Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

18 marca 2010 r.
17:05
Edytuj ten wpis

Ranking najlepszych szkół średnich w Chełmie

Autor: Zdjęcie autora Monika Mojsym
0 0 A A

W rankingu najpopularniejszych chełmskich liceów od lat prowadzą: I i II LO. Tak było
i w ubiegłym roku. Żeby móc ubiegać się o naukę w nich trzeba było zdobyć co najmniej 90 punktów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
II Liceum Ogólnokształcące pomimo wyśrubowanych kryteriów przyjęć w ubiegłym roku utworzyło aż dziesięć klas. O jedno miejsce walczyły tam średnio dwie osoby. – Żeby dostać się do naszej szkoły trzeba było mieć przynajmniej sto punktów – mówi Grażyna Mojsym, dyrektor II LO w Chełmie. – Jednak do wybranych klas obowiązywały o wiele bardziej surowe kryteria przyjęć. Kandydaci do klasy o profilu matematyczno-fizycznym i przyrodniczym musieli mieć aż 130 punktów. Spodziewamy się, że podobne warunki trzeba będzie spełnić również w tym roku.

W tej szkole chce się uczyć Ewa Kodeniec, uczennica Gimnazjum nr 1. Dlaczego? – O "drugim” słyszałam wiele pozytywnych opinii. Znajomi opowiadali, że bez problemu będę mogła tam rozwijać swoje zainteresowania – mówi Ewa. – Chciałabym się uczyć w klasie europejskiej.

Z kolei Agata Pawłoś marzy o nauce w I Liceum Ogólnokształcącym. – Mam nadzieję, że dostanę się do klasy dziennikarskiej – mówi Agata. – W gimnazjum działam w szkolnym samorządzie. Chciałabym to robić również w liceum.

Tymczasem w I Liceum Ogólnokształcącym w ubiegłym roku największą popularnością cieszyła się klasa o profilu politechnicznym. Przyjmowane były tam osoby, które uzyskały aż 180 punktów. – To nowość w naszej ofercie – mówi Dariusz Kostecki, dyrektor szkoły. – Nauka jest prowadzona pod patronatem wykładowców Politechniki Lubelskiej. Program obejmuje m.in. udział w eksperymentach naukowych.

Dużą popularnością tradycyjnie cieszyła się też klasa dziennikarska i biologiczno-chemiczna. O przyjęcie do szkoły mogli się starać uczniowie, którzy zdobyli przynajmniej 90 punktów.
Trochę niższe progi przyjęć obowiązywały w IV Liceum Ogólnokształcącym. – Teoretycznie, żeby dostać się do szkoły trzeba było mieć przynajmniej 60 punktów – mówi Marzena Koprukowniak, dyrektor IV LO. – Ale gimnazjaliści starający się o przyjęcie do klasy lingwistycznej i pedagogicznej musieli wykazać się 80 punktami.

Z kolei w III LO w ubiegłym roku najpopularniejsza była klasa medialno-językowa i prawno-administracyjna. W technikum przy Zespole Szkół Ekonomicznych najwięcej osób starało się o przyjęcie do klasy o profilu obsługa ruchu granicznego. W każdym z trzech przypadków trzeba było mieć przynajmniej 65 punktów.
W VI Liceum Ogólnokształcącym od wielu lat najpopularniejsze są klasy przygotowujące do pracy w zawodzie policjanta lub celnika. Żeby się do nich dostać w ubiegłym roku trzeba było mieć 70 punktów.

Ci, którzy mają problem z podjęciem decyzji przy wyborze szkoły radzimy poszukać pomocy specjalisty. Prof. Stanisław Michałowski, prorektor ds. studenckich lubelskiego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej radzi gimnazjalistom, by wybierając liceum, pomyśleli już o studiach.

– Te dwie decyzje są ściśle powiązane – podkreśla. – Im lepsze liceum, tym większa szansa na dostanie się na wymarzone studia. Ukończenie najlepszych liceów daje przepustkę na te najlepsze, najbardziej oblegane kierunki.

Pozostałe informacje

Indywidualne Mistrzostwa Polski: Żużlowcy Orlen Oil Motoru Lublin bez awansu

Indywidualne Mistrzostwa Polski: Żużlowcy Orlen Oil Motoru Lublin bez awansu

W czwartek rozgrywane były eliminacje Indywidualnych Mistrzostw Polski. Zawody odbyły się w: Krośnie, Gnieźnie i Krakowie. Nie doszła za to do skutku impreza w Gdańsku, gdzie mimo dobrej pogody były problemy z torem. Niestety, żaden z zawodników Orlen Oil Motoru nie wywalczył awansu do IMP Challenge, które odbędą się 30 maja w Pile.

Górnik Łęczna ma nowego prezesa

Górnik Łęczna ma nowego prezesa

Jest nowa osoba na stanowisku Prezesa Zarządu Spółki Górnik Łęczna

Powstała Unia Kultury Obszaru Metropolitalnego

Powstała Unia Kultury Obszaru Metropolitalnego

9 maja miasta, gminy i powiaty Lubelskiego Obszaru Metropolitalnego podpisały deklarację współpracy kulturalnej. Jej efektem jest powstanie regionalnej sieci, której głównym celem działań jest rozwój i promocja kultury Lubelszczyzny.

