piątek, 23 marca 2018 r.

Kraj Świat

Chmura pyłu wulkanicznego paraliżuje lotniska w całej Europie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 18 kwietnia 2010, 17:18
Autor: pap (tom)

Ze względu na pył wulkaniczny z Islandii dzisiaj w Europie odwołanych zostanie około 20 tys. lotów - poinformowała organizacja Eurocontrol. W powietrze wzbije się jedynie 4 tys. samolotów. Polski LOT odwołał wszystkie loty do godz. 14 w poniedziałek.

- Polska przestrzeń powietrzna jest otwarta dziś od godz. 4 rano, ale jedynie dla samolotów rejsowych lecących na wysokości powyżej 6,1 km i bez możliwości lądowania - poinformował rzecznik Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Grzegorz Hlebowicz.

Oznacza to, że samoloty rejsowe mogą jedynie przelatywać nad Polską. Niewykluczone jednak, że wieczorem przestrzeń powietrzna zostanie ponownie zamknięta.

– Chmura pyłu wulkanicznego wędrując obniża się, co oznacza, że nad nią oczyszcza się niebo – powiedział PAP Hlebowicz.

Jak zaznaczył, chmura znajduje się poniżej pułapu 6,1 tys. metrów. – Poniżej tego poziomu samoloty rejsowe nie mogą lądować, ponieważ wejdą w tę chmurę - zaznaczył.

Polskie Linie Lotnicze LOT poinformowały w sobotę, że do godz. 14 w poniedziałek nie będą wykonywać żadnych rejsów. Do tego czasu żaden samolot LOT-u nie wystartuje z lotnisk krajowych i zagranicznych.

Tracące każdego dnia miliony dolarów linie lotnicze na własną rękę sprawdzają, jak wulkaniczny dym z Islandii wpływa na samoloty. Loty testowe przeprowadziły niemiecka Lufthansa, holenderski KLM, a następnie Air France. W żadnym przypadku nie stwierdzono uszkodzeń maszyn ani zagrożenia dla nich.

Niemcy i Francja nieśmiało otwierają kolejne lotniska. Kompletnie przywrócono loty na Ukrainie, a unijni ministrowie transportu zadecydują w poniedziałek, czy nie otworzyć wszędzie ruchu powietrznego, nawet pomimo obecności wulkanicznego pyłu.

Niemcy otworzyły już sześć swoich lotnisk w pięciu miastach na loty na Wschód i na powrót stamtąd. Niemieckie ""okno na świat" to w tej chwili lotniska Berlin Tegel, Berlin Schoenefeld, Erfurt, Hamburg, Lipsk i Hanover.

Wielka Brytania nadal uziemiona. W niedzielę przedłużono zamknięcie przestrzeni powietrznej co najmniej do godz. 8 rano w poniedziałek, a Irlandia do godz. 14. W niedzielę po południu linie British Airways poinformowały o anulowaniu wszystkich lotów zaplanowanych na poniedziałek.

Ze względu na utrudnienia w ruchu lotniczym swój przylot na uroczystości pogrzebowe pary prezydenckiej w Krakowie odwołała prawie połowa zagranicznych delegacji z całego świata.  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!