Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Ekologia

27 kwietnia 2021 r.
16:37

Chcą zablokować wycinkę cennego rezerwatu przyrody. Aktywista z Lublina: To był szok, ale nie poddajemy się

82 2 A A
Akcja protestacyjna w Puszczy Karpackiej
Akcja protestacyjna w Puszczy Karpackiej (fot. Dzikie Karpaty)

Byli mieszkańcy z okolicy, którzy kazali nam iść do pracy oraz pijany pracownik leśny. Z kolei pani, która prowadzi agroturystykę w Kalwarii Pacławskiej, przyniosła cztery termosy kawy i jedzenie – mówi aktywista z Lublina z Inicjatywy Dzikie Karpaty.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Od 25 kwietnia aktywiści z Inicjatywy Dzikie Karpaty blokują las w Nadleśnictwie Bircza. Domagają się utworzenia Turnickiego Parku Narodowego, zatrzymania wyrębu i polowań w cennym przyrodniczo lesie. Wczoraj kierowca ciągnika leśnego, służącego do wyrębu, wjechał w ludzi stojących na środku blokowanej drogi. Przepchnął ich pługiem kilka metrów i zniszczył namiotowe zadaszenie, pod którym się chowali.

  • Od kiedy prowadzicie protest?

– Na miejsce dojechaliśmy w niedzielę o godz. 4.20 nad ranem. Wypakowaliśmy rzeczy i zaczęliśmy wieszanie na drzewach dwóch platform z namiotami. Jedna wisi nad potokiem, druga ok. 10 metrów nad zboczem. Zawiesiliśmy też kilka banerów z hasłami i przed południem blokada była praktycznie gotowa.

  • Dużo was jest?

– Na razie około dwudziestu osób, w kilku miejscach. Początkowo Straż Leśna z Nadleśnictwa Bircza próbowała nas wyrzucić, powołując się na artykuł prawa leśnego, zgodnie z którym nie wolno przebywać w składzie drewna. Jednocześnie jeden ze strażników przyznał, że możemy tam być, jeśli nie biwakujemy, a protestujemy. Odjechali, rzucając na odchodne, że to jeszcze nie koniec. Po jakimś czasie wrócili ze Strażą Graniczną

Miejsce blokady powoli minął też nadleśniczy. Był też leśniczy, zapytał, czy będzie mógł zabrać drewno ze składu, na którym stoi jeden z naszych namiotów, ale dowiedział się, że nie może go zabrać, ponieważ drewno zostaje w Turnickim.

Byli też mieszkańcy z okolicy, którzy kazali nam iść do pracy oraz pijany pracownik leśny. Z kolei pani, która prowadzi agroturystykę w Kalwarii Pacławskiej, przyniosła cztery termosy kawy i jedzenie. Ponieważ blokada jest usytuowana przy drodze do Arłamowa i w Bieszczady – mija nas mnóstwo turystów, którzy wysiadają porozmawiać, trąbią, machają do nas. Przed weekendem majowym planujemy uruchomić punkt informacyjny, w którym będzie można podpisać naszą petycję z żądaniem utworzenia Turnickiego Parku Narodowego, a 3 maja będzie spacer edukacyjny. W tej chwili potrzeba nam jak najwięcej atencji ze wszystkich stron.

  • Wasz protest zauważyli już nawet niektórzy parlamentarzyści.

– Tak, w poniedziałek na miejscu był senator z PiS i Jacek Bury z Lublina. Ale przyjechało też pół nadleśnictwa, cała straż leśna i pilarze z Zakładu Usług Leśnych.

  • Na jednym z nagrań wideo w internecie w dwójkę aktywistów, stojących pod ogrodowym namiotem, wjeżdża ciężki sprzęt.

– Mogło się to naprawdę źle skończyć. Jeden z pilarzy ciągnikiem zrywkowym, do którego miał podpięte dwie duże kłody, zaczął jechać prosto na ten namiot. Zatrzymał się dopiero na naszych brzuchach. Wezwana na miejsce policja z komendy w Przemyślu przyjechała dopiero po 1,5 godzinie. Padł argument, że operator ciągnika nie widział nas, bo był odwrócony w stronę kłód. To nieprawda. Stałem tam i widziałem, że na nas patrzy. Koledzy, którzy filmowali zajście z platformy z góry, też widzieli, że daszek jego czapki był zwrócony w naszą stronę. Ci ludzie są między młotem a kowadłem. Zarabiają mało, a robota ciężka. To nawet nie są pracownicy Lasów Państwowych, bo na początku lat 90. Lasy Państwowe wypchnęły większość pracowników fizycznych na umowy zlecenia.

  • Jak długo potrwa okupacja?

– Tak długo, jak będzie trzeba. Zapraszamy każdego, kto chciałby do nas dołączyć. Ale warunki są spartańskie: brak zasięgu, woda z potoku, pada śnieg, nocami jest mróz. Więc koniecznie: bielizna termoaktywna, ciepły śpiwór, a najlepiej dwa, mata samopompująca i namiot.

Z petycji:Obszar projektowanego Turnickiego Parku Narodowego to miejsce wyjątkowe. Rosną tu niezwykle cenne stare lasy o wysokim stopniu naturalności. To jedne z ostatnich fragmentów Puszczy Karpackiej, a bioróżnorodność porównywalna do Puszczy Białowieskiej. Skandalem jest, że w tak cennych lasach prowadzona jest intensywna wycinka, przez okrągły rok, nie wyłączając okresu lęgowego ptaków, choć gniazdują tu bardzo rzadkie, zagrożone wyginięciem gatunki. Od kilku lat obserwuje się na tym terenie zintensyfikowaną wycinkę. Kolejne wydzielenia są dewastowane, stanowiska chronionych gatunków niszczone, a gleba i ściółka wraz z całym bogactwem życia, miażdżona. Woda, która powinna zostać w lesie, spływa koleinami dróg zrywkowych koleinami dróg zrywkowych, co przyczynia się do susz i powodzi w kraju.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Marcin Miller, lider grupy Boys
Dożynki

Jesteś szalona, czyli Boys na powiatowym święcie plonów

Zgodnie z decyzją władz samorządowych, w tym roku dożynki powiatu puławskiego odbędą się w Wąwolnicy. Ich gwiazdą będzie wykonujący muzykę taneczną Marcin Miller z zespołem Boys.

Noc Kultury 2023
WYDARZENIE

Noc Kultury 2024: To będzie noc pełna niespodzianek

Najbardziej ekscytujący i magiczny festiwal w Polsce. Noc Kultury już w nocy z soboty na niedzielę (1-2 czerwca). Będą spektakle, spacery, film, warsztaty, instalacje artystyczne oraz koncerty. Podpowiadamy, na co warto się wybrać.

Padwa Zamość nie zagra w Orlen Superlidze w przyszłym sezonie

Padwa Zamość przegrała z Zagłębiem Lubin w drugim barażu o Orlen Superligę

W rewanżowym barażu o Orlen Superligę KPR Padwa Zamość przegrała na wyjeździe z Zagłębiem Lubin 28:38. Taki wynik przesądził o tym, że to gospodarze utrzymali się w lidze zawodowej.

Dzień Samorządu Terytorialnego: wojewoda wręczył odznaczenia od ministra
Zdjęcia
galeria

Dzień Samorządu Terytorialnego: wojewoda wręczył odznaczenia od ministra

Są samorządowcami z wieloletnim stażem. We wtorek za pracę na rzecz swoich „Małych Ojczyzn” z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego otrzymali od wojewody lubelskiego Krzysztofa Komorskiego odznaczenia i dyplomy nadane przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Prowadziła mimo zakazu. I 2,5 promila alkoholu

Prowadziła mimo zakazu. I 2,5 promila alkoholu

Kara pozbawienia wolności do lat 5 oraz surowe konsekwencje finansowe. To finał kolizji zgłoszonej przez osobę, która widziała jak kierująca Peugeotem kobieta wjechała do rowu w Karmanowicach.

Kozłówka. Pałac Zamoyskich.
patronat
27 czerwca 2024, 10:00

Wystawa w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. „1944. Meandry historii”

Wystawa czasowa „1944. Meandry historii”, której wernisaż jest planowany na 26 lipca br., będzie stanowić główne wydarzenie obchodów jubileuszu 80-lecia utworzenia Muzeum w Kozłówce. Tytułowy rok „1944” ma akcentować datę powstania placówki w dawnej rezydencji arystokratycznej.

Świdnik: Będzie sześć nowych stacji ładowania elektryków
MOTORYZACJA

Świdnik: Będzie sześć nowych stacji ładowania elektryków

Już niedługo mieszkańcy Świdnika będą mogli skorzystać z 6 stacji ładowania samochodów elektrycznych. Obecnie trwają prace ziemne pod budowę ogólnodostępnej infrastruktury.

zdjęcie ilustracyjne
PROBLEMY

Tablet psuje wzrok radnemu. Kto jeszcze chce papierową wersję uchwał?

Bateria za słaba, rozmiar za mały, wzrok się psuje. Troje radnych powiatu bialskiego ma problem z tabletami. Wolą papierową wersję uchwał. Ale takiej możliwości nie będzie.

Petycja i sprzeciw. Mieszkańcy mówią „nie” budowie sklepu
Jakubowice Konińskie

Petycja i sprzeciw. Mieszkańcy mówią „nie” budowie sklepu

Jakubowice Konińskie: niewielka wieś położona kilka kilometrów na północ od Lublina. Spokojne i atrakcyjne miejsce położone na Obszarze Chronionego Krajobrazu doliny Ciemięgi. Teraz w samym centrum wsi pojawić ma się nowa Biedronka. Mieszkańcom ten pomysł się nie podoba.

Zespół Cyganeria z Góry Puławskiej w sobotę wystapi na Placu Chopina w Puławach
PUŁAWY

Piana party, akrobaci i tancerze na Dzień Dziecka

W sobotę, 1 czerwca, na Placu Chopina w Puławach najmłodsi nie powinni się nudzić. W programie zabawy w strażackiej pianie, występy akrobatyczne, mydlane bańki, mega-klocki i helowe balony.

Ogólnopolski Festiwal Sztuki Osób Niepełnosprawnych
ZDJĘCIA
galeria

Pasję i talent mają we krwi. I już szykują się do trzeciej edycji

Dwa dni warsztatów i występów oraz spacer po Lublinie – tak w skrócie można opisać Ogólnopolski Festiwal Sztuki Osób Niepełnosprawnych, który po raz drugi odbył się w naszym mieście.

Posłanka Wcisło uderza w Suwerenną Polskę i Fundusz Sprawiedliwości
POLITYKA

Posłanka Wcisło uderza w Suwerenną Polskę i Fundusz Sprawiedliwości

Marta Wcisło na zorganizowanej we wtorek konferencji prasowej odniosła się do wydawania pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości przez działaczy Zjednoczonej Prawicy. Jej zdaniem doszło do znacznych naruszeń prawa.

Każda z drużyn miała grupę swoich kibiców
BEZ BARIER

Olimpiada bez barier. Te przedszkolaki mają moc

V Paraolimpiada Przedszkolaków zorganizowana przez Przedszkole Integracyjne nr 39 w Lublinie. Hasło przewodnie: Czy Ty, czy Ja - każdy w sporcie szansę ma.

Cleo
DECYZJA

Cleo nie zaśpiewa na jarmarku. Ośrodek kultury musi oszczędzać

Mieszkańcy Radzynia Podlaskiego nie usłyszą Cleo ani zespołu Afromental podczas jarmarku Kozirynek. Miasto zaoszczędzi 200 000 złotych. To kwota, której Radzyński Ośrodek Kultury potrzebuje na wypłatę pensji dla pracowników za ostatni kwartał.

Jest gdzie usiąść i odpocząć. Siedem nowych altan przy szlaku rowerowym
NA ROWERZE
galeria

Jest gdzie usiąść i odpocząć. Siedem nowych altan przy szlaku rowerowym

Kosztowało to ok. 400 tys. zł, ale połowę pieniędzy samorząd dostał z Unii Europejskiej za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania Ziemia Zamojska. Przy szlaku rowerowym w gminie Łabunie powstało siedem drewnianych altan.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium