Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

23 grudnia 2011 r.
16:06
Edytuj ten wpis

Bruksela, Nowy Jork i Lublin żegnają Leopolda Ungera

0 0 A A
Leopold Unger zapala w Parlamencie Europejskim świecę ofiarom<br />
Holocaustu, z którego jemu samemu udał
Leopold Unger zapala w Parlamencie Europejskim świecę ofiarom
Holocaustu, z którego jemu samemu udał

W piątkowe południe pochowano na żydowskim cmentarzu w Brukseli Leopolda Ungera, wybitnego polskiego publicystę, niestrudzonego w walce o wolną Polskę i obecność w strukturach zjednoczonej Europy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W pożegnaniu Towarzystwa, kierowanym do rodziny przez jego prezesa Kazimierza Pawełka można było usłyszeć:

"Wiadomość o odejściu Drogiego nam wszystkim Leopolda poruszyła nas do głębi. Jest faktem po ludzku porażającym bolesnym i niesprawiedliwym. Uświadamia nam, jak bardzo takich Wielkich Ludzi wśród nas potrzeba i jak bardzo ich brakuje, kiedy ich zabraknie.

Generacja wspaniałych postaci takich jak Nasz Patron Jan Karski, Jerzy Gierdoyć i Leopold Unger odchodzi. Pozostawiają tym faktem dojmującą pustkę po sobie. Ale zostawiają nas bogatszymi o Ich mądrość, Ich dzieło i Ich przykład osobisty. Uświadamiają nam jak bardzo prawdziwa pozostaje rzymska maksyma: NON OMNIS MORIAR.

Równocześnie zobowiązują do kontynuowania Ich drogi i niesienia Ich prawdy. Drogi Leopoldzie, dziś my Ci to obiecujemy! Prosimy Cię jednak, abyś z lepszego świata życzliwie nas wspomagał."

W Nowym Jorku zmarłego pożegnali jego amerykańscy przyjaciele, m.in. laureat Pokojowej Nagrody Nobla Elie Wiesel. "Kadysz” za zmarłego zmówił rabin Eric Greenberg, dyrektor Departamentu Międzyreligijnego Ligi Przeciw Zniesławianiu (ADL).
Leopold Unger miał 89 lat. Urodził się w 1922 roku we Lwowie w inteligenckiej rodzinie spolonizowanych Żydów. Została ona wymordowana podczas Holocaustu. Leopold ocalał uciekając przez Karpaty do Rumunii. Po wojnie zamieszkał w Warszawie, gdzie był czołowym dziennikarzem nie tylko "Życia Warszawy”, ale prasy polskiej. Do historii dziennikarstwa weszły jego relacje z kryzysu kubańskiego w 1962 roku po sowieckiej groźbie umieszczenia tam rakiet z głowicami atomowymi, wymierzonych w USA.

Z redakcji wyrzucono go na fali czystek antyżydowskich w 1968 roku. Wkrótce potem musiał opuścić Polskę. Osiadł w Brukseli, gdzie otrzymał propozycję pracy w najbardziej prestiżowym dzienniku belgijskim "Le Soir”. Tam do ostatnich tygodni życia pisał pod pseudonimem Pol Mathil. Stale współpracował z paryską "Kulturą”, do której pisał jako "Brukselczyk”. W III RP wrócił na łamy polskiej prasy, jako stały komentator i felietonista "Gazety Wyborczej”.

Zabierał głos we wszystkich najważniejszych kwestiach polskiej współczesności i jej racji stanu. Wspierał opozycję. Był gorącym propagatorem "Solidarności”. Bezwzględnym krytykiem stanu wojennego i zwolennikiem planu przetrwania "Solidarności” w konspiracji. Potem - kibicował przekazaniu władzy w wyniku Okrągłego Stołu i wolnych wyborów. Potem przekonywał, że jedyną drogą Polski do świata Zachodu jest jej akcesja do NATO i Unii Europejskiej. Cieszył się wielkim szacunkiem wszystkich prezydentów III RP. Był przez nich podejmowany i uważnie słuchany.

Osobnym tematem były niezwykle serdeczne związki Leopolda Ungera z lubelskim Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej. Współpracował blisko z kierunkiem dziennikarskim Wydziału Politologii i kierującą nim prof. Iwoną Hofman. Publikował w wydawnictwie w UMCS kolejne książki dokumentujące heroiczne czasy paryskiej "Kultury”. Dwa lata temu, UMCS przyznał mu najwyższą godność akademicką – doktorat honoris causa. Również pod uniwersytecki adres lubelski trafi po śmierci archiwum Leopolda Ungera.

Towarzystwo Jana Karskiego już zapowiada wystąpienie do lubelskiego Ratusza o uhonorowanie Leopolda Ungera ulicą w Lublinie.

Pozostałe informacje

Matury czas start. Jakie nastroje przed egzaminem?
NA ŻYWO
film

Matury czas start. Jakie nastroje przed egzaminem?

Punktualnie o godzinie 9, blisko 19 tys. osób w województwie lubelskim zasiądzie do egzaminu maturalnego z języka polskiego.

Cztery miejsca i siedmiu chętnych, czyli Motor i Górnik Łęczna walczą o baraże

Cztery miejsca i siedmiu chętnych, czyli Motor i Górnik Łęczna walczą o baraże

Do końca sezonu 23/24 na zapleczu ekstraklasy pozostały jeszcze trzy kolejki. Na 99 procent nikt nie odbierze już awansu przede wszystkim Lechii Gdańsk, ale i Arce Gdynia. Na górze tabeli trwa jeszcze walka o strefę barażową. A uczestniczy w niej siedem ekip, w tym: Motor Lublin i Górnik Łęczna. Nasze kluby obecnie zajmują jednak miejsca poza czołową szóstką.

Hrubieszów. Komitet pani burmistrz władzą się nie dzieli
Wybory 2024

Hrubieszów. Komitet pani burmistrz władzą się nie dzieli

Wygrała w pierwszej turze, deklasując dwójkę rywali i właśnie rozpoczęła kolejną kadencję. Rządzić powinno się płynnie, bo Marta Majewska ma za sobą w nowej radzie zdecydowaną większość. Jej radni tworzą całe prezydium.

Wojsko przeszkoli uczniów z naszego regionu

Wojsko przeszkoli uczniów z naszego regionu

266 szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu województwa lubelskiego weźmie udział w nowym programie edukacyjno-obronnym pn. „Edukacja z wojskiem”. To odpowiedź na współczesne potrzeby

„Muzeum na kółkach” odwiedzi Końskowolę
10 maja 2024, 9:00

„Muzeum na kółkach” odwiedzi Końskowolę

Niezwykłe muzeum po raz ósmy wyruszy w trasę po Polsce. W maju i czerwcu – odwiedzi 10 miejscowości z województw: świętokrzyskiego, małopolskiego oraz lubelskiego. Początek w niedzielę (10 maja) w Końskowoli.

Budowanie wież mają w małym palcu - studenci z Lublina najlepsi w kraju

Budowanie wież mają w małym palcu - studenci z Lublina najlepsi w kraju

Kreatywność, precyzja i lekkość to drugie imię ich konstrukcji. Studenci Politechniki Lubelskiej osiągnęli sukces w architektonicznym konkursie

Grzegorz Turnau w CSK
10 maja 2024, 19:00

Grzegorz Turnau w CSK

Piosenki takie jak: „Bracka”, „Cichosza”, „Naprawdę nie dzieje się nic” sprawiły, że Grzegorz Turnau skradł serca słuchaczy. W tym roku artysta obchodzi jubileusz 40-lecia twórczości. Jubileuszowy koncert już w najbliższy piątek w lubelskim CSK.

Stand-up w Łukowskim Ośrodku Kultury
9 maja 2024, 19:00

Stand-up w Łukowskim Ośrodku Kultury

Michał Kutek zaprezentuje najnowszy program „Bilans żenady własnej”. Wydarzenie odbędzie się w najbliższy czwartek o godzinie 19:00 w sali widowiskowej ŁOK.

Trzecia Droga zgarnia niemal całą pulę w powiecie bialskim

Trzecia Droga zgarnia niemal całą pulę w powiecie bialskim

Tym razem już bez współrządzenia z PiS. W powiecie bialskim niemal całą pulę najważniejszych funkcji zgarnął PSL. I nieprzerwanie starostą pozostanie Mariusz Filipiuk.

XXI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek
7 maja 2024, 9:00

XXI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

W dniach 7-15 maja odbędzie się Tydzień Bibliotek. Tegoroczne wydarzenie będzie przebiegało pod hasłem - "Biblioteka - miejsce na czasie". Z tej okazji WBP im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie przygotowała szereg bezpłatnych wydarzeń. Tylko na niektóre obowiązują wcześniejsze zapisy.

Trzecia Droga zaprezentowała kandydatów do Parlamentu Europejskiego
Zdjęcia/Wideo
galeria

Trzecia Droga zaprezentowała kandydatów do Parlamentu Europejskiego

Trzecia Droga zaprezentowała dzisiaj kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego z okręgu nr 8 obejmującego województwo lubelskie. Tak, jak już informowaliśmy przed tygodniem, listę otwierają posłowie Sławomir Ćwik z Polska 2050 Szymona Hołowni i Wiesław Różyński z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Przebiegną kilometry dla chorej Ani

Przebiegną kilometry dla chorej Ani

Już 23 maja wystartuje Akademicki Bieg Charytatywny UMCS. Celem jest zbiórka funduszy na turnus rehabilitacyjny i wsparcie psychologiczne dla ciężko chorej Anny Gajos.

Wyprzedzał na przejściu dla pieszych. Wpadł na nieoznakowany radiowóz
WIDEO
film

Wyprzedzał na przejściu dla pieszych. Wpadł na nieoznakowany radiowóz

Radzyńscy policjanci w miniony weekend zatrzymali 5 kierowców przekraczających prędkość w terenie zabudowany o ponad 50 km/h. Oprócz tego zatrzymali zawodowego kierowcę, który wyprzedzał inny pojazd na przejściu dla pieszych.

Kto przejmie władzę w Puławach? Wkrótce pierwsza sesja

Kto przejmie władzę w Puławach? Wkrótce pierwsza sesja

We wtorek o godz. 15 w sali konferencyjnej puławskiego Ratusza, zgodnie z decyzją komisarza wyborczego, odbędzie się pierwsza sesja nowej kadencji rady miasta. Kto będzie sprawował władzę? Tego jeszcze nie wiemy. PiS potrzebuje zaledwie jednego głosu, a Koalicja Obywatelska - trzech.

Ponad 3 mln zł ukryli w bagażach. Pieniądze miały trafić na teren UE

Ponad 3 mln zł ukryli w bagażach. Pieniądze miały trafić na teren UE

Tylko od stycznia do marca lubelscy celnicy wykryli kilkadziesiąt prób nielegalnego wwozu gotówki. Grozi za to wysoka grzywna

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium