poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Kraj Świat

Apel do prezydenta Dudy o nominację generalską dla Karskiego

Dodano: 17 sierpnia 2015, 12:07

Fot. Towarzystwo Jana Karskiego
Fot. Towarzystwo Jana Karskiego

Bronisław Komorowski pozostał nieugięty w sprawie generalskiej nominacji Jana Karskiego. Jest apel w tej sprawie do prezydenta Andrzeja Dudy.

Życie dopisało puentę do sprawy, którą na naszych łamach poruszaliśmy od ponad półtora roku. Wtedy bowiem rodzina Jana Karskiego i Towarzystwo jego imienia wystąpiły do ówczesnego prezydenta Bronisława Komorowskiego o pośmiertną nominację bohatera narodowego do stopnia generała brygady.

Do końca prezydentury awansu odmawiano. Ostatnie nominacje zostały rozdane na parę dni przed odejściem Bronisława Komorowskiego z urzędu. Jedna z nich przypadła nawet... podporucznikowi.

Przypomnijmy: po apelu do prezydenta jego kancelaria w piśmie do naszej redakcji odpowiedziała, że awans jest możliwy oraz że wniosek powinien wpłynąć od ministra obrony.

Ten jednak zamiast to zrobić... wytworzył przepis wewnętrzny uniemożliwiający generalski awans Karskiego. Możliwość zawężono bowiem tylko do sytuacji, kiedy pośmiertnie honorowany poległ na wojnie lub zginął w walkach z władzą komunistyczną po wojnie. Jan Karski po prostu miał pecha, bo... przeżył.

Zakładając nawet, że Komorowski nic o posunięciu ministra Siemonika nie wiedział, jako zwierzchnik sił zbrojnych oczywiście mógł łatwo wystąpić do MON o korektę zarządzenia. Nigdy tego nie zrobił.

W Sejmie pominięcie Jana Karskiego w honorach generalskich podnoszone było wielokrotnie przez posłów. M.in. Ryszarda Kalisza, Andrzeja Rozenka i przede wszystkim przez Tadeusza Iwińskiego. Interpelacje, wystąpienia podczas konferencji prasowych, jak też z samej trybuny sejmowej nic nie dały. MON i zwierzchnik sił zbrojnych twardo stali przy swoim.

W tej sytuacji, w ostatnim dniu urzędowania Bronisława Komorowskiego, poseł Tadeusz Iwiński dobitnie podsumował z trybuny sejmowej poczynania wobec pamięci Jana Karskiego i zaapelował do nowego prezydenta Andrzeja Dudy o przywrócenie w tej kwestii elementarnej przyzwoitości.

Poproszona o komentarz, przedstawicielka rodziny bohatera, dr Wiesława Kozielewska-Trzaska, bratanica i córka chrzestna Jana Karskiego, powiedziała nam:

- To, co wyczyniano w tej sprawie uwłaczało honorowi i dziełu jednego z największych Polaków i bohaterów drugiej wojny. Za taką politykę pamięci narodowej społeczeństwo wystawiło rachunek przy urnach wyborczych.

Jak się dowiedzieliśmy, rodzina bohatera i Towarzystwo Jana Karskiego wystąpiły z apelem o nominację do prezydenta Andrzeja Dudy.

 http://beta.videosejm.pl/video/41170-posel-tadeusz-iwinski-oswiadczenie-z-dnia-05-sierpnia-2015-roku

Czytaj więcej o: Jan Karski Bronisław Komorowski
Gość
Chłop prosty
Gość
(14) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (20 sierpnia 2015 o 20:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a cholera go tam wie ,jeszcze sobie katabasem du.. zawracać,guzdek zdaje sie
Rozwiń
Chłop prosty
Chłop prosty (20 sierpnia 2015 o 16:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Co tak trzęsieta portkami, żeby prost napisac o kogo tu chodzi. Ma ten podproucznik jakie nazwisko?

Rozwiń
Gość
Gość (19 sierpnia 2015 o 22:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
no jak ja sobie mogę żartować,jak z trepa robią generała brygady,pewnie bedzie miał patent na zabijanie ,taki james bond ,pewnie i perfum takich używa,a u piłsudskiego główny kapelan mógł być tylko pułkownikiem i komu to q-rwa przeszkadzało?
Rozwiń
Lucy
Lucy (19 sierpnia 2015 o 18:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Nergal ty sobie robisz jaja czy piszesz to na serio

Rozwiń
nergal
nergal (18 sierpnia 2015 o 22:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Czy ktoś wie, o jakiego to podporucznika, który został "komorowskim generałem" może chodzić ???

to obecny nowy flaszka głodz ,biedaczysko  jest biskupem ,a tylko podporuczniczyna był,no zgroza nie? stopien takiemu potrzebny ,jak świni gwiazdy,ale u nas głupota spaceruje po głownej ulicy w samo południe

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (14)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!