Matematyka i muzyka
Wideo
film

Matematyka i muzyka

Jutro startują Juwenalia Politechniki Lubelskiej. Na scenie będzie można zobaczyć takich wykonawców jak Kwiat Jabłoni, Szpaku, Lady Pank czy MSE Błąd Średniokwadratowy. O zespole z matematyczną nazwą rozmawiamy z Arkadiuszem Gałką, gitarzystą i... prodziekanem Wydziału Zarządzania PL Bartoszem Przysuchą, wokalistą z grupy.

Kandydatki do PE z okazji Dnia Europy zaprosiły mieszkańców na tort
Zdjęcia
galeria

Kandydatki do PE z okazji Dnia Europy zaprosiły mieszkańców na tort

Bożena Lisowska i Beata Krzewińska, kandydatki Koalicji Obywatelskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego przypadający na dzisiaj Dzień Europy postanowiły wykorzystać w kampanii. Na schodach przed lubelskim Zamkiem mówiły o wartościach, jakie Robert Schuman zawarł w deklaracji, która stała się początkiem tworzenia Unii Europejskiej. Poczęstowały też mieszkańców Lublina unijnym tortem.

Miasto wspiera dzieci i młodzież. W Lublinie działa telefon zaufania

Miasto wspiera dzieci i młodzież. W Lublinie działa telefon zaufania

Centrum Interwencji Kryzysowej w Lublinie uruchamia pomoc dla młodych mieszkańców Lublina. To część programu „POMOC kontra przemoc” dofinansowanego ze środków europejskich.

Marleyki 2024 w lubelskim Centrum Kultury
11 maja 2024, 21:00

Marleyki 2024 w lubelskim Centrum Kultury

Marleyki to coroczne święto muzyki reggae na cześć Roberta Nesty Marleya (znanego jako Boba Marleya). W sobotę (11 maja) muzyczny hołd – dla jednej z największych legend kultury i muzyki reggae – złożą członkowie Love Sen-c Music Sound System.

Platforma Obywatelska zdziwiona i zniesmaczona rezygnacją Janickiej

Platforma Obywatelska zdziwiona i zniesmaczona rezygnacją Janickiej

Z ogromnym zdziwieniem przyjęliśmy oświadczenie, jakie w mediach społecznościowych opublikowała radna Katarzyna Janicka. Tuż przed inauguracyjną sesją nowej - IX kadencji Rady Miasta Chełm ogłosiła otóż, że nie przystąpi do Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej – Małgorzata Sokół, przewodnicząca Rady Powiatu PO RP w Chełmie oraz Marek Sikora, przewodniczący Klubu KO w Radzie Miasta komentują decyzję byłej już radnej PO.

Spotkanie podróżnicze z Dominikiem Maińskim
NASZ PATRONAT

Spotkanie podróżnicze z Dominikiem Maińskim

Lubelski podróżnik tym razem wybrał się na miesięczną wyprawę, w czasie której odwiedził Amazonię i wyspy Morza Karaibskiego. Efektami tej wycieczki pochwali się w najbliższy piątek.

Politechnika polepsza komfort jazdy windą

Politechnika polepsza komfort jazdy windą

Naukowcy z Politechniki Lubelskiej opatentowali urządzenie, które ma posłużyć producentom i użytkownikom wind. Dzięki niemu, jazda ma być bezpieczna i komfortowa.

Jak zostać samodzielnym pilotem paralotni?

Jak zostać samodzielnym pilotem paralotni?

Historia paralotniarstwa jako sportu jest stosunkowo młoda, ale paralotnia szybko zyskała na popularności wśród entuzjastów lotów na całym świecie. W tym artykule znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć, aby rozpocząć swoją przygodę z lataniem na paralotni.

Zmienił się dyrektor lubelskiego oddziału TVP3

Zmienił się dyrektor lubelskiego oddziału TVP3

Nowym dyrektorem i redaktorem naczelnym lubelskiego oddziału Telewizji Polskiej został Piotr Adamczuk.

Nowe ogrodzenie parku pułapką na sarny
Nałęczów

Nowe ogrodzenie parku pułapką na sarny

Trzeciego maja złapała się pierwsza, a szóstego maja druga. Sarny próbowały przejść pomiędzy stalowymi prętami nowego ogrodzenia Parku Zdrojowego. Dzikie zwierzęta zginęły. Problem zaskoczył urzędników. Samorządowcy szukają rozwiązania.

Zmarł Waldemar Kowalski

Zmarł Waldemar Kowalski

W wieku 84 lat odszedł „bombardier ze Świdnika”. Waldemar Kowalski był bokserem, z którym Avia Świdnik odnosiła największe sukcesy.

Ulica Stary Gaj zyska nawierzchnię asfaltową. Koniec utrudnień jeszcze dzisiaj
LUBLIN

Ulica Stary Gaj zyska nawierzchnię asfaltową. Koniec utrudnień jeszcze dzisiaj

Trwają pracę nad położeniem nawierzchni asfaltowej na ulicy Stary Gaj w Lublinie. W związku z tym występują tam utrudnienia w ruchu. Ulica zamknięta jest dla kierowców na remontowanym odcinku.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium