Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Gry

17 stycznia 2011 r.
17:23
Edytuj ten wpis

Dead Space: To było coś strasznego

Autor: Zdjęcie autora RAD
0 0 A A
Dead Space
Dead Space

Premiera Dead Space 2 już 28 stycznia. To jedna z najbardziej oczekiwanych gier tego roku. Z poprzedniczką było zupełnie inaczej. Recenzja gry Dead Space.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Kiedy w październiku 2008 roku gra Dead Space trafiła na półki sklepowe, nic nie zapowiadało takiego sukcesu. Ot, jeszcze jeden kosmiczny horror, gdzie trzeba walczyć ze zmutowanymi potworami. Jednak pierwsze recenzje były entuzjastyczne, a zaraz potem posypały się opinie graczy. Efekt? W wielu zestawieniach na najlepszą grę roku Dead Space było w ścisłej czołówce.

O czym to jest

Rzecz zaczyna się bardzo standardowo. W dalekiej przyszłości ludzkość jest zmuszona do poszukiwania surowców mineralnych daleko w przestrzeni. Służą do tego wielkie statki górnicze, takie jest USG Ishimura. Niestety, coś się na statku stało... pewnie nic strasznego, bo kompania górnicza z misją sprawdzenia wysyła Isaaca Clarke'a, inżyniera.

Razem z resztą ekipy lądują na Ishimurze i... i tu zaczyna się właściwa gra. Coś wypełzło z przewodów wentylacyjnych i wybiło niemal wszystkich. Isaac został odcięty i zmuszony do ucieczki niemal bezbronny, bo tylko ze standardową dla inżyniera piłą plazmową.

Twórcy nie ukrywali, że robią coś oryginalnego w kwestii fabuły. Podobieństwa do takich filmów jak Obcy (zwłaszcza część druga) czy Zaginiony Horyzont (Event Horizon) były tu aż nadto widoczne. Ale już w kwestii rozgrywki twórcom - Visceral Games – udało się stworzyć niemal nową jakość.

Dość szybko orientujemy się, że podczas prac górniczych natrafiono na tajemniczy Relikt. Jego działanie jest niezwykle proste: zamienia ludzi w nekromorfy w kilku odmianach. Nektomoprfy są bezmyślne niczym zombie, ale w przeciwieństwie do nich niezwykle szybkie. Walka z nekromorfami w ciasnych korytarzach Ishimury to większa część gry.

Do tego dochodzą wizyty w stacjach medycznych, pomieszczeniach mieszkalnych, etc. To też nie jest żadna nowość. Ale propgramiści zrobili trzy rzeczy, które odróżniają Dead Space od konkurencji:
1. System walki

Isaac to inżynier, a nie komandos. Rusza się ociężale i powoli, stąd celowanie jest utrudnione. Isaac nie ma tu żadnych wielkich karabinów czy wyrzutni rakiet. Używa tylko i wyłącznie swoich narzędzi (w kilku odmianach. Każdą można ulepszać).
Podstawowym narzędziem jest wspomniana piła plazmowa. Mamy ją od początku... właściwie do końca. Większość innych zabawek tylko przetestujemy i szybko wrócimy do piły.

Tu dochodzimy do sedna: nekromorfy to nie zwyczajne potwory, które wystarczy trafić i zapomnieć. I tak będą parły do przodu. Mówiąc krotko: trzeba je rozczłonkować.
2. Oprawa graficzna

Robi wrażenie za każdym razem, kiedy odpalimy grę. I nie chodzi tu o szczegółowość tekstur czy bajery graficzne, a o sam pomysł. Ishimura wygląda jak większość statków kosmicznych znanych z filmów czy gier. Tyle, że mnóstwo tu hologramów.
Liczba amunicji wyświetla się w postaci hologramu na broni. Mapa, zadania czy menu ekwipunku również. Tu nawet nie ma interfejsu: wszystkie informacje znajdziemy na skafandrze Isaaca.

W postaci hologramów wyświetlają się znalezione nagrania czy wideo pamiętniki pozostawione przez załogę.
Nie dość, że wygląda to świetnie, to zwyczajnie pozwala lepiej wczuć się w klimat gry. Nie mniej same lokacje też zaprojektowano świetnie. I nie brakuje tu kilku zaskakujących miejscówek, jak choćby sala do ćwiczeń, gdzie możemy sobie pograć bezgrawitacyjną koszykówkę.

A skoro już o grawitacji mowa: część Ishimury jest zniszczona i czasami będziemy musieli wyjść w otwarta przestrzeń. Efekt braku grawitacji (i tlenu) zrealizowano w Dead Space znakomicie. Jeszcze lepiej wypada walka w takim stanie, kiedy wariuje nam błędnik.

3. Strach

To uczucie towarzyszy nam przez całą rozgrywkę. Owszem, wiadomo, że niemal zza każdego rogu coś na nas wyskoczy. Jednak przez większą część rozgrywki towarzyszy nam uczucie zagrożenia i świadomość tego, że nikt nam tu nie pomoże.

Dodatkowe atrakcje

Twórcy postarali się, żeby nie było nudno. Są wspomniane etapy bez grawitacji. Są nieźle zaprojektowane walki z bossami. Są zagadki logiczne czy krotki etap, w którym z wielkiego działa niszczymy spadające na statek fragmenty skał.

W samej walce z nekromorfami możemy też korzystać z dodatkowych umiejętności: telekinezy i miejscowego spowolnienia czasu.

WYROK

Dead Space właściwie mnie ma wad. Owszem, nie było trybu multiplayer (będzie w Dead Space 2), cześć graczy trochę narzekała na nieco bezbarwnego Isaaca (co w dwójce też się zmieni). Tak naprawdę trudno się do czegoś w Dead Space przyczepić.

Nasza Ocena: 6-/6

Pozostałe informacje

Indywidualne Mistrzostwa Polski: Żużlowcy Orlen Oil Motoru Lublin bez awansu

Indywidualne Mistrzostwa Polski: Żużlowcy Orlen Oil Motoru Lublin bez awansu

W czwartek rozgrywane były eliminacje Indywidualnych Mistrzostw Polski. Zawody odbyły się w: Krośnie, Gnieźnie i Krakowie. Nie doszła za to do skutku impreza w Gdańsku, gdzie mimo dobrej pogody były problemy z torem. Niestety, żaden z zawodników Orlen Oil Motoru nie wywalczył awansu do IMP Challenge, które odbędą się 30 maja w Pile.

Górnik Łęczna ma nowego prezesa

Górnik Łęczna ma nowego prezesa

Jest nowa osoba na stanowisku Prezesa Zarządu Spółki Górnik Łęczna

Powstała Unia Kultury Obszaru Metropolitalnego

Powstała Unia Kultury Obszaru Metropolitalnego

9 maja miasta, gminy i powiaty Lubelskiego Obszaru Metropolitalnego podpisały deklarację współpracy kulturalnej. Jej efektem jest powstanie regionalnej sieci, której głównym celem działań jest rozwój i promocja kultury Lubelszczyzny.

Matematyka i muzyka
Wideo
film

Matematyka i muzyka

Jutro startują Juwenalia Politechniki Lubelskiej. Na scenie będzie można zobaczyć takich wykonawców jak Kwiat Jabłoni, Szpaku, Lady Pank czy MSE Błąd Średniokwadratowy. O zespole z matematyczną nazwą rozmawiamy z Arkadiuszem Gałką, gitarzystą i... prodziekanem Wydziału Zarządzania PL Bartoszem Przysuchą, wokalistą z grupy.

Kandydatki do PE z okazji Dnia Europy zaprosiły mieszkańców na tort
Zdjęcia
galeria

Kandydatki do PE z okazji Dnia Europy zaprosiły mieszkańców na tort

Bożena Lisowska i Beata Krzewińska, kandydatki Koalicji Obywatelskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego przypadający na dzisiaj Dzień Europy postanowiły wykorzystać w kampanii. Na schodach przed lubelskim Zamkiem mówiły o wartościach, jakie Robert Schuman zawarł w deklaracji, która stała się początkiem tworzenia Unii Europejskiej. Poczęstowały też mieszkańców Lublina unijnym tortem.

Miasto wspiera dzieci i młodzież. W Lublinie działa telefon zaufania

Miasto wspiera dzieci i młodzież. W Lublinie działa telefon zaufania

Centrum Interwencji Kryzysowej w Lublinie uruchamia pomoc dla młodych mieszkańców Lublina. To część programu „POMOC kontra przemoc” dofinansowanego ze środków europejskich.

Marleyki 2024 w lubelskim Centrum Kultury
11 maja 2024, 21:00

Marleyki 2024 w lubelskim Centrum Kultury

Marleyki to coroczne święto muzyki reggae na cześć Roberta Nesty Marleya (znanego jako Boba Marleya). W sobotę (11 maja) muzyczny hołd – dla jednej z największych legend kultury i muzyki reggae – złożą członkowie Love Sen-c Music Sound System.

Platforma Obywatelska zdziwiona i zniesmaczona rezygnacją Janickiej

Platforma Obywatelska zdziwiona i zniesmaczona rezygnacją Janickiej

Z ogromnym zdziwieniem przyjęliśmy oświadczenie, jakie w mediach społecznościowych opublikowała radna Katarzyna Janicka. Tuż przed inauguracyjną sesją nowej - IX kadencji Rady Miasta Chełm ogłosiła otóż, że nie przystąpi do Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej – Małgorzata Sokół, przewodnicząca Rady Powiatu PO RP w Chełmie oraz Marek Sikora, przewodniczący Klubu KO w Radzie Miasta komentują decyzję byłej już radnej PO.

Spotkanie podróżnicze z Dominikiem Maińskim
NASZ PATRONAT

Spotkanie podróżnicze z Dominikiem Maińskim

Lubelski podróżnik tym razem wybrał się na miesięczną wyprawę, w czasie której odwiedził Amazonię i wyspy Morza Karaibskiego. Efektami tej wycieczki pochwali się w najbliższy piątek.

Politechnika polepsza komfort jazdy windą

Politechnika polepsza komfort jazdy windą

Naukowcy z Politechniki Lubelskiej opatentowali urządzenie, które ma posłużyć producentom i użytkownikom wind. Dzięki niemu, jazda ma być bezpieczna i komfortowa.

Jak zostać samodzielnym pilotem paralotni?

Jak zostać samodzielnym pilotem paralotni?

Historia paralotniarstwa jako sportu jest stosunkowo młoda, ale paralotnia szybko zyskała na popularności wśród entuzjastów lotów na całym świecie. W tym artykule znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć, aby rozpocząć swoją przygodę z lataniem na paralotni.

Zmienił się dyrektor lubelskiego oddziału TVP3

Zmienił się dyrektor lubelskiego oddziału TVP3

Nowym dyrektorem i redaktorem naczelnym lubelskiego oddziału Telewizji Polskiej został Piotr Adamczuk.

Nowe ogrodzenie parku pułapką na sarny
Nałęczów

Nowe ogrodzenie parku pułapką na sarny

Trzeciego maja złapała się pierwsza, a szóstego maja druga. Sarny próbowały przejść pomiędzy stalowymi prętami nowego ogrodzenia Parku Zdrojowego. Dzikie zwierzęta zginęły. Problem zaskoczył urzędników. Samorządowcy szukają rozwiązania.

Zmarł Waldemar Kowalski

Zmarł Waldemar Kowalski

W wieku 84 lat odszedł „bombardier ze Świdnika”. Waldemar Kowalski był bokserem, z którym Avia Świdnik odnosiła największe sukcesy.

Ulica Stary Gaj zyska nawierzchnię asfaltową. Koniec utrudnień jeszcze dzisiaj
LUBLIN

Ulica Stary Gaj zyska nawierzchnię asfaltową. Koniec utrudnień jeszcze dzisiaj

Trwają pracę nad położeniem nawierzchni asfaltowej na ulicy Stary Gaj w Lublinie. W związku z tym występują tam utrudnienia w ruchu. Ulica zamknięta jest dla kierowców na remontowanym odcinku.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium