wtorek, 20 lutego 2018 r.

Hrubieszów

Niezwykłe znalezisko operatora koparki. Dostanie nagrodę ministra kultury?

Dodano: 12 czerwca 2017, 14:53

Operator koparki, który w ubiegłym tygodniu podczas prac melioracyjnych odkopał kompletnie zachowany miecz pochodzący z XIV w. może dostać nagrodę ministra kultury. Wystąpi o to Muzeum ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie, do którego trafił bezcenny artefakt.

– Miecz ważący pierwotnie ok. 1,5 kg i mający 120 cm długości z czytelnym znakiem cechowym znaleziono pod koniec maja na terenie gminy Mircze – relacjonuje Bartłomiej Bartecki, dyrektor Muzeum i dodaje, że dokładniejszej lokalizacji nie poda, by uniknąć najazdu „poszukiwaczy skarbów”. – Byliśmy tam z grupą archeologów. Najbliższa okolica została przebadana i okazuje się, że nie ma potrzeby dalszych poszukiwać. To podmokłe tereny łąkowe, a co za tym idzie nie istniał tam żaden gród, czy cmentarz, na terenie którego można byłoby liczyć na kolejne znaleziska.

Wszystko wskazuje na to, że miecz zgubił jego prawowity właściciel. Niewykluczona jest także wersja, że przejeżdżający tamtędy rycerz został wciągnięty przez bagno razem z uzbrojeniem. Muzealnicy opisują znaleziony miecz jako „unikatowy, bezcenny okaz”.

– W przypadku takich przedmiotów nie możemy mówić o wartości materialnej, bo są bezcenne. Trudno więc byłoby podać wartość znaleźnego – mówi Bartecki. – Żeby jednak wynagrodzić znalazcy przekazanie miecza do muzeum wystąpimy do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o przyznanie mu nagrody za wzorową postawę. Na razie nie wiadomo, w jakiej mogłaby być ona wysokości. Oblicza się ją w zależności od rangi znaleziska i może wynosić np. kilkakrotność średniego wynagrodzenia.

Miecz przewieziono już do Warszawy, gdzie przejdzie gruntowne prace konserwatorskie. Do Hrubieszowa wróci jesienią. Będzie go można zobaczyć być może już w listopadzie.

Czytaj więcej o: Hrubieszów archeologia
Użytkownik niezarejestrowany
kola
Użytkownik niezarejestrowany
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (25 czerwca 2017 o 16:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Skoro bezcenny ,a % jest 10 .to ile dostanie ? Pytanie maturalne z matematyki typu r.p. i liczby urojone
Rozwiń
kola
kola (12 czerwca 2017 o 20:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
mój śp. ojciec za walkę podczas II wojny światowej, gdzie doszedł aż do Berlina dostał odznakę, stopień wojskowy i tylko tzw. zbowidowskie". Czy warto mu było ryzykować własnym życiem, gdzie teraz bez poświęcania się ale po znajomości co niektórzy dostają nawet po 90 tys. miesięcznie 
Rozwiń
Gość
Gość (12 czerwca 2017 o 20:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
dostanie "nagrodę" czyli dyplom.Kartkę papieru do powieszenia na ścianie.
Rozwiń
Gość
Gość (12 czerwca 2017 o 15:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To nawet u ruskich jak się wykopie skarb z ziemi to się dzieli po 50% znalazca i właściciel ziemi (państwo). U nas raptem do 10% lub nagroda. I dziwić się że poszukiwacze nie zgłaszają jak coś znajdą ze świecidełek czy metali szlachetnych.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!