czwartek, 22 lutego 2018 r.

Kraj Świat

300 wniosków o przywrócenie obywatelstwa polskiego

  Edytuj ten wpis
Dodano: 26 września 2012, 11:02
Autor: jak

 (Maciej Kaczanowski)
(Maciej Kaczanowski)

Od czterech miesięcy cudzoziemcy mogą starać się o przywrócenie obywatelstwa polskiego, które utracili przed 1 stycznia 1999 roku. Do tej pory do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych wpłynęło 289 wniosków.

Minister Jacek Cichocki wydał już 187 decyzji - w tym 181 decyzji o przywróceniu cudzoziemcom obywatelstwa polskiego. Poza granicami kraju cudzoziemcy najczęściej składają wnioski w konsulatach w Niemczech, Szwecji, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

Przywrócenie obywatelstwa polskiego jest nowym rozwiązaniem prawnym. Do tej pory cudzoziemcy nie mogli starać się o przywrócenie obywatelstwa polskiego. Dotychczas cudzoziemcy mogli nabyć obywatelstwo polskie m.in. poprzez nadanie przez prezydenta RP.

Z procedury przywrócenia obywatelstwa polskiego mogą skorzystać m.in. osoby, które na przełomie sierpnia 1962 roku i grudnia 1998 roku nabyły obce obywatelstwo oraz uzyskały zezwolenie na zmianę obywatelstwa polskiego na obce, a tym samym utraciły obywatelstwo polskie.

Cudzoziemcy, którzy w przeszłości posiadali obywatelstwo polskie i je utracili przed 1 stycznia 1999 roku, mogą starać się o jego przywrócenie, do ministra spraw wewnętrznych. W tym celu cudzoziemiec mieszkający na terenie Polski zwraca się do ministra spraw wewnętrznych ze specjalnym wnioskiem. Natomiast cudzoziemiec zamieszkujący poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej składa wniosek o przywrócenie obywatelstwa polskiego za pośrednictwem konsula właściwego ze względu na miejsce zamieszkania.

Przez cztery miesiące obowiązywania nowych przepisów do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych wpłynęło 289 wniosków o przywrócenie obywatelstwa polskiego. Większość wniosków, bo aż 232 została złożona za pośrednictwem konsulatów. Natomiast 57 wniosków złożono bezpośrednio do MSW. Najwięcej za pośrednictwem konsulatów złożono w Niemczech - 93 (w tym 45 w Kolonii, 30 w Berlinie, 11 w Hamburgu i 7 w Monachium). W Szwecji cudzoziemcy złożyli 53 wnioski, w Stanach Zjednoczonych 20, a w Kanadzie 19.

Do tej pory minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki wydał 187 decyzji, w tym 181 przywracających cudzoziemcom polskie obywatelstwo.

Cudzoziemcy, którzy utracili obywatelstwo polskie po 1 stycznia 1999 roku mogli i nadal mogą występować o nadanie obywatelstwa polskiego przez Prezydenta RP.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!