poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Edukacja

Nauczyciele gimnazjów zwierają szeregi. Zbiórka podpisów pod protestem przeciwko likwidacji szkół

Dodano: 4 listopada 2015, 11:12

W całej Polsce jest blisko 7,5 tys. gimnazjów. Tylko 5,5 tys z nich funkcjonuje w tzw. zespołach szkół, czyli przy szkołach podstawowych lub średnich. <br />
1,1 mln gimnazjalistów uczy 173 tys. nauczycieli. Jak szacuje ZNP likwidacja gimnazjów oznacza rozwiązanie umów o pracę z nawet 100 tys. nauczycieli. Pracę straciliby też pracownicy niepedagogiczni: sekretarki, kucharki, woźne itd. (Fot. Dorota Awiorko)
W całej Polsce jest blisko 7,5 tys. gimnazjów. Tylko 5,5 tys z nich funkcjonuje w tzw. zespołach szkół, czyli przy szkołach podstawowych lub średnich.
1,1 mln gimnazjalistów uczy 173 tys. nauczycieli. Jak szacuje ZNP likwidacja gimnazjów oznacza rozwiązanie umów o pracę z nawet 100 tys. nauczycieli. Pracę straciliby też pracownicy niepedagogiczni: sekretarki, kucharki, woźne itd. (Fot. Dorota Awiorko)

Pracownicy Gimnazjum nr 16 w Lublinie zbierają podpisy pod protestem przeciwko likwidacji szkół. A w czwartek spotkają się nauczyciele ze wszystkich lubelskich gimnazjów. Będą się zastanawiać się, jak przeciwdziałać radykalnym zmianom zapowiadanym przez polityków PiS.

O planach PiS, które chce zreformować polską edukację likwidując gimnazja, mówi się w szkołach z coraz większym strachem. Największe obawy nauczycieli wzbudziła wypowiedź prof. Piotra Glińskiego, szefa rady programowej PiS, który zapowiedział, że gimnazja zostaną zlikwidowane od 1 września 2016 r. Nastrojów nie uspokoiły zapewnienia Sławomira Kłosowskiego, byłego wiceministra edukacji w rządzie PiS, który tłumaczył, że w przyszłym roku odbędą się dopiero konsultacje z przedstawicielami oświaty.

Belfrowie w te zapewnienia nie wierzą, bo według innych polityków PiS konsultacje zaplanowano na pierwszą połowę roku, a od września rozpocznie się wygaszanie gimnazjów. Zgodnie z tym projektem, dzisiejsi szóstoklasiści będą ostatnimi uczniami gimnazjów. Obecni piątoklasiści uczyć będą się już w ośmioletniej podstawówce i czteroletnim liceum, z którego mają zniknąć klasy profilowane.

– W kontekście tych wypowiedzi jesteśmy oburzeni stanowiskiem przedstawicieli oświatowych związków zawodowych. Na łamach prasy mówią, żeby politykom dać czas. I zapewniają, że z nową ekipą rządzącą na pewno da się wypracować wspólne stanowisko w tej sprawie – denerwuje się jeden z nauczycieli z Gimnazjum nr 16 w Lublinie. – Uważamy, że nie ma na co czekać. Trzeba głośno mówić, że nie zgadzamy się na likwidację szkół. Pociągnie ona za sobą nie tylko utratę miejsc pracy, ale też całego dorobku wielu pedagogów.

Dlatego nauczyciele i inni pracownicy lubelskiej „16” (na zdjęciu) napisali oświadczenie, które zostanie przesłane do lubelskiego Kuratora Oświaty, prezydenta miasta oraz do innych gimnazjów i lokalnych mediów.

„Kształcąc i wychowując młodzież przez 16 lat, uwierzyliśmy w to, że gimnazjum ma się stać miejscem „wyrównywania szans”. Stworzyliśmy szkołę, która dla większości z nas jest dziełem życia. Nie oczekujemy, żeby budowano nam za to pomniki. Wdzięczność absolwentów jest dla nas nagrodą najpiękniejszą. Nie zgadzamy się, aby ktoś jednym podpisem niszczył nasz życiowy dorobek” – czytamy w piśmie.

– Kiedy zostanie wybrany nowy rząd o naszym stanowisku poinformujemy także jego przedstawicieli – zapewniają.

Plany PiS krytykują także nauczyciele z innych szkół. – Jesteśmy bardzo zaniepokojeni i często rozmawiamy na ten temat w pokoju nauczycielskim – przyznaje Elżbieta Sawa, nauczycielka chemii z Gimnazjum nr 15. – Na razie bazujemy na doniesieniach medialnych i z rosnącym niepokojem czekamy na wybór nowego ministra edukacji. Od tego, co powie zależeć będzie los wielu osób.

– Zmiana systemu nauczania nie będzie łatwa, ale mam nadzieję, że nie będzie obarczona aż tak wielkimi konsekwencjami, o których mówią moi koledzy po fachu. Nastroje w środowisku są jednak minorowe. Ludzie boją się o pracę – przyznaje Paweł Antoniak, nauczyciel geografii i fizyki w Gimnazjum nr 5.

W czwartek członkowie ZNP ze wszystkich lubelskich gimnazjów będą dyskutowali o wspólnym stanowisku w sprawie likwidacji szkół. – Sprawa jest bardzo poważna. Nie możemy pozwolić sobie, na czekanie. Musimy zacząć działać – mówi Celina Stasiak z lubelskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Gość
Gość
Gość
(78) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (18 stycznia 2016 o 18:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Gimnazjum powinno zostać. Po usunięciu będą niezadowoleni i uczniowie jaki i rodzice.
Rozwiń
Gość
Gość (7 grudnia 2015 o 21:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
najlepszy komentarz jest tego debila a właściwie idioty który się zowie gość,permanentny debil nie mający za grosz pojęcia o edukacji w gimnazjach gdzie wg najnowszych badań nasza młodzież jest na czwartym miejscu w Europie pod względem edukacji
Rozwiń
Gość
Gość (1 grudnia 2015 o 11:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jestem za pozostawieniem gimnazjum. W mojej miejscowości jest to szkoła która daje wiele możliwości zdobywania wiedzy w porównaniu do podstawówki o nędznej reputacji i żałosnym nauczaniu.
Rozwiń
Gość
Gość (28 listopada 2015 o 13:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

 porownajcie sobie nauczycielskie tłuki podręczniki z gimbazy z podręcznikami z dawnej 7 i 8 klasy podstawowki, np z polskiego, historii, matmy... to jest taka różnica poziomów, że teraz w gimbazach sie hoduje IDIOTÓW!!!! Zlikwidować w cholere gimnazja! I zakazać takich durnot raz na zawsze!!!

Faktycznie!!! Historia w PRL stała na baaaaaaaaaaardzo wysokim poziomie!

Jesteś bardziej pusty i chamski niż ustawa przewiduje. Od razu czuć absolwenta PRL-owskiej ośmioklasowej szkoły. Każdy średnio rozgarnięty gimnazjalista jest lepiej wyedukowany niż ty. Jak w władasz językiem angielskim ośmioklasowy "geniuszu"? Spróbujesz się zmierzyć z dzieciakami w obsłudze komputera czy smartfona cieniasie? Też się fachowiec znalazł. Każesz innym porównywać podręczniki, a sam porównałeś? Podaj jakich autorów i jakie porównywałeś podręczniki i ile zajęła cie analiza porównawcza i jakie do tego masz kwalifikacje frustracie!

Rozwiń
Papaja
Papaja (26 listopada 2015 o 09:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Jak sobie Lublin wybrał PIS to teraz niech cierpi. Tyle komentarza.

PiS nie ma kompletnie nic do rzeczy. Całe bagno tkwi na peryferiach miast, w lokalnych społecznościach, gdzie rządzą wójtowie, starostowie i burmistrzowie. Jeżeli władza naczelna państwa oddała strategiczny element, jakim jest oświata publiczna w ręce lokalnych kacyków, to teraz mamy, co mamy. Czy u szczytu będzie PiS, czy PO, czy jakikolwiek inny diabeł, to w niczym nie zmieni tragicznej sytuacji edukacji państwowej i w dodatku PRZYMUSOWEJ. Czy państwo oddaje w ręce lokalnych "sobiepanów" armię, policję, energetykę? Nie oddaje, ponieważ w szybkim czasie ci osobnicy rozprzedaliby lub zrównali z ziemią te dziedziny. Ani J. Kaczyński, ani Tusk, ani Kopacz nie zlikwidowali ponad 500 szkół rocznie i tysiące w ciągu ostatniej 5-latki, tylko właśnie wasi wójtowie, starostowie i burmistrzowie. Których wybraliście, daliście im władzę, a państwo pieniądze na oświatę. A kto ma władzę i pieniądze, ten rządzi jak mu się spodoba. Tak więc oprzytomnijcie wreszcie i nie plećcie bzdur o tym, że gdyby państwo zabrało lub nie zabrało gimnazja, to byłoby lepiej. Byłoby lepiej gdyby uniemożliwić jakikolwiek wpływ lokalnych watażków, o których mowa, na szkolnictwo państwowe. Przecież Konstytucja stanowi, że oświata należy do państwa, a nie do burmistrza lub wójta! Niech więc państwo chroni tę bardzo ważną dziedzinę życia społecznego, a nie oddaje beztrosko komukolwiek, kto się nawinie. To tak jakbyśmy oddali za bezcen cały majątek ulicznemu handlarzowi, a on tuż za rogiem rozprzedałby za grube miliony. 

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (78)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!