niedziela, 18 lutego 2018 r.

Kraj Świat

Będzie więcej bezpłatnych leków dla seniorów

Dodano: 2 listopada 2016, 20:04
Autor: Kurier PAP

Od listopada zmiany na liście refundacyjnej i w wykazie leków dla seniorów. Na obowiązującą od wtorku listę leków refundowanych wpisano m.in. substancje stosowane w leczeniu padaczki, depresji i łuszczycy.

Na nowym wykazie bezpłatnych leków dla seniorów znalazło się 1149 preparatów – o 20 więcej niż poprzednio. Na listę refundacyjną Ministerstwo Zdrowia dopisało 131 leków, a dla 67 produktów dodano wskazanie off-label (czyli poza zarejestrowanym wskazaniem). W obwieszczeniu nie znalazły się 22 leki dotąd refundowane.

Dla 140 produktów obniżono urzędowe ceny zbytu (w tym dla 103 produktów w ramach listy aptecznej - od 312,39 zł do 1 gr). Dopłata pacjenta spadnie dla 366 produktów (od 151,28 zł do 1 gr), a wzrośnie dla 525 (od 1 gr do 139,70 zł). Ceny detaliczne spadną dla 827 produktów (od 329,05 zł do 1 gr), a wzrosną dla 108 (od 2 gr do 98 gr).

Od wtorku obowiązuje także nowy, drugi już wykaz leków dla osób po 75. roku życia. Leki z tej listy seniorzy mogą otrzymać bezpłatnie, pod warunkiem, że zostały one przepisane we wskazaniach objętych refundacją. Tym razem na wykazie znalazło się 1149 preparatów – o 20 więcej niż na poprzednim.

W ramach listy aptecznej refundacją objęto m.in. daivobet - żel stosowany u dorosłych w leczeniu łuszczycy skóry głowy oraz łuszczycy plackowatej. Refundowany jest także adenuric stosowany w określonych przypadkach leczenia przewlekłej hiperurykemii u dorosłych pacjentów.
Kolejnymi substancjami czynnymi wpisanymi do wykazu są: diacomit (stosowany u części pacjentów cierpiących na ciężką miokloniczną padaczkę niemowląt) i valdoxan (w leczeniu dużych epizodów depresyjnych u dorosłych z widocznymi w obrazie klinicznym objawami zaburzeń snu, lęku lub anhedonii).

W ramach katalogu chemioterapii refundacją w nowym wskazaniu off-label objęto lek Erwinase. Chodzi o określone przypadki leczenia pacjentów poniżej 18. roku życia z chłoniakami limfoblastycznymi T-komórkowymi i preB-komórkowymi.

W ramach programów lekowych refundacją objęto Torisel (w leczeniu zaawansowanego raka nerkowokomórkowego) i xalkori (w leczeniu niedrobnokomórkowego raka płuca).
Refundowany jest także remodulin (w leczeniu tętniczego nadciśnienia płucnego TNP). Lek jest także dostępny dla najbardziej potrzebujących pacjentów, u których treprostynil podawany jest za pomocą pompy wszczepialnej.

Ponadto refundacją objęto następujące pierwsze odpowiedniki: Bixebra (iwabradyna), Neoparin (enoksaparyna sodowa), Oprymea (pramipeksol).

Kolejna lista leków refundowanych, wraz z wykazem leków dla seniorów, będzie opublikowana 1 stycznia 2017 r.

Czytaj więcej o: zdrowie seniorzy leki
Użytkownik niezarejestrowany
kol90
Użytkownik niezarejestrowany
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (3 listopada 2016 o 09:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"bezpłatnych" taaak.. czyli leki te zostaną w magiczny sposób wyczarowane tak, że producent nie poniesie kosztów taak, redakcjo weź nie manipuluj społeczeństwem, wystarczyło użyć słowa refundowanych...
Rozwiń
kol90
kol90 (2 listopada 2016 o 21:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Darmowe leki to mają na zachodzie ! U nas jak zwykle szumne zapowiedzi a jak jest każdy widzi. Naszego państwa na to nie stać.
Rozwiń
Gość
Gość (2 listopada 2016 o 21:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dlaczego nie ma na tej liście odpłatnego w 100% leku Halidor? Może dlatego, ze jest drogi a to, co jest na tej liście, to najtańsze preparaty w aptece... Halidor, to lek na miażdżycę- chorobę przewlekłą. Młodzi raczej na nią nie cierpią...
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!