Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

25 października 2019 r.
11:25

Elektryzujące zmiany w Zamościu. Zabytkowe miasto w XXI wieku

Autor: Zdjęcie autora oprac. agdy
0 5 A A
Stare Miasto • parkingi miejskie • Nowe Miasto • okolice miejsc rekreacji • okolice i parkingi centrów handlowych – Tam mieszkańcy Zamościa widzą miejsce dla stacji ładowania elektrycznych aut<br />
Stare Miasto • parkingi miejskie • Nowe Miasto • okolice miejsc rekreacji • okolice i parkingi centrów handlowych – Tam mieszkańcy Zamościa widzą miejsce dla stacji ładowania elektrycznych aut

W Zamościu trwają konsultacje, których mieszkańcy nie powinni przegapić. Chodzi o elektromobilność. – Wielu osobom się wydaje, że to bardzo daleka przyszłość, a to przyjdzie szybciej niż myślą – uważają urzędnicy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Połowa mieszkańców deklaruje, że korzysta z samochodu kilka razy dziennie. Co trzeci - kilka razy w tygodniu. Większość z nich pokonuje dzień w dzień od 10 do 25 km. Niemal w każdym gospodarstwie domowym jest auto. Ponad 37 proc. osób deklaruje, że myśli o zakupie samochodu w najbliższej przyszłości.

Są już wyniki ankiety jaką przeprowadzono na potrzeby opracowania „Strategii Rozwoju Elektromobilności Miasta Zamość do 2035 roku”.

Na razie w Zamościu jest jedna stacja ładowania pojazdów elektrycznych. Zamontowało ją miasto na otwartym w tym roku przy ul. Peowiaków centrum przesiadkowym. Może dlatego perspektywa powszechnej elektromobilności wydaje się wielu osobom daleka. Przełożyło się na zainteresowanie badaniem - w ankiecie wzięły zaledwie 63 osoby.

Pytano ich czym się kierują przy kupnie wybierając samochód. Najważniejszym kryterium była cena, koszty użytkowania i zużycie paliwa. Tylko 16 proc. wskazało jako kryterium ekologię. Względy środowiskowe wygrały jedynie z prestiżem marki.

Co nie przeszkadza aż 68 proc. ankietowanych brać pod uwagę zakupu samochodu elektrycznego! Ale dopiero za pięć lat. Na razie żaden respondent takiego auta nie ma. Dlaczego? Jako główny powód to wysokie koszty zakupu, kolejny – brak lub mała liczba punktów ładowania.

Niemal połowa deklaruje, że na ładowanie elektryka może poświęcić maksymalnie pół godziny, najlepiej w domu. Co piąty ankietowany może dwie godziny lub więcej. – Mieszkańcy, którzy wzięli udział w badaniu wykazują sporą tolerancję dla zmian przyzwyczajeń transportowych – oceniają autorzy.

– Ankieta to jeden z elementów przygotowywanej przez miasto strategii. Teraz trwają konsultacje społeczne – mówi Renata Kondraciuk z Wydziału Rozwoju Miasta i Funduszy Zewnętrznych UM, która do połowy listopada czeka na mejle mieszkańców z wnioskami i postulatami (renatakondraciuk@zamosc.pl).

Będą one wykorzystane przy weryfikacji założeń do „Strategii elektromobilności Miasta Zamość”. Na razie żaden mail nie przyszedł.

– Kolejne konsultacje społeczne, też drogą mejlową będą prowadzone gdy dokument powstanie. Myślę, że na początku przyszłego roku. Później strategię przyjmą radni – tłumaczy Renata Kondraciuk. I przyznaje: – Nie spodziewam się, że zasypią mnie mejle. Wiele osób uważa, że elektromobilność to bardzo daleka przyszłość. A to przyjdzie szybciej niż się wszyscy spodziewają.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Nowa władza robi porządki z Samorządową Kartą Praw Rodzin. Czy odblokuje unijną dotację?

Nowa władza robi porządki z Samorządową Kartą Praw Rodzin. Czy odblokuje unijną dotację?

Nowy burmistrz, nowe porządki. Radzyń Podlaski uchyli Samorządową Kartę Praw Rodzin, przyjętą jeszcze za czasów, gdy w mieście rządził PiS. Niedawno samorząd stracił przez ten dokument szansę na 7 mln zł unijnej dotacji

Finał Orlen Pucharu Polki piłkarek nożnych już w niedzielę na Arenie Lublin. Śląsk kontra GKS Katowice

Finał Orlen Pucharu Polki piłkarek nożnych już w niedzielę na Arenie Lublin. Śląsk kontra GKS Katowice

W niedzielę o godz. 13 na lubelskiej Arenie w finale Orlen Pucharu Polski piłkarek nożnych powalczą GKS Katowice oraz Śląsk Wrocław

Dachowanie na Kościelnej. Parczew

Dachowanie na Kościelnej. Parczew

Prawdopodobnie zbyt szybka jazda była przyczyną wypadku na ul. Kościelnej w Parczewie

Lublin. Park na Felinie zagrożony

Lublin. Park na Felinie zagrożony

Park na Felinie miał powstać w ramach budżetu obywatelskiego dla Lublina. Ale żaden wykonawca nie chciał się podjąć jego budowy za 380 tys. zł.

Edach Budowlani do końca będą walczyć o czwórkę. W sobotę mecz z Juvenią Kraków

Edach Budowlani do końca będą walczyć o czwórkę. W sobotę mecz z Juvenią Kraków

W spotkaniu ostatniej kolejki sezonu zasadniczego Edach Budowlani Lublin zmierzą się z RzKS Juvenią Kraków. Pierwszy gwizdek na boisku przy ul. Magnoliowej w sobotę o godzinie 16. O tej samej porze rozpocznie się ważne dla układu tabeli spotkanie Awenta Pogoni Siedlce w Sopocie z Ogniwem

Zakończyła się pierwsza runda Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w Świdniku

Zakończyła się pierwsza runda Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w Świdniku

Organizatorem rozgrywek jest stowarzyszenie Manufaktura Futbolu. Do rywalizacji w grupie „35+” stanęło sześć drużyn. Mecze są rozgrywane na boisku Orlik Szkoły Podstawowej nr 5 przy ul. Jarzębinowej 6 w Świdniku, która jest oficjalnym partnerem Ligi PABLO. Rozgrywki w całości są finansowane ze Świdnickiego Budżetu Obywatelskiego.

Miejska spółka nadal ma czuwać nad babskim rynkiem. Przybędzie miejsc parkingowych

Miejska spółka nadal ma czuwać nad babskim rynkiem. Przybędzie miejsc parkingowych

Od roku babski rynek działa w odnowionej przestrzeni. Administracją nadal zajmować się będzie Zakład Gospodarki Lokalowej, który jako jedyny złożył taką ofertę.

Dlaczego warto zdecydować się na ogrzewacz elektryczny?

Dlaczego warto zdecydować się na ogrzewacz elektryczny?

Ogrzewanie domu lub mieszkania może odbywać się na kilka sposobów, jednym z nich jest ogrzewacz elektryczny. Urządzenie o ekologicznym charakterze jest energooszczędnym wyborem dla osób ceniących sobie ekonomiczne rozwiązania. Producenci grzejników elektrycznych oferują nam modele zróżnicowane pod względem posiadanych funkcji, dlatego też bez problemu znajdziemy model dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb.

Łukasz Czepiela kolejną gwiazdą Świdnik Air Festival
15 czerwca 2024, 0:00

Łukasz Czepiela kolejną gwiazdą Świdnik Air Festival

Organizatorzy nie zwalniają tempa i przedstawiają kolejną gwiazdę największej lotniczej imprezy po tej stronie Wisły. To znany z widowiskowego lądowania na dachu wieżowca Burdż Al Arab w Dubaju Łukasz Czepiela.

Pierwszy robot zdał maturę

Pierwszy robot zdał maturę

W zeszłym tygodniu 263 tysiące absolwentów szkół średnich zdawało egzamin maturalny z języka polskiego. W ramach eksperymentu przeprowadzonego przez Fundację Zwolnieni z Teorii do rozwiązywania arkusza przystąpił również Prymus, robot wyposażony w sztuczną inteligencję

Wodorowy Hydros wyrusza na podbój Francji
Dzień Wschodzi
film

Wodorowy Hydros wyrusza na podbój Francji

W słoneczne popołudnie na alejkach Parku Ludowego pojawił się niecodzienny gość, który wzbudził ogromne zainteresowanie. Hydros, ultralekki, ważący zaledwie 34 kg bolid, stworzony przez studentów Politechniki Lubelskiej. Już jutro ekipa wyjeżdża na Shell Eco-marathon, który odbędzie się w tym roku w Nogaro we Francji.

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Wieża Trynitarska albo Ogród Botaniczny. Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał albo Muzeum Czartoryskich. A może Muzeum Badań Polarnych? Przed nami Noc Muzeów 2024. Co i kiedy można zobaczyć

Ogromne straty po przymrozkach. Sadownicy zostali z niczym

Ogromne straty po przymrozkach. Sadownicy zostali z niczym

Fala kwietniowych przymrozków dotknęła lubelskich sadowników. - U niektórych straty sięgają 100 proc. -mówi Gustaw Jędrejek, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej. Minister rolnictwa obiecuje wsparcie.

Ekstremalne zagrożenie w lasach

Ekstremalne zagrożenie w lasach

Na mapce ostrzeżeń Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej dziś cała Lubelszczyzna na brązowo - kolor ten oznacza ekstremalne zagrożenie pożarowe w lasach

Zapasy krwi krytycznie niskie. Chodzi o dwie grupy

Zapasy krwi krytycznie niskie. Chodzi o dwie grupy

Stan zapasów krwi grupy A RhD (-) i grupy 0 RHD (-) jest bardzo niski - alarmuje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium