sobota, 19 sierpnia 2017 r.

Edukacja

Zakończenie roku szkolnego 23 czerwca. A oceny wystawiają już na początku miesiąca

Dodano: 12 maja 2017, 21:24

W niektórych szkołach końcowe oceny będą wystawiane już 3 tygodnie przed rozdaniem świadectw
W niektórych szkołach końcowe oceny będą wystawiane już 3 tygodnie przed rozdaniem świadectw (fot. Jacek Świerczyński / archiwum)

Jak zmotywować dzieci do chodzenia na lekcje już po klasyfikacji? W niektórych szkołach oceny zostaną wystawione już na początku przyszłego miesiąca. A zakończenie roku szkolnego jest dopiero 23 czerwca.

Rozumiem, że świadectwa trzeba wypisać wcześniej, ale wystarczą przecież dwa, trzy dni, a nie aż 3 tygodnie – denerwuje się pani Katarzyna, mama ucznia Szkoły Podstawowej nr 43 w Lublinie.

– Nauczyciele popełniają ogromny błąd spiesząc się z klasyfikacją. Kiedy stopnie są wystawione, dzieci nie chcą chodzić do szkoły, bo nie widzą takiej potrzeby. Nie uczą się, bo przecież nie będą oceniane. Przez przyspieszanie wystawiania ocen z 10 miesięcy nauki w roku robi się osiem miesięcy, bo przecież trzeba odjąć jeszcze ferie, rekolekcje, dni dodatkowo wolne od zajęć, wycieczki, święta. Dlaczego nikt nie myśli, że dzieje się to kosztem uczniów?

Już w poniedziałek propozycje ocen poznają uczniowie Gimnazjum nr 16 w Lublinie. Na poprawki będą mieli jednak jeszcze blisko miesiąc, bo wystawienie ostatecznych ocen rocznych zaplanowano na 12 czerwca.

Wiele szkół klasyfikacje prowadzić będzie już na początku czerwca. W Szkole Podstawowej nr 51 w Lublinie klasyfikacja została zaplanowana na 5 (klasy 0-3) i 6 czerwca (klasy 4-6). W Szkole Podstawowej w Staninie termin wystawiania ocen za drugi semestr mija 6 czerwca, a w SP nr 43 w Lublinie termin wystawiania ocen na koniec roku upływa już 2 czerwca.

– Rodzice nie zgłaszali się do mnie, że termin ten jest zbyt wczesny. Musieliśmy ustalać taki harmonogram, ponieważ jesteśmy dużą szkołą i musimy mieć czas na wystawienie i podpisanie świadectw – mówi dyrektor Elżbieta Pieczonka. – Po wystawieniu ocen nie nastąpi jednak rozprężenie. Zajęcia będą odbywały się do samego końca.

– Uważam, że 2 czerwca to zdecydowanie za wczesny termin. Dzieciom nie powinno się odbierać aż trzech tygodni normalnej pracy w szkole – mówi ociec ucznia klasy piątej SP 43.

Z kolei dopiero 19 czerwca stopnie zostaną wystawione w SP 22 w Lublinie. Rada pedagogiczna zatwierdzająca wyniki nauczania zbierze się tam natomiast 22 czerwca, czyli na dzień przed rozdaniem świadectw.

– W takim tempie prac spokojnie zdążymy z wypisaniem świadectw – mówi Małgorzata Frejowska, dyrektor SP nr 22. – Wcześniejsze wystawianie ocen sprzyja nadmiernemu rozluźnieniu, dlatego staramy się go unikać.

– Nie ma ogólnych przepisów, które regulują, kiedy powinny być wystawione oceny końcowe. Datę tę określa statut szkoły oraz obowiązujące w niej regulaminy klasyfikacji i oceniania – przyznaje Joanna Misiak, rzecznik prasowa Kuratorium Oświaty w Lublinie. Przyznaje jednocześnie, że co roku wpływają skargi od rodziców niezadowolonych ze zbyt wczesnej klasyfikacji. Według niej rodzice, którzy mają zastrzeżenia, powinni kontaktować się w tej sprawie z dyrekcją szkół.

Mala
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(27) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Mala
Mala (24 maja 2017 o 16:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Właśnie nauczyciele dużo prac zwalaja na dzieci moje robily w domu cztery charakterystyki i zaniosly do szkoly pi 20zadan z polskiego masakra a gdzie reszta
Rozwiń
Gość
Gość (14 maja 2017 o 14:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A może tak: lekcje do ostatniego gwizdka, do 22 czerwca. Przez 3 tygodnie czerwca powtórki i sprawdziany. Żadnych wycieczek, przeciez rodzice za 500+ organizują swoim pociechom ciągłe wycieczki- do marketów, ale to chyba wystarczy. Przeciez te dzieci jeszcze się nazwiedzają, jak np/. pojadą do Anglii na zmywak. Później (23 czerwca) odeślemy dzieci na wakacje, a my na spokojnie sprawdzimy te nieszczęsne testy, wystawimy oceny, zapoznamy rodziców i uczniów z proponowanymi ocenami (mailem bądź telefonem), zrobimy egzaminy poprawkowe, odpracujemy rady pedagogiczne klasyfikacyjne i zatwierdzajace, napiszemy świadectwa, wydrukujemy, opieczętujemy, dyrektor podpisze (jakieś średnio 500- 1200 w zależności od szkoły, da radę przez godzinę), wypiszemy nagrody i dyplomy i zaprosimy na uroczyste rozdanie świadectw. W pierwszych dniach sierpnia.
Rozwiń
Gość
Gość (13 maja 2017 o 14:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Bazując na swoim doświadczeniu , gdybym ponownie się urodził swoją edukację zakończył bym na 8 klasach podstawówki. Już w samej podstawówce 50% materiału nie jest potrzebne i to co potrzebne w życiu nie jest nawet wspomniane. Szkoła średnia to powielenie niepotrzebnych bzur z podstawowki a studia to juz bardziej szpital psychiatryczny przypominają. Jeśli ktoś nie zamierza być specjalistą wąskiej branży (co jest najgorszym wyborem drogi zawodowej w życiu) to powinien zakończyć edukację w wielu 15 lat bo szkoła demoralizuje zamiast uczyć, a uczy co najwyżej bierności i postawy roszczeniowej. Jeśli ktoś chce pracować dla pieniędzy to szkoła jest pierwszym krokiem do nie osiągnięcia tego celu.
Rozwiń
Gość
Gość (13 maja 2017 o 14:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Niedługo wakacje , czekam na strajki nauczycieli , jest tyle tematów z których są niezadowoleni , przez 2 miesiące pierdzą w leżaki na plaży , może by tak postrajkować w wakacje
Rozwiń
Gość
Gość (13 maja 2017 o 11:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kosztem uczniów ? Im to przecież pasuje, to nie ich wina że nauczyciele tak wczesnie oceny wystawiają.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (27)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!