadzenie klubów przynosi opiekunom i ich podopiecznym wiele korzyści. Uczestnicy mają dostęp do scenariuszy doświadczeń, opisu projektów realizowanych przez opiekunów i opiekunki KMO, nagrań wykładów i webinariów udostępnianych na stronie KMO. Mogą uczestniczyć w projektach, szkoleniach stacjonarnych i wydarzeniach organizowanych przez Centrum Nauki Kopernik. Ponadto uczestnicy KMO mają możliwość wzięcia udziału w konkursach, konferencjach międzynarodowych, ogólnopolskich i regionalnych, piknikach naukowych i wymianach międzynarodowych (Piknik Naukowy Polskiego Radia i CNK, Międzynarodowy Konkurs Mistrzowie KMO).

Nagroda dla LSCDN

Niedawno konsultanci i doradcy LSCDN uczestniczyli w XII Forum Klubów Młodego Odkrywcy, dorocznym spotkaniu międzynarodowej społeczności partnerów i opiekunów, którzy wspólnie z CNK i Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności rozwijają program KMO w Polsce, a także w Gruzji, Ukrainie, Armenii, Rumunii i Etiopii.

– Rozmawialiśmy o współpracy, o tym jak korzystać z potencjału różnorodności kulturowych, wielorakich zdolności, doświadczeń oraz perspektyw rozwojowych – podkreśla G. Wiatrzyk-Neckier.

Świetną okazją do wymiany dobrych praktyk i integracji był Festiwal KMO, podczas którego odbyła się Giełda inspiracji. LSCDN również przygotowało stoisko, przy którym partnerzy oraz opiekunki z województwa lubelskiego prezentowali swoje dokonania, dzielili się pomysłami zaplanowanymi na kolejny rok oraz promowali walory Lubelszczyzny.

Podczas XII Forum KMO rozstrzygnięto także konkursu dla partnerów regionalnych ,,Regiony w programie Klub Młodego Odkrywcy. Opiekunowie ii kluby w społecznościach lokalnych”, zorganizowany przez CNK i Polsko-Amerykańską Fundację Wolności.
LSCDN został jednym z czterech zwycięzców! Nagrodzony projekt ,,Przyjaciele natury w programie KMO’’, przygotowany przez Grażynę Wietrzyk-Neckier otrzymał 30 tysięcy złotych!

– Nagroda finansowa zostanie przeznaczona na promocję modelu i programu KMO w placówkach z naszego województwa. Wsparcie uzyskają współrealizatorzy projektu: SP nr 6 w Chełmie, SP w Mokrem i w Bukowie Wielkiej – mówi Grażyna Wietrzyk-Neckier.

W ramach realizacji projektu planowane są trzy pikniki regionalne: Dzień Wody, Dzień Lasu oraz Dzień Młodego Naukowca. Organizatorzy przewidują, że w wydarzeniach pod patronatem LSCDN weźmie w udział minimum 450 uczestników.
W ramach działań projektowych zostaną również zorganizowane stacjonarne warsztaty ,,Witaj w Klubie”dla przyszłych opiekunów/opiekunek KMO. Ponadto wspomniane już szkoły w Chełmie, Mokrem oraz w Bukowie Wielkiej otrzymają pomoce dydaktyczne przydatne w prowadzeniu klubów oraz koszulki z logo KMO.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Chciwość i pożądanie. Ludzie zawsze chcą więcej

Chciwość i pożądanie. Ludzie zawsze chcą więcej

Przyjemność, praca, pasja i miłość splatają się w moim życiu i płyną szczęśliwie w różnych dawkach. Myślę, że nie jest dobrze być poza życiowym balansem. Dobrze jest stać równo na obu nogach – ROZMOWA z Janem Hussakowskim, reżyserem spektaklu „Balladyna”, którego premierę zobaczymy 10 maja w Teatrze Osterwy

Majówka na grillu - jak nie zepsuć potraw - przepisy

Majówka na grillu - jak nie zepsuć potraw - przepisy

Najważniejsze: nie grillujemy na żywym ogniu, który zwęgli potrawy i nada im gorzki smak. A na powierzchni potrawy wytworzą się rakotwórcze substancje.

Tarkawica. Śmierć motorowerzysty

Tarkawica. Śmierć motorowerzysty

Dziś przed południem, 4 maja, 64-letni mężczyzna kierujący motorowerem marki Yamasaki na zakręcie w Tarkawicy (pow. Ostrówek Lubelski) stracił panowanie nad jednośladem i staranował ogrodzenie jednego z domów

Trener Motoru przed meczem z Wisłą Płock: Mamy w sobie dużo dobrej energii

Trener Motoru przed meczem z Wisłą Płock: Mamy w sobie dużo dobrej energii

W niedzielę o godzinie 15.00 Motor Lublin rozegra jeden z kluczowych meczów w tym sezonie. Żółto-biało-niebiescy zmierzą się w Płocku z tamtejszą Wisłą i chcąc myśleć o barażach o PKO BP Ekstraklasę nie mogą tego spotkania przegrać. O tym jakie nastroje panują w obozie lublinian przed tym spotkaniem zdradził trener Mateusz Stolarski

Wisła Grupa Azoty nie składa broni. Cenne zwycięstwo na Kaszubach

Wisła Grupa Azoty nie składa broni. Cenne zwycięstwo na Kaszubach

Wisła Grupa Azoty Puławy sprawiła swoim kibicom bardzo miłą niespodziankę. W sobotę podopieczni trenera Mikołaja Raczyńskiego wygrali w Stężycy z tamtejszą Radunią i wciąż są w grze o pozostanie w przyszłym sezonie na centralnym poziomie rozgrywkowym

Pierwsze krajowe truskawki, cena?

Pierwsze krajowe truskawki, cena?

Na targu pod Zamkiem można było dziś kupić pierwsze krajowe truskawki, spod Zwolenia. Cena za kilogram 28 zł, za łubiankę 70 zł

Wielka Sobota w Cerkwi prawosławnej
galeria

Wielka Sobota w Cerkwi prawosławnej

Wierni obrządku prawosławnego obchodzą Wielką Sobotę, kończąc w ten sposób czas oczekiwania na Święta Wielkanocne. W tym roku Wielkanoc u prawosławnych przypada na 5 maja, w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca wg. kalendarza juliańskiego, po obchodach Paschy Żydowskiej. W Cerkwi prawosławnej wierni poświęcili pokarmy jakie będą spożywać podczas wielkanocnego śniadania.

Przepisy na grilla: młoda kapusta

Przepisy na grilla: młoda kapusta

Nie ma lepszej rzeczy w maju niż młoda, zasmażana kapusta z koperkiem. No chyba, że jest to chrupiąca golonka z grilla podana z młodą kapustą

Odszedł mistrz Henryk Prażmo. Ostatni gong

Odszedł mistrz Henryk Prażmo. Ostatni gong

1 maja 2024r. w wieku 85 lat zmarł mój Tata HENRYK PRAŻMO - sportowiec, pięściarz wagi ciężkiej WKS Lublinianka. Młodzieżowy Mistrz i Wicemistrz Polski ,,ZRYW”, 10-krotny Mistrz Województwa Lubelskiego. W latach 1956-1969 stoczył ok. 150 walk w większości zwycięskich. Był czołowym bokserem wagi ciężkiej w Polsce. Kuszony intratnymi ofertami z czołowych klubów - Legii, Gwardii i innych…pozostał wierny Lublinowi….! W środową majową noc usłyszał ostatni gong…- poinformował Jerzy Prażmo

GIS ostrzega: Bakterie w mleku dla niemowląt. Mogą powodować groźną chorobę

GIS ostrzega: Bakterie w mleku dla niemowląt. Mogą powodować groźną chorobę

Listerioza to choroba zagrażająca głównie kobietom w ciąży, noworodkom i osobom z obniżoną odpornością. Bakterie, które mogą ją wywołać wykryto w mleku modyfikowanym dla niemowląt

Piaseczno. Eko-patologia, wypoczynek wśród śmieci

Piaseczno. Eko-patologia, wypoczynek wśród śmieci

Tak gmina dba o eko turystykę, nad jeziorem Piaseczno pełno śmieci, gdy zawieje wiatr, fruwają po okolicy i pływają w wodzie - alarmuje nasz Czytelnik

Majówka 2024. Zamojska Akademia Kultury otwiera letni sezon. Sobota pełna atrakcji
4 maja 2024, 8:00
galeria

Majówka 2024. Zamojska Akademia Kultury otwiera letni sezon. Sobota pełna atrakcji

Od rana do popołudnia jest otwarta 4 maja Zamojska Akademia Kultury mieszcząca się w gmachu dawnej Akademii Zamojskiej. Na dziś zaplanowano tutaj mnóstwo atrakcji dla dużych i małych gości. Bo to ma być rodzinne otwarcie sezonu letniego

Krasnystaw. Marzy ci się policyjny mundur? Nabór trwa

Krasnystaw. Marzy ci się policyjny mundur? Nabór trwa

Marzy ci się policyjny mundur? Jest okazja, bo komenda w Krasnymstawie prowadzi nabór do służby

"Jestem szczęśliwy, że wygraliśmy, ale patrzymy do przodu". Opinie po meczu Górnika Łęczna z Odrą Opole
galeria

"Jestem szczęśliwy, że wygraliśmy, ale patrzymy do przodu". Opinie po meczu Górnika Łęczna z Odrą Opole

W piątkowy wieczór Górnik Łęczna zdobył bardzo ważne trzy punkty pokonują na swoim stadionie Odrę Opole. Dla łęcznian było to tym samym przełamanie po dwóch domowych porażkach z rzędu. Jak mecz podsumowali szkoleniowcy obu ekip?

Orlen Oil Motor Lublin w niedzielę zmierzy się w Częstochowie z Krono-Plast Włókniarzem

Orlen Oil Motor Lublin w niedzielę zmierzy się w Częstochowie z Krono-Plast Włókniarzem

Niepokonany Orlen Oil Motor Lublin w niedzielę (godz. 16.30) zmierzy się na wyjeździe z Krono-Plast Włókniarzem Częstochowa. Ekipa spod Jasnej Góry we wtorek nadrobiła ligowe zaległości, ale wciąż czeka na premierowe zwycięstwo w tym sezonie

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!