Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

28 kwietnia 2021 r.
21:21

Historyk z Puław przegrał w konkursie na prezesa IPN

8 2 A A
Marek Chrzanowski w trakcie konkursowego przesłuchania przed kolegium sam nazwał się nie tylko dobrym menedżerem, ale także autorytetem dla uczniów i pracowników szkoły, w której pracuje.
Marek Chrzanowski w trakcie konkursowego przesłuchania przed kolegium sam nazwał się nie tylko dobrym menedżerem, ale także autorytetem dla uczniów i pracowników szkoły, w której pracuje. (fot. IPN/YT)

Marek Chrzanowski, dyrektor I LO im. ks. A. J. Czartoryskiego w Puławach nie zyskał poparcia kolegium Instytutu Pamięci Narodowej i nie zostanie nowym prezesem tej instytucji. Przed profesorskim gremium znacznie lepiej zaprezentował się Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dyrektor "Czartorycha" zakwalifikował się do finałowego etapu konkursu na prezesa IPN-u, co umożliwiło mu udział we wtorkowych przesłuchaniach przed kolegium tej instytucji. Marek Chrzanowski, w odróżnieniu od większości swoich konkurentów, w trakcie wystąpienia nie posiłkował się materiałami zdjęciowymi ani graficznymi. Ponadto, mimo tego, że IPN ustawowo może zajmować badaniami historycznymi do roku 1917, puławski historyk starał się przekonać kolegium do sięgnięcia znacznie dalej, aż do czasów Średniowiecza.

– IPN powinien poszerzać swoje zainteresowania. Możemy poznawać wydarzenia nawet sprzed tysiąca lat, poszukiwać zaginionych pochówków władców Polski. To tak samo ważne, jak poszukiwanie szczątków Żołnierzy Wyklętych – ocenił.

Chrzanowski optował także za "usprawnieniem ścigania zbrodniarzy komunistycznych", w czym miałaby pomóc możliwość nadania statusu świadka koronnego osobom zainteresowanym udzieleniem cennych informacji z okresu PRL-u. Dyrektor puławskiego liceum chciałby również poprawić podręczniki do historii, w czym mieliby pomóc pracownicy IPN-u. – Po to, żeby polska młodzież nie zatraciła swojego narodowego kodu historycznego – tłumaczył.

W jego ocenie instytut powinien również zacieśnić współpracę z historykami ukraińskimi i żydowskimi, by tworzyć wspólne, międzynarodowe publikacje o czasach I RP (znów poza ustawowymi ramami działania IPN-u). Puławski kandydat przekonywał także do poświęcenia większej uwagi zbrodniom na Polakach. Opowiadał się przy tym za silniejszą "obroną prawdy historycznej", w czym miałaby pomóc współpraca z Polonią.

Wymieniając swoje dotychczasowe osiągnięcia, dyrektor I LO wspomniał m.in. o inicjatywie budowy pomnika mjra Mariana "Orlika" Bernaciaka w centrum Puław (tego samego, który do dzisiaj nie powstał, za to zablokował jeden z wygranych projektów budżetu obywatelskiego). Chwalił się także publikacjami naukowymi oraz zaangażowaniem w ramach puławskiego koła ŚZ Żołnierzy AK i WiN.

Po zakończeniu przesłuchań, kolegium postawiło na innego kandydata, Karola Nawrockiego. to dotychczasowy dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Po akceptacji Sejmu, zostanie nowym prezesem IPN-u, zastępując na tym stanowisku Jarosława Szarka.

Dla Marka Chrzanowskiego to już drugi, nieudany konkurs na szefa instytutu. Poprzednio, także po przesłuchaniach, odpadł w roku 2016.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bazarek: emisja nr 400 i specjalne spotkanie

Bazarek: emisja nr 400 i specjalne spotkanie

Emisje odcinków słuchowiska są w niedzielę, ale spotkanie twórców i słuchaczy zaplanowano na sobotę. 25 maja w Teatrze Starym wydarzenie organizowane z okazji emisji 400. odcinka słuchowiska „Bazarek”.

Robot Da Vinci w Lublinie ma już za sobą 500 operacji
Wideo i zdjęcia z operacji
galeria
film

Robot Da Vinci w Lublinie ma już za sobą 500 operacji

Operuję robotem od 13 lat i w tej chwili widzę, że bardzo trudno jest wykonać zabieg bez tego narzędzia – mówi dr n. med. Jerzy Draus, chirurg, który szkoli personel medyczny w zakresie chirurgii robotycznej. W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Lublinie wykonano już pół tysiąca operacji z pomocą robota da Vinci.

Kto zagra na puławskim "Truskawkobraniu"?

Kto zagra na puławskim "Truskawkobraniu"?

W pierwszą niedzielę lipca na stadionie w Górze Puławskiej odbędzie się festyn pod hasłem "Truskawkobranie". Organizatorzy imprezy finalizują rozmowy z gwiazdą wieczoru: zespołem założonym przez znanego aktora.

Umowa na budowę podpisana. Za blisko 95 milionów powstanie piłkarska perełka

Umowa na budowę podpisana. Za blisko 95 milionów powstanie piłkarska perełka

Przed niespełna dwoma tygodniami rozstrzygnięto przetarg na budowę Lubelskiego Centrum Piłki Nożnej, a dzisiaj (22 maja) prezydent Chełma Jakub Banaszek podpisał umowę z wykonawcą. Za blisko 95 milionów w Chełmie powstanie piłkarska perełka.

Łódź w centrum Hrubieszowa. Interweniowała policja

Łódź w centrum Hrubieszowa. Interweniowała policja

Wczoraj w centrum Hrubieszowa ulicami miasta jechał Chevrolet, który ciągnął na przyczepie potężną łódź motorową. Policjanci zatrzymali więc kierowcę do kontroli.

Ostatnie spektakle przed wakacjami, czyli koniec sezonu w Teatrze Andersena
25 maja 2024, 16:00

Ostatnie spektakle przed wakacjami, czyli koniec sezonu w Teatrze Andersena

Koniec sezonu w Teatrze Andersena coraz bliżej. To ostatni moment, żeby odwiedzić teatr przed wakacjami. A jakie spektakle możemy jeszcze zobaczyć?

Średniowieczna ostroga i podkowa oraz starożytne ciosło na hrubieszowskiej ziemi

Średniowieczna ostroga i podkowa oraz starożytne ciosło na hrubieszowskiej ziemi

O tym, że w naszym regionie możemy znaleźć relikty z dawnych epok nie trzeba nikogo przekonywać. Do konserwatora zabytków trafiły kolejne artefakty.

Dni Tomaszowa Lubelskiego 2024. Imprezy przez cały tydzień
24 maja 2024, 12:00

Dni Tomaszowa Lubelskiego 2024. Imprezy przez cały tydzień

Od najbliższego piątku (24 maja) aż do kolejnej niedzieli (2 czerwca) potrwają tegoroczne Dni Tomaszowa Lubelskiego. Będą koncerty, wystawy, imprezy sportowe i wiele trakcji dla najmłodszych.

„Łowcy głów” z Lublina i Szczecina złapali pedofila
WIDEO
film

„Łowcy głów” z Lublina i Szczecina złapali pedofila

Działania policjantów z KWP w Lublinie oraz KWP w Szczecinie doprowadziły do zatrzymania poszukiwanego listem gończym pedofila. Mężczyzna najbliższe dwa lata spędzi w więzieniu.

Michał Wasilewski W 2019 roku otrzymał Fryderyka w kategorii płyta roku muzyka elektroniczna za album „Gradient” XXANAXXU. Ma na swoim koncie współpracę z indywidualnymi artystami takimi jak: Ania Karwan, Bovska, Quebonafide, Marika, Pezet, Małolat, Reni Jusis, Vnm, Wojciech Waglewski, Ras czy Ten Typ Mes.

Beksiński.Live 2024: muzyka inspirowana obrazami Beksińskiego

Dziś w Lublinie: spektakl Beksiński.Live 2024. Muzykę do spektaklu skomponowali: Michał Wasilewski i Kamil Zawiślak Wishlake. Z Michałem Wasilewskim rozmawiamy o inspiracjach, muzyce i obrazach Zdzisława Beksińskiego.

Sport to zdrowie, ale z głową
WIDEO
film

Sport to zdrowie, ale z głową

W kolejnym odcinku Dziennika dla Zdrowia zapytaliśmy trenera personalnego Wojciecha Brodaczewskiego jak wygląda jego praca, co należy zrobić aby osiągnąć najlepsze efekty na siłowni i dlaczego na początku lepiej zacząć ćwiczyć z trenerem niż samemu.

Lotniczy Dzień Dziecka: loty, skoki i rozmowy
NASZ PATRONAT
26 maja 2024, 10:00

Lotniczy Dzień Dziecka: loty, skoki i rozmowy

Już w najbliższą niedzielę na terenie Lubelskiego Aeroklubu w Radawcu: Lotniczy Dzień Dziecka. A przy okazji będzie można wesprzeć szczytny cel.

Darmowa atrakcja z Pepsi
galeria
film

Darmowa atrakcja z Pepsi

Do niedzieli (26 maja) w Lublinie w pobliżu placu Litewskiego i deptaka, przy Galerii Centrum można spotkać wyjątkową atrakcję, która z pewnością przypadnie do gustu fanom nietypowych instalacji miejskich.

Dni Łukowa 2024: Ania Wyszkoni będzie gwiazda ostatniego dnia imprezy

Dni Łukowa 2024: Ania Wyszkoni, Kubańczyk i Andrzej Rybiński

Do tego triathlon w Zimnej Wodzie, zlot motocyklowy i jeszcze więcej koncertów. Wszystko przez trzy dni: w najbliższy weekend w Łukowie.

Skąd biorą się ubrania w lumpeksie?

Skąd biorą się ubrania w lumpeksie?

Lumpeksy, zwane także second-handami, zyskały ogromną popularność w ostatnich latach. Dla jednych są sposobem na odnalezienie unikalnych, modnych ubrań za niewielkie pieniądze, dla innych – świadomym wyborem ekologicznym. Ale skąd właściwie pochodzą te ubrania? Odpowiedź na to pytanie prowadzi nas do miejsc, które są kluczowym ogniwem w tym procesie – hurtowni ubrań używanych.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